Pozycjonowanie grafiki w Google - sprawdź czy robisz to dobrze

Blog page

Mówiąc o pozycjonowaniu stron www najczęściej wymienia się takie aspekty jak dobór i natężenie odpowiednich słów kluczowych, częstotliwość wprowadzania na stronę contentu czy jego długość. Często jednak zapomina się o ważnym czynniku, jakim jest pozycjonowaniegrafik i zdjęć w Google.

Dlaczego odpowiednie pozycjonowanie grafik pomaga w SEO?

W 2014 roku Google ogłosiło, że od tej pory w kontekście pozycjonowania będą brane pod uwagę również zdjęcia i grafiki znajdujące się na stronach internetowych. Odpowiednio zoptymalizowany tekst nadal przeważa nad grafiką, jednak w kontekście budowy marki dobrze jest go wspierać również dodatkowymi działaniami.

Pozycjonowanie grafik i zdjęć jest szczególnie ważne w branżach związanych z fotografią czy grafiką, choć z tej funkcjonalności skorzystać może każdy. Użytkownicy w przypadku przeglądania odpowiedzi na swoje zapytanie w wyszukiwarce internetowej, otrzymują podpowiedzi w postaci obrazów, które pojawiają się jeszcze przed linkami tekstowymi z wyszukiwania organicznego.  

Wypozycjonowane grafiki w Google wyglądają następująco:

1_wyszukiwanie_grafik_google

 

Odpowiednio zoptymalizowana grafika może w znacznym stopniu przyczynić się do wygenerowania dodatkowego ruchu na stronie. Warto skorzystać z takiej okazji!

Czym jest wyszukiwanie graficzne w Google?

Na przestrzeni lat coraz popularniejszą opcją wyszukiwania informacji w Internecie stało się wyszukiwanie graficzne. Grafiki Google stanowią sporą część wszystkich zapytać wysyłanych przez internautów, którzy po wpisaniu szukanej frazy otrzymują wyniki w postaci zdjęć najlepiej odpowiadających ich zapytaniu. Na stronie wyników, pod każdą grafiką znajduje się adres prowadzący do strony, z której pochodzi oraz jej title. Użytkownik ma możliwość przejścia na stronę klikając w jeden z elementów wyświetlanej grafiki, co czyni ją alternatywnym źródłem ruchu na stronie. Aby jednak pojawić się w takich wynikach, warto jest zadbać o odpowiednie pozycjonowanie grafik i zdjęć znajdujących się na naszych portalach internetowych – jak to zrobić?

Pozycjonowanie grafiki i zdjęć w Google - przykład wyszukiwania graficznego frazy "kwiaty"

Przykład pozycjonowanych grafik i zdjęć w graficznych wynikach wyszukiwania Google

Jakie czynniki wpływają na pozycjonowanie grafik i zdjęć w Google?

Aby nasze zdjęcia pojawiły się w wynikach wyszukiwania na wpisywane hasło należy zadbać o ich odpowiednią optymalizację. O to czynniki, o których należy pamiętać dodając zdjęcia na stronę:

 • unikalność grafiki (czy jest autorksa, czy pochodzi z darmowych banków zdjęć?),
 • jakość, format i rozmiar zdjęcia,
 • nazwa zdjęcia,
 • alternatywny opis zdjęcia (atrybut ALT),
 • opis i title grafiki,
 • prawidłowa indeksacja grafik.

Dobór, jakość i optymalizacja grafiki

Bardzo dobrze, jeżeli pozycjonowaną grafiką jest obraz autorski, unikalny. Jeśli jednak nie jest możliwe pozyskanie takiego materiału, dobrze jest sięgać po zdjęcia, które cechuje odpowiednia jakość, przy jednocześnie jak najmniejszej wadze. Warto tu również uwzględnić wyświetlanie na urządzeniach przenośnych, gdzie szerokość widzialnego zdjęcia to max. 320px.

Samo umieszczenie grafiki to jednak nie wszystko. Koniecznie trzeba zadbać o jej właściwy rozmiar oraz ilość przypadającą na daną podstronę. Jeżeli zdjęcia umieszczone na stronie WWW będą miały zbyt duży rozmiar lub będzie ich za dużo, znaczne wydłuży się czas ładowania strony. Trzeba pamiętać, że szybkość działania strony jest jednym z czynników wpływającym na ranking serwisu w wyszukiwarce Google!

2_analiza_pingdom

Analiza optymalizacji obrazów przy użyciu Pingdom Tools. Zielony obszar to czas poświęcony pobranie grafiki z serwera. – https://tools.pingdom.com/

WSKAZÓWKA

Przygotowując grafiki warto sięgać po programy i aplikacje służące do ich optymalizacji, czyli np. zmniejszania rozmiaru, co wpływa na czas ich ładowania się na stronie. Powolne wczytywanie stron często odstrasza odwiedzających i może decydować o gorszych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Odpowiedni format grafiki

Bardzo ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać optymalizując grafiki na swojej stronie, jest zachowanie balansu pomiędzy wysoką jakością a wagą zdjęcia. Dodając obrazy na nasz portal chcemy, żeby wyglądały jak najlepiej, jednak zbyt duży rozmiar pliku może powodować wolniejsze ładowanie się strony, co negatywnie wpływa na wyświetlanie jej w Google. W tym celu, oprócz czynników opisanych powyżej, należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego formatu pozycjonowanej grafiki.

Optymalizując obrazy pod SEO, bardzo często wybiera się format JPEG, ponieważ cechuje go dobry kompromis pomiędzy wysoką jakością zdjęcia a jego rozmiarem. Innymi popularnymi formatami zdjęć jest PNG, czy format WebP opracowany i rozwijany przez Google, który pozwala na jeszcze skuteczniejsze skrócenie czasu ładowania.

Właściwe nazwanie pliku obrazka

W pozycjonowaniu grafiki niezwykle istotna jest nazwa pliku, która powinna bezpośrednio odnosić się do jego zawartości.

3_rozmiar_grafiki_pozyjonowanie

W tym przypadku na obrazku znajduje się niebieski kwiat chabru. Jak wygląda poprawnie skonstruowana nazwa dla tego pliku?

 • Posiada słowo kluczowe.
 • Nie powinna zawierać znaków specjalnych, spacji czy polskich „ogonków”.
 • Nie zawiera zbyt dużej ilości zbędnych słów opisowych.

Przykład źle nazwanych plików:

 • niebieski-kwiat-chaber-poczta-kwiatowa-kurier-tanio-warszawa-prezenty.jpeg
 • JPEG

Poprawna nazwa:

 • niebieski-kwiat-chaber.jpeg

WSKAZÓWKA

Zmiana nazw pojedynczych plików jest prosta, jednak przy większej ilości grafik można posiłkować się programami do masowej edycji nazw, np. Renamer.

Ustawienie atrybutu ALT obrazka

Optymalizacja grafik pod pozycjonowanie będzie prostsza, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że Google nie widzi treści obrazka, dopóki nie zostanie mu on odpowiednio opisany. Do tego właśnie celu służy atrybut ALT obrazka, czyli inaczej opis alternatywny. Służy on do graficznej nawigacji, ale przede wszystkim jest czytany przez roboty wyszukiwarki.

4_atrybut_alt

Opis alternatywny nie powinien być długi – wystarczy kilka słów. Dobrze, kiedy zawiera słowa kluczowe, z drugiej strony nie może stanowić ich ciągu. Zbyt długie opisy mogą zostać uznane za spam.

WARTO WIEDZIEĆ

Ręczne dodawanie opisów alternatywnych może być męczące. Szybkie i intuicyjne narzędzie do ich zmiany oferowane jest np. przez system zarządzania treścią WordPress.

5_wordpress

Podpis wokół grafiki – jak go wykorzystać w pozycjonowaniu zdjęć?

W pozycjonowaniu zdjęć w Google istotny jest również podpis wokół grafiki, ponieważ jej „otoczenie” na stronie również jest skanowane przez wyszukiwarki. I tutaj również dobrze jest przemycić słowo kluczowe.

Zobaczmy to na przykładzie:

6_dobrze_podpisana_grafika

W tym przypadku słowem kluczowym jest tutaj „Lewandowski”. Niestety jest to fraza zbyt ogólna i przydałoby się dodanie informacji dotyczącej nazwy lub daty i miejsca, w których odbył się mecz.

Samo umiejscowienie grafiki na stronie także jest bardzo ważne. Folder, w którym się znajduje nie powinien być blokowany. Co prawda, może to doprowadzić do pobierania grafiki bez Twojej zgody, jednakże tym samym umożliwia lepsze „czytanie” obrazka przez roboty wyszukiwarek.

TITLE obrazka – czy warto go używać?

W pozycjonowaniu grafik liczy się również TITLE obrazka. Jest to opis, który wyświetla się po najechaniu na wskazany fragment strony kursorem. Wygląda to następująco:

7_title_atrybut_grafika

Podczas tworzenia TITLE obowiązują takie same zasady, jak przy atrybucie ALT: należy wystrzegać się wstawiania ciągu słów kluczowych i starać się dobrze opisać zawartość.

Kod obrazka z TITLE wygląda wtedy następująco:

<img src=”../dobra_ksiazka.jpg width=”101″ height=”77″ alt=”Dobra książka fantasy” title=”Książka fantasy Tolkien” />

Mapa obrazów a problemy z indeksowaniem

Istnieją biznesy, dla których wejścia na stronę pozyskane z Grafik Google stanowią sporą część całego ruchu. Dobrym przykładem mogą tu być firmy meblarskie – potencjalni klienci po wpisaniu wyszukiwanego hasła w Google często przeglądają wyniki graficzne i na ich podstawie decydują, którą stronę chcą odwiedzić. Ma to sens, ponieważ zanim zainteresują się ofertą konkretnego sklepu, chcą zapoznać się z rodzajem produktów, jakie on oferuje. Oczywiście to zależy od biznesu, ale w niektórych branżach (szczególnie w tych, w których dla klienta liczą się względy wizualne oferowanych produktów czy usług) bardziej niż w innych może to być efektywny sposób na pozyskanie znacznego ruchu.

Problemem może być to, jeżeli mamy kłopot z indeksowaniem grafik. Dobrym sposobem w takim przypadku jest stworzenie sitemapy zdjęć, która ma za zadanie wskazać robotom Google, które obrazy znajdujące się na stronie powinny być zaindeksowane, tym samym usprawniając ich indeksację.

Jak sprawdzić, czy pozycjonowanie grafiki działa?

To, czy pozycjonowanie grafiki w Google przynosi zamierzone efekty można sprawdzić w narzędziu Google Search Console. Wystarczy, że w panelu Skuteczność jako typ wyszukiwania wybierzesz filtrowanie z uwzględnieniem Grafiki (zamiast standardowego ustawienia Sieć). Ukaże Ci się wykres z łączną liczbą wyświetleń i kliknięć pozyskanych z grafik widocznych w wynikach wyszukiwania.

Sprawdzanie skuteczności pozycjonowania grafiki w Google przy pomocy Google Search Console

Pozycjonowanie grafiki w SEO – Podsumowanie

Pozycjonowanie grafiki to sposób na dodatkowe zwiększenie ruchu na stronie. Warto pamiętać, że powyższe porady wcale nie wyczerpują tematu! Wśród potencjalnych czynników wpływających na pozycjonowanie grafik i zdjęć w Google wymienia się też m.in.: podlinkowanie obrazka, folder, w którym znajduje się grafika, „świeżość” obrazka, czy tytuł strony.

Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie nawyku optymalizowania obrazów pod względem wielkości oraz ich ilości na stronie. Przeciwdziała to zniechęceniu odbiorców długim czasem wczytywania się strony oraz sprzyja dobremu indeksowaniu się w wyszukiwarkach.

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂