15 marca Dniem Domeny

Blog page
dzien domeny

Obchodzimy dzisiaj kolejną rocznicę dnia, który zapoczątkował dynamiczny rozwój rynku domen internetowych. Dokładnie 27 lat temu w dniu 15 marca 1985 roku została zarejestrowana pierwsza komercyjna domena. Była to domena symbolics.com (niedawno przejęta przez firmę XF.com – wcześniej funkcjonowała jako strona firmowa Symbolics Technologies Inc.). Na pamiątkę tego dnia, który uznaje się za początek rynku domen, obchodzony jest Dzień Domeny. Z tej okazji większość naszych krajowych rejestratorów domen proponuje liczne promocje, zarówno na domeny, jak i na serwery.

Przy okazji takich promocji warto jednak zwrócić uwagę na zapis regulaminu. Chwila poświęcona na jego przeczytanie pomoże nam uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Często operatorzy starają się przywiązać nas do siebie na dłużej,  oferując promocję na zakup domeny za kilka złotych, czy też bardzo często za darmo. Skorzystanie z takiej promocji może jednak powodować konieczność dość kosztownego przedłużenia, ponieważ kupując domenę w promocji, zobowiązujemy się do jej przedłużenia u obecnego operatora i nie przenoszenia jej do innego (tańszego).

Podobnie jest z serwerami, dodatkowo musimy poświęcić chwilę na poznanie specyfikacji serwerów, gdyż np. „promocyjne” serwery mogą uniemożliwiać nam podpięcie więcej niż jednej domeny lub bazy danych.

Paweł Sądaj

Szef wszystkich szefów. Na jego głowie leży zarządzanie "kreatywnym zamieszaniem" jakim jest Netim. Optymalizacja czasu pracy i nadanie priorytetów zadaniom to główna idea przyświecająca Pawłowi. Z zamiłowania piłkarz.