Pozycjonowanie grafik w Google - sprawdź czy robisz to dobrze

Blog page

Mówiąc o pozycjonowaniu stron www najczęściej wymienia się takie aspekty jak dobór i natężenie odpowiednich słów kluczowych, częstotliwość wprowadzania na stronę contentu czy jego długość. Często jednak zapomina się o ważnym czynniku, jakim jest pozycjonowanie obrazów i grafik.

Dlaczego pozycjonowanie grafik pomaga w SEO?

W 2014 roku Google ogłosiło, że od tej pory w kontekście pozycjonowania będą brane pod uwagę również zdjęcia i grafiki znajdujące się na stronach internetowych. Odpowiednio zoptymalizowany tekst nadal przeważa nad grafiką, jednak w kontekście budowy marki dobrze jest go wspierać również dodatkowymi działaniami.

Pozycjonowanie obrazów jest szczególnie ważne w branżach związanych z fotografią czy grafiką, choć z tej funkcjonalności skorzystać może każdy. Użytkownicy w przypadku przeglądania odpowiedzi na swoje zapytanie w wyszukiwarce internetowej, otrzymują podpowiedzi w postaci obrazów, które pojawiają się jeszcze przed linkami tekstowymi z wyszukiwania organicznego.  

Wygląda to następująco:


1_wyszukiwanie_grafik_google

 

Odpowiednio zoptymalizowana grafika może w znacznym stopniu przyczynić się do wygenerowania dodatkowego ruchu na stronie. Warto skorzystać z takiej okazji!

Dobór grafiki i jej optymalizacja

Bardzo dobrze jeżeli grafiką jest obraz autorski, unikalny. Jeśli jednak nie jest możliwe pozyskanie takiego materiału, dobrze jest sięgać po zdjęcia, które cechuje odpowiednia jakość, przy jednocześnie jak najmniejszej wadze. Warto tu również uwzględnić wyświetlanie na urządzeniach przenośnych, gdzie szerokość widzialnego zdjęcia to max. 320px.

Samo umieszczenie grafiki to jednak nie wszystko. Koniecznie trzeba zadbać o jej właściwy rozmiar oraz ilość przypadającą na daną podstronę. Jeżeli zdjęcia umieszczone na stronie WWW będą miały zbyt duży rozmiar lub będzie ich za dużo, znaczne wydłuży się czas ładowania strony. Trzeba pamiętać, że szybkość działania strony jest jednym z czynników wpływającym na ranking serwisu w wyszukiwarce Google!

2_analiza_pingdom

Analiza optymalizacji obrazów przy użyciu Pingdom Tools. Zielony obszar to czas poświęcony pobranie grafiki z serwera. – https://tools.pingdom.com/

WSKAZÓWKA

Przygotowując grafiki warto sięgać po programy i aplikacje służące do ich optymalizacji, czyli np. zmniejszania rozmiaru, co wpływa na czas ich ładowania się na stronie. Powolne wczytywanie stron często odstrasza odwiedzających.

 

Właściwe nazwanie pliku obrazka

Niezwykle istotna jest nazwa pliku, która powinna bezpośrednio odnosić się do jego zawartości.

3_rozmiar_grafiki_pozyjonowanie

W tym przypadku na obrazku znajduje się niebieski kwiat chabru. Jak wygląda poprawnie skonstruowana nazwa dla tego pliku?

  • Posiada słowo kluczowe.
  • Nie powinna zawierać znaków specjalnych, spacji czy polskich „ogonków”.
  • Nie zawiera zbyt dużej ilości zbędnych słów opisowych.

Przykład źle nazwanych plików:

  • niebieski-kwiat-chaber-poczta-kwiatowa-kurier-tanio-warszawa-prezenty.jpeg
  • JPEG

Poprawna nazwa:

  • niebieski-kwiat-chaber.jpeg

WSKAZÓWKA

Zmiana nazw pojedynczych plików jest prosta, jednak przy większej ilości grafik można posiłkować się programami do masowej edycji nazw, np. Renamer.

Ustawienie atrybutu ALT obrazka

Optymalizacja grafik pod pozycjonowanie będzie prostsza, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że Google nie widzi treści obrazka, dopóki nie zostanie mu on odpowiednio opisany. Do tego właśnie celu służy atrybut ALT obrazka, czyli inaczej opis alternatywny. Służy on do graficznej nawigacji, ale przede wszystkim jest czytany przez roboty wyszukiwarki.

4_atrybut_alt

Opis alternatywny nie powinien być długi – wystarczy kilka słów. Dobrze, kiedy zawiera słowa kluczowe, z drugiej strony nie może stanowić ich ciągu. Zbyt długie opisy mogą zostać uznane za spam.

WARTO WIEDZIEĆ

Ręczne dodawanie opisów alternatywnych może być męczące. Szybkie i intuicyjne narzędzie do ich zmiany oferowane jest np. przez system zarządzania treścią WordPress.

5_wordpress

Podpis wokół grafiki – jak go wykorzystać?

Istotny jest również podpis wokół grafiki, ponieważ jej „otoczenie” na stronie również jest skanowane przez wyszukiwarki. I tutaj również dobrze jest przemycić słowo kluczowe.

Zobaczmy to na przykładzie:

6_dobrze_podpisana_grafika

W tym przypadku słowem kluczowym jest tutaj „Lewandowski”. Niestety jest to fraza zbyt ogólna i przydałoby się dodanie informacji dotyczącej nazwy lub daty i miejsca, w których odbył się mecz.

Samo umiejscowienie grafiki na stronie także jest bardzo ważne. Folder, w którym się znajduje nie powinien być blokowany. Co prawda, może to doprowadzić do pobierania grafiki bez Twojej zgody, jednakże tym samym umożliwia lepsze „czytanie” obrazka przez roboty wyszukiwarek.

TITLE obrazka – czy warto go używać?

W pozycjonowaniu grafik liczy się również TITLE obrazka. Jest to opis, który wyświetla się po najechaniu na wskazany fragment strony kursorem. Wygląda to następująco:

7_title_atrybut_grafika

Podczas tworzenia TITLE obowiązują takie same zasady, jak przy atrybucie ALT: należy wystrzegać się wstawiania ciągu słów kluczowych i starać się dobrze opisać zawartość.

Kod obrazka z TITLE wygląda wtedy następująco:

<img src=”../dobra_ksiazka.jpg width=”101″ height=”77″ alt=”Dobra książka fantasy” title=”Książka fantasy Tolkien” />

Pozycjonowanie grafiki w SEO – Podsumowanie

Pozycjonowanie grafik to sposób na dodatkowe zwiększenie ruchu na stronie. Warto pamiętać, że powyższe porady wcale nie wyczerpują tematu! Wśród potencjalnych czynników wpływających na pozycjonowanie grafik wymienia się też m. in.: podlinkowanie obrazka, folder w którym znajduje się grafika, „świeżość” obrazka, czy tytuł strony.

Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie nawyku optymalizowania obrazów pod względem wielkości oraz ich ilości na stronie. Przeciwdziała to zniechęceniu odbiorców długim czasem wczytywania się strony oraz sprzyja dobremu indeksowaniu się w wyszukiwarkach.

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂