Mapy ciepła - jak wykorzystać ich potencjał w analityce stron internetowych?

Blog page

W dzisiejszych czasach, kiedy behawioralne aspekty użytkowników stają się co raz ważniejszymi czynnikami wpływającymi na widoczność i sukces stron oraz sklepów internetowych, powinniśmy bieżąco i skutecznie spełniać potrzeby użytkowników odwiedzających nasze witryny. Jeżeli więc do tej pory, zadbałeś o aspekty takie jak: interesujące treści, intuicyjna nawigacja po serwisie, szybkość i poprawne funkcjonowanie strony – to już przyłożyłeś rękę do zwiększenia się generowanego przez witrynę ruchu i pozyskiwanych przez nią konwersji. Co by było jednak, gdybyś dowiedział się o tym, że nawet najmniejsze elementy, takie jak przeniesienie kawałka treści (dla nas z pozoru nieistotnego), bądź zmiana szeregu i struktury elementów na zakładce mogłaby podnieść konwersje nawet od kilku do kilkunastu procent? W tym zadaniu pomogą nam mapy ciepła, będące perfekcyjnym narzędziem analitycznym pod kątem działań SXO – pozwalającym na poznanie zachowań użytkowników odwiedzających wasze witryny. W poniższym artykule, pokażemy wam czym one są i jak wpływają na poprawę behawioralnych aspektów waszej witryny.

Czym są mapy ciepła?

Mapy ciepła (ang. heat maps) są narzędziami analitycznymi, pozwalającymi graficznie zobrazować nam najważniejsze informacje związane z zachowaniami użytkowników na stronach internetowych oraz ich zakładkach. Przy użyciu barwnej gamy kolorów, określających zainteresowanie elementami na stronie przez użytkowników, możemy zobaczyć które z nich posiadają największe zainteresowanie a które mniejsze bądź jego brak, przykładowo:

  • Cieplejsze kolory – takie jak czerwony, pomarańczowy lub żółty, wskazują na miejsca o wysokim poziomie zaangażowania i częstej aktywności użytkowników odwiedzających naszą stronę.
  • Chłodniejsze kolory – takie jak niebieski czy fioletowy, sugerują obszary o mniejszym zainteresowaniu przez użytkownika.

Dzięki heat maps, analitycy oraz projektanci stron mogą dokładnie zobaczyć, które fragmenty witryny przyciągają uwagę użytkownika, a które pozostają niemal niezauważalne. Takie informacje mogą być niezmiernie cenne, gdy chodzi o wcześniej wspominaną optymalizację strony, poprawę interfejsu czy dostosowanie treści do potrzeb i preferencji użytkowników. Uzyskując tym samym najlepszą użyteczność strony internetowej, która następnie ma nacelu przełożyć się na zwiększenie konwersji.

Czy mapy cieplne to eye-tracking?

Nie, pamiętajmy o tym, żeby nie mylić ze sobą map cieplnych i eye-trackingu. Technologia eye-trackingu, polega na śledzeniu ruchu gałek ocznych a następnie weryfikowaniu najpopularniejszych elementów na które patrzą użytkownicy. W celu przeprowadzania badań eye-trackingu, wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia jak okulary i monitory umożliwiające śledzenie ruchu gałek ocznych i skupienia wzroku internauty w konkretnym miejscu na stronie.

Mapy ciepła polegają za to na śledzeniu ruchu kursora, tak więc wykorzystują takie dane jak „click tracking” bądź „scroll tracking”. Nie możemy więc zaliczyć ich do formy eye-trackingu ze względu na różnicę wykorzystywanej technologii wykorzystywanej do analizy..

Sposoby śledzenia zachowania użytkowników w mapach cieplnych

Niekiedy mapy ciepła nazywaną są „mapami kliknięć”, określenie to nie jest dalekie od prawdy, ponieważ kliknięcia są jednym ze sposobów analizowania i prezentowani informacji przez mapy ciepła, tak samo jak „scroll tracking” oraz „attention tracking”. Co oznaczają jednak te pojęcia?

  • click tracking – jest to metoda analizowania, gdzie użytkownicy najczęściej klikają na stronie. Każde kliknięcie rejestrowane jest w formie punktu na mapie, a miejsca o większej liczbie kliknięć są zaznaczane intensywniejszymi kolorami.
  • scroll tracking – to technika analizowania, jak głęboko użytkownicy przewijają stronę. Mapy ciepła generowane w oparciu o „scroll tracking” pokazują, które części strony są najczęściej oglądane, a które często pomijane.
  • attention tracking – to metoda skupiająca się bardziej na obszarach strony, które przyciągają uwagę użytkowników. Bardzo często bazuje na informacji ruchu kursora, zakładając, że oczy internauty podążają za nim. Dzięki temu można zrozumieć, które fragmenty strony najbardziej przyciągają uwagę nawet jeśli użytkownik nie klika ani nie przewija w danym miejscu.

Narzędzia i aplikacje do śledzenia map cieplnych

Istnieje wiele ciekawych narzędzi, platform, wtyczek umożliwiających wdrożenie map na stronie www. Zdecydowana większość z nich wymaga jedynie zaimplementowania na stronie kodu śledzącego, który będzie zbierał dane o zachowaniu użytkowników. Poniżej znajdują się jedne z najbardziej popularnych heat maps dostępnych w internecie do naszej dyspozycji.

HotJar – https://www.hotjar.com/

Jest to platforma, która pozwala na analizę kliknięć i śledzenie ruchu myszką. Chociaż oferuje bezpłatny okres próbny z pełnym dostępem do wszystkich jego funkcji przez dwa tygodnie, jego wersja bezpłatna ma pewne ograniczenia. Warto również zwrócić uwagę, że na niektórych stronach i sklepach internetowych może negatywnie wpłynąć na szybkość działania witryny i ją spowolnić, zalecałbym więc przetestować i sprawdzić jak wpływa na naszą witrynę. Poniżej przedstawiam działanie jak wygląda to na jednym z naszych wpisów blogowych:

Przykład działania HotJar

Smartlook – https://www.smartlook.com/

Jest to stosunkowo nowsze narzędzie, które skupia się na dostarczaniu szczegółowych informacji o zachowaniach odwiedzających internautów. Oprócz standardowych map cieplnych oferuje również analizę przewijania i śledzenie nawigacji po stronie. Warto zaznaczyć, że wersja bezpłatna pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby map, ale z pewnymi limitami danych, posiadają również opcję 30-dniowego okresu premium, który zdecydowanie pozwoli przetestować możliwości ich narzędzia.

Crazy EGG – www.crazyegg.com/

crazyegg

To jedno z popularniejszych ale już płatnych narzędzi do śledzenia heatmap. Najtańsza wersja kosztuje 9$. Istnieje też darmowa opcja, która pozwala na śledzenie jednej strony oraz pierwszych pięciu tysięcy odwiedzin. Instalacja Crazy Egg jest równie prosta jak jego darmowy odpowiednik. W aplikacji wystarczy podać adres URL strony, a następnie dodać do niej specjalny kod JavasScript.

heatmap for WordPress – Realtime analytics – http://heatmap.me/

heatmap

Jest to wtyczka przeznaczona dla platformy WordPress, która pozwala wygenerować dla strony mapę ciepła. Wystarczy się zarejestrować na stronie, zainstalować plugin a następnie aktywować na utworzonym koncie domenę, którą chcemy analizować. Wtyczka pozwala na analizę wybranych przez nas stron za pomocą przycisku „nagrywania” dostępnego w prawym rogu ekranu. Plugin jest darmowy dla użytkowników WordPressa, jednak jak można się domyślić posiada ograniczenia. Skrzydła rozwija dopiero przy płatnych wariantach.

Jak możemy wykorzystać mapy cieplne w analityce i optymalizacji strony internetowej?

Posiadając już wszystkie informacje dotyczące działania map ciepła, można śmiało stwierdzić, że doskonale sprawują się w procesach analitycznych stron internetowych. Dzięki informacjom dostarczanym nam przez te narzędzia, przy odpowiedniej analizie , możemy dowiedzieć się, które elementy – takie jak przyciski czy ikony – wymagają poprawy ich widoczności, czy nasze treści są przygotowane w angażujący i ciekawy sposób, czy może nasza nawigacja potrzebuje optymalizacji pod kątem UX i UI? Poniżej przedstawiam kilka sposobów w jakich możemy zastosować dane z map ciepła w analityce stron internetowych.

Usprawnienie procesu nawigacji na stronie

Przy użyciu informacji pochodzących z map ciepła, możesz zaobserwować, w jakiś sposób odwiedzający twoją stronę użytkownicy poruszają się po twoim serwisie. Na przykład, jeżeli zauważysz, że większość odwiedzających zatrzymuje się w pewnym konkretnym miejscu, ale nie przechodzi dalej – może to oznaczać, że któryś z elementów strony jest mylący lub niejasny. Dzięki temu, możemy dokonać zmian w designie strony, aby uczynić ją bardziej intuicyjną i przyjazną dla użytkownika.

Optymalizacja treści

Mapy cieplne potrafią także pokazać, które sekcje na twojej stronie przyciągają najwięcej uwagi. Jeżeli pewne kluczowe informacje lub oferty są pomijane przez odwiedzających, warto zastanowić się nad ich umiejscowieniem lub sposobem prezentacji. Może warto zastosować bardziej wyraziste grafiki, zmienić rozmiar czcionki, lub dodać animacje?

Warto również zastanowić się nad strukturą treści. Jeżeli pewne ważne informacje są zbyt głęboko ukryte w tekście lub trudno dostępne, warto przemyśleć ich przemieszczenie, tak aby stały się bardziej widoczne dla odwiedzających użytkowników.

Wyróżnienie kluczowych elementów jak przyciski i ikony

Analizując zachowania odwiedzających, możemy dostrzec, które elementy na stronie przyciągają uwagę i które zostają niezauważone. Jeżeli zauważysz, że pewien istotny przycisk, jak na przykład „Zamów teraz”, nie jest tak popularny wśród użytkowników, jakbyś tego oczekiwał, to być może nadszedł czas, aby go zmienić i wyróżnić. Można to osiągnąć przez zmianę jego stylistyki, wprowadzenie jego animacji, czy zmiany jego rozmiaru a nawet treści.

Zrozumienie najbardziej problematycznych obszarów na stronie

Dzięki mapom ciepła możemy łatwo zidentyfikować obszary na naszej stronie, które nie są przewidziane do interakcji, ale mimo to przyciągają uwagę użytkowników. Może to świadczyć o tym, że niektóre elementy są mylące lub niejasne dla odwiedzających. W branżach, gdzie konkurencja jest duża, takich jak e-commerce, ważne jest, by szybko rozpoznawać i eliminować takie nieścisłości. Usprawniając te obszary, możemy poprawić komfort korzystania z witryny i zwiększyć jej efektywność oraz konwersje!

Mapy cieplne – Hot or not?

Czy rzeczywiście mapy cieplne są na tyle przydatnym narzędziem? Absolutnie tak. Użyteczność i ergonomiczność strony internetowej są bardzo ważne, gdyż strona jest wizytówką, która zostaje poddana ocenie użytkowników. Niezbędna wiedza oraz dodatkowe informacje pozwalają na wypracowanie odpowiedniego szablonu pozwalającego na uzyskanie zamierzonej konwersji. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie mapy cieplne, które są jednym z istotnych elementów przy tworzenie użytecznej strony internetowej. Zdecydowanie mapy cieplne są hot :).

Paweł Sądaj

Szef wszystkich szefów. Na jego głowie leży zarządzanie "kreatywnym zamieszaniem" jakim jest Netim. Optymalizacja czasu pracy i nadanie priorytetów zadaniom to główna idea przyświecająca Pawłowi. Z zamiłowania piłkarz.