Google Rich Snippets – czym są elementy rozszerzone i jak ich używać?

Blog page

Dzięki funkcji Rich Snippets internauci mogą poznać zawartość stron internetowych bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google’a. W ten sposób szybciej trafiają na oferty dopasowane do potrzeb, co przekłada się na wzrost konwersji w grupie e-sprzedawców korzystających z elementów rozszerzonych. Oto typy Rich Snippets, które pozycjonują najlepiej.

Co warto wiedzieć o uporządkowanych danych Rich Snippets?

Technologia Rich Snippets powstała w celu szybkiego i skutecznego klasyfikowania zawartości na stronach www. Z technicznego punktu widzenia jest ona oparta na danych strukturalnych – specjalnych znacznikach, którymi deweloper opisuje np. sklep internetowy, by Googlebot mógł rozpoznać dodatkowe przydatne informacje w witrynie.

Jako Rich Snippets oznaczyć można m.in.:

  • dostępność produktu w e-sklepie,
  • jego cenę w danej walucie,
  • towarzyszącą mu ocenę czy liczbę recenzji kupujących.

Elementy Rich Snippets są indeksowane, a poszczególne z nich pojawiają się następnie w wyszukiwarce Google’a jako zwracające uwagę rozszerzenia. Na liście rekordów z typowym niebieskim nagłówkiem title i podpisem meta description użytkownicy zobaczą więc również ulepszone wyniki z podpowiedziami zachęcającymi do kliknięcia i skorzystania z oferty.

Powyższe przykłady to wyniki Google’a dla tego samego zapytania. Statystycznie to ten drugi przyniesie lepszy zwrot (o czym za chwilę), gdyż dzięki Rich Snippets zajmuje większą przestrzeń na stronie wyszukiwania, zwraca uwagę kolorowymi oznaczeniami i zdjęciem, a przy tym sugeruje, że strona docelowa zawiera informacje przydatne przy wyborze produktu.

Rich Snippets w SEO i sprzedaży online

Internauci mogą nie wiedzieć, jak działają Rich Snippets, jednak traktują je jako element witryn godnych zaufania. Znacznie chętniej wchodzą w interakcje ze stronami, które wdrożyły rozszerzenia, co potwierdzają pomiary podawane m.in przez firmę Google:

  • wzrost współczynnika klikalności o 25% w serwisie Rotten Tomatoes i nawet 82% w usługach Nestle,
  • 35% dodatkowych wizyt w kanale Food Network,
  • mniejszy współczynnik odrzuceń i dłuższe o 50% przeglądanie stron z danymi uporządkowanymi (Rakuten).

Nawet jeśli tzw. snippety nie są czynnikiem rankingowym Google’a, to wpływają na pozycjonowanie, choć w tym przypadku – nie w sposób bezpośredni. Przyciągają uwagę użytkowników i pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji. Są obecne w wynikach naturalnych (organicznych), a to sprawia, że stanowią tańszy i nadal atrakcyjny model rywalizacji z wynikami płatnymi. Mocno korelują też ze wskaźnikami zaangażowania, które na wyższe pozycje SERP wpływają już bardzo wyraźnie.

Rodzaje Rich Snippets, których wartość w e-commerce stale rośnie

Istnieje ponad 30 typów Rich Snippets wzbogacających wyniki wyszukiwania. Google automatycznie prezentuje je w swoich usługach – nie tylko w wyszukiwarce, ale i za pośrednictwem np. Asystenta Google’a. Użytkownik może zapytać o przepis kulinarny, podcast czy informację o produkcie. Jeśli na stronie www dane te opisano z użyciem Rich Snippets, to pojawi się ona w sugerowanych wynikach i akcjach. Stąd już tylko krok do wygenerowania konwersji.

Kluczowe typy Rich Snippets opisaliśmy pokrótce poniżej:

Breadcrumbs

Ścieżka kategorii dla wyniku wyszukiwania. Dzięki niej robot Google’a poznaje hierarchię strony, a użytkownik może łatwiej po niej nawigować. Wskazuje też na rodzaj zamieszczonych treści, co ułatwia odnajdywanie potrzebnych produktów, usług czy multimediów.

Rating

Średnia ocena produktu, usługi czy artykułu, wyświetlana w postaci gwiazdek. Znakomity sposób na wypromowanie cenionej oferty czy zwrócenia uwagi na popularność witryny, gdyż obok noty wyświetlana jest liczba głosów.

Sitelinki

Dodatkowe przekierowania do usług bądź kategorii na stronie. Widząc je, internauta może przypomnieć sobie o potrzebie i wejść w interakcję z marką, nawet jeśli używał wyszukiwarki w innych celach.

FAQ

Sekcja „Pytań i odpowiedzi” w wyszukiwarce wskazuje na firmy dzielące się wiedzą z użytkownikami. Szansa na wyświetlenie rośnie, a odpowiedni kontent buduje profesjonalny wizerunek i zachęca do współpracy.

Featured Rich Snippets

Wyróżniają serwisy, które odpowiadają na konkretne zapytania. Poniższy przykład ilustruje strategię sprzedażową, w której zamieszczony przepis kulinarny generuje ruch na stronie sklepu z wyposażeniem domu.

Implementacja rozszerzeń Rich Snippets

Aktywacja funkcji Rich Snippets wymaga ingerencji programistycznej w kodzie HTML witryny. Model opisu treści znajdziesz w dokumentacji Schema (schema.org). Żmudny proces nauki znaczników, wprowadzania ich na stronie i testowania upraszcza Google Search Console z bezpłatnym narzędziem Marker danych. Wystarczy wybrać URL, a zamieszczone treści oznaczyć pasującym tagiem. Aktualizacja obędzie się automatycznie. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy zakończyła się poprawnie. Pomocne w tym będą: wyszukiwarka Google’a oraz dedykowana usługa do testowania elementów rozszerzonych (https://search.google.com/test/rich-results).

Opisy Rich Snippets budują wizerunek uznanych marek czy rozpoznawalność sklepów internetowych i blogów. Są elementem kreatywnego pozycjonowania i, co istotne, przynoszą świetne wyniki w promowaniu nadchodzących wydarzeń, akcji sprzedażowych, serwisów informacyjnych i nie tylko. Jeśli chcesz poznać ich wyjątkowe możliwości i uniknąć problemów z wdrożeniem, napisz do nas!

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂