Linki wewnętrzne w SEO – co warto wiedzieć o internal linkach?

Blog page
Internal linki, jak je tworzyć?

Starannie sprofilowane linkowanie wewnętrzne zachęca do pozostania na stronie internetowej. Akcentuje wartościowy content, buduje pozytywne doświadczenia i mobilizuje do zakupów. Korzystnie wpływa też na pozycję witryny w Google’u. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia linków wewnętrznych SEO?

Jak wygląda link wewnętrzny i do czego właściwie służy?

Internal link (link wewnętrzny) to rodzaj hiperłącza, które pozwala jednym kliknięciem przenieść się do konkretnego miejsca w sieci. Od backlinku (linku zewnętrznego) odróżnia go kierunek komunikacji – przekierowanie ma miejsce w obszarze tej samej witryny internetowej, a nie między różnymi domenami.

Typowy link wewnętrzny ma postać odsyłacza HTML do podstrony uzupełnionego adresem URL oraz tzw. anchorem – tekstem wyświetlanym użytkownikom i często wyróżnionym w sposób graficzny: kolorem, podkreśleniem lub nieco innym fontem.

Przykładowy internal link z głównego menu Netim:

Tworzenie linków wewnętrznych na stronie www

Linki wewnętrzne są wdrażane zarówno w menu, jak i w innych sekcjach strony. Można znaleźć je w kategoriach, nagłówkach, tekstach, pod przyciskami czy aktywnym logo oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest szybkie nawigowanie. Z ich pomocą hierarchia treści na stronie uzyskuje lepszą czytelność – użytkownicy przywykli do tego, że tylko kluczowa zawartość jest wyróżniona.

Znaczenie linkowania wewnętrznego w SEO

Z linków wewnętrznych korzystają zarówno użytkownicy, jak i roboty Google’a – te drugie są odpowiedzialne za ocenę jakości witryny. Przemyślany link building, czyli optymalizacja przekierowań pod kątem użyteczności czy indeksacji, zwiększa prędkość skanowania treści, minimalizuje współczynnik odrzuceń oraz czyni stronę wygodną w przeglądaniu. Innymi słowy – jeśli z linkowania korzystasz zgodnie z zasadami SEO, aktualizacje zawartości (takie jak nowo dodane produkty bądź usługi) szybciej trafiają do wyników wyszukiwania, a Google częściej poleca je internautom. W takich okolicznościach statystyki sprzedaży online mogą tylko rosnąć.

Potencjalny klient często waha się, jaki produkt w danej kategorii wybrać. Jeśli szybko znajdzie link wewnętrzny do podobnych artykułów bądź poradnik zakupowy, skorzysta z niego bez powracania do wyszukiwarki internetowej. Przemyślana strategia linkowania wydłuża zatem czas, jaki internauci spędzają na stronie. Siła parametru dwell time (długości sesji) jako czynnika rankingowego SERP nie jest do końca jasna. Dane zbierane przez analityków SEO pokazują jednak, że sprzyja osiąganiu wysokich pozycji witryny w Google’u.

Potrzebujesz pomocy przy optymalizacji strony i linków wewnętrznych?

Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę

Napisz do nas!

Pozycjonowanie linków wewnętrznych – najważniejsze zasady

Linkowanie wewnętrzne jest jednym z bezpieczniejszych narzędzi SEO. Ewentualne błędy nie wpływają bowiem tak istotnie na spadki w wynikach wyszukiwania, jak ma to miejsce chociażby w przypadku nieudanej migracji domeny czy nieumiejętnych działań off-site. Nie oznacza to jednak, że jest zadaniem prostym – nadal niezbędny jest skuteczny research słów kluczowych, dostęp do wartościowego contentu oraz dysponowanie wiedzą z zakresu programowania czy UX.

6 przykazań SEO dla lepszych internal linków:

  • Stosuj regułę 3 kliknięć – optymalna liczba przekierowań między kolejnymi podstronami nie powinna przekraczać 3. Jest to związane z użytecznością – klienci chcą szybko zaspokoić swoje potrzeby, a nie gubić się w gąszczu linków. Istnieją też wyjątki od tej zasady. Przykładowo – dla ciekawych artykułów ścieżka ta może być dłuższa.
  • Grupuj treści w standardowy sposób, metodą SEO Silo Structure – pomyśl jak użytkownicy i zapewnij im dostęp do kategorii czy sekcji, których szukają. Witryny firmowe powinny zapewniać łatwy dostęp do informacji kontaktowych. Z kolei dla sklepów internetowych ważne będzie jasne usystematyzowanie asortymentu.
solosy-tematyczne-mna-stronie-www

źródło: ahrefs.com

  • Używaj anchorów powiązanych z keywordsami o wysokim potencjale – ważne są zwłaszcza kontekst, tematyczność witryny oraz działania konkurencji. Nie warto pozycjonować się na słowa kluczowe, które są zbyt kosztowne lub nie przynoszą oczekiwanego zwrotu.
  • Zachowaj umiar – nienaturalne (naiwne, nachalne) użycie keywordsów w tekstach zniechęci czytających do marki. Googleboty potraktują je też jako próbę manipulacji, obniżając ranking domeny. Najbezpieczniejsze będzie umieszczenie maksymalnie 1 linku wewnętrznego co ok. 3000 znaków w granicach pojedynczego wpisu.
  • Wyeliminuj tzw. orphan pages – każda podstrona powinna mieć przynajmniej 1 odnośnik wewnętrzny w innym miejscu witryny, aby roboty indeksujące mogły odnajdywać ją bez opóźnień.
  • Narzędzia analityczne to Twoi sojusznicy – zamiast sprawdzać po kolei każdy link, zrób to w kilka minut z pomocą dedykowanego oprogramowania. Sitebulb, WildShark SEO Spider czy Broken Link Checker (dla WordPressa) precyzyjnie zidentyfikują problemy z wdrożonym linkowaniem wewnętrznym.

Strategie SEO dla zaawansowanych – jak korzystać z atrybutów w linkowaniu wewnętrznym?

Nie każdy link warto pozycjonować. Google docenia strony, które zapewniają transparentność informacji oraz wydajną indeksację. Cele te można realizować z pomocą atrybutów:

  • nofollow: <a href=”https://www.przyklad.pl” rel=”nofollow”>anchor</a>
  • sponsored: <a href=”https://www.przyklad.pl” rel=”sponsored”>anchor link</a>
  • user-generated content: <a href=”https://www.przyklad.pl” rel=”ugc”>anchor/a>

Pierwszy z nich wskazuje, które odnośniki powinny zostać pominięte przez robota indeksującego. Będzie przydatny, jeśli zechcesz przedstawić użytkownikom więcej linków wewnętrznych bez ryzyka uznania ich za spam. Warto użyć go również w sytuacji, gdy na jednej stronie pojawia się wiele URL-i do tego samego miejsca w mapie witryny. Googlebot podąży tylko za jednym z nich, co przyspieszy jego pracę.

Pozostałe atrybuty służą kolejno do oznaczania wpisów sponsorowanych oraz treści dodawanych przez użytkowników. Są ważne z uwagi na czynniki rankingowe, punktujące m.in. zróżnicowany profil linków wewnętrznych.

Chcesz zwiększyć widoczność strony?

Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę

Napisz do nas!

Niniejszy wpis porusza tylko najważniejsze zagadnienia związane z linkowaniem wewnętrznym. Warto podkreślić, że trendy SEO zmieniają się bardzo dynamicznie. Nowe zalecenia optymalizacyjne mogą wprowadzić kolejne innowacje w tym zakresie, dlatego ewentualną przebudowę mapy strony warto przeprowadzić w porozumieniu z doświadczoną agencją SEO.

 

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂