Profil osobisty na LinkedIn - jak wykorzystać jego potencjał

Blog page
skuteczny profil osobisty na LinkedIn

LinkedIn benefituje uzupełnione profile

Założenie konta to dobry początek, ale dopiero poprawne uzupełnienie go to droga do sukcesu. Algorytm LinkedIna działa w ten sposób, że w pierwszej kolejności wyświetla profile o największej wydajności. Czyli te uzupełnione i aktywne. Do aktywności przejdziemy później. Najpierw podstawy – czyli, jak uzupełnić profil?

Podstawowa zasada to podawanie jak największej ilości istotnych informacji. Traktujmy profil na LinkedIn, jako naszą rozbudowaną wizytówkę i twórzmy go w taki sposób, w jaki chcemy być postrzegani przez partnerów biznesowych i rekruterów.

 

Nagłówek — miejsce do wstawienia obecnego stanowiska albo wpisania kluczowych dla nas obszarów zawodowych. To fragment wyświetlany razem z naszym imieniem i nazwiskiem, zatem istotne jest, co zobaczą odbiorcy. Wpisujmy tam frazy, na które chcielibyśmy być wyświetlani w wyszukiwarce LinkedIna.

Biografia — (często pomijany element) jest miejscem, gdzie powinien znaleźć się opis naszych kluczowych umiejętności, doświadczenia zawodowego. Tutaj warto podać informację, jaką wartość oferujemy naszym biznesowym partnerom, w czym możemy im pomóc.

Zdjęcia — większość profili posiada zdjęcie główne, a każdy, kto od czasu do czasu zagląda na portal, wie, że powinno być ono bardziej profesjonalne i biznesowe niż wakacyjne. Jednak już mało kto pamięta o zdjęciu w tle. I w ten właśnie sposób sami sobie odbieramy możliwość reklamowania się. Przestrzeń na zdjęcie w tle to idealne miejsce do pokazania, czym się zajmujemy i interesujemy zawodowo albo z jaką marką jesteśmy związani.

Spersonalizowany adres URL — czym krótszy adres, tym lepiej dlatego warto skrócić go do imienia i nazwiska. A można to zrobić, klikając „Edytuj profil publiczny i adres URL”.

personalizacja adresu URL na LinkedIn

 

Doświadczenie — ta część profilu to nasze CV. Jeśli profil na LinkedInie ma nam pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy, ten element musi być dopracowany. Podajemy zatem nie tylko nazwy firm, stanowisk i lata pracy, ale i zakres obowiązków czy szczególne osiągnięcia. Czym więcej istotnych informacji, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania wiadomości od rekrutera.

Wykształcenie — to kolejna część CV i jej również nie należy pomijać czy traktować po macoszemu. Nazwy uczelni, skończone kierunki studiów, specjalizacje, tytuły prac naukowych czy dodatkowa działalność – wszystko to działa na naszą korzyść, jeśli chodzi o późniejszą ocenę profilu.

Licencje i certyfikaty — skoro inwestujemy w siebie, rozwijamy swoje umiejętności, zdobywamy wiedzę to, dlaczego mielibyśmy o tym nie informować? Zarówno dla rekrutera, jak i potencjalnego partnera biznesowego nasza droga rozwoju to niezwykle cenna informacja. Zamieszczając informacje o posiadanych licencjach czy certyfikatach potwierdzamy swoje kompetencje zawodowe.

 

profil na LinkedIn

 

Potwierdzone umiejętności — to kolejne miejsce, gdzie udowadniamy swoje doświadczenie i umiejętności zawodowe. Wybierając poszczególne umiejętności z listy, podpowiadamy innym użytkownikom w czym się specjalizujemy. Im więcej potwierdzonych umiejętności, tym wiarygodność profilu jest większa. Pamiętajmy, żeby nie przedobrzyć i wybierać to, na czym faktycznie się znamy. Nie chodzi o to, by umiejętności było dużo, ale by każda z nich miała jak największą liczbę potwierdzeń od sieci naszych kontaktów. I oczywiście by miały one odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Rekomendacje — niedoceniana i często bardzo zaniedbana część profilu. Czas uwierzyć, że rekomendacje mają moc i nie służą tylko temu, żeby zakładka nie była pusta. Skoro ktoś udziela nam rekomendacji znaczy, że ma jakieś zdanie o naszej pracy. Jeśli profil posiada sporo rekomendacji, po przeczytaniu kilku widzimy, jakie cechy czy umiejętności podkreślane są najczęściej, a to pomaga zbudować obraz przyszłego pracownika czy partnera biznesowego.

Osiągnięcia — to nie tylko informacja o językach, którymi władamy. Ta zakładka daje o wiele więcej możliwości. Po kliknięciu „+” w prawym górnym rogu, możemy dodać: nasze publikacje i patenty, kursy, które organizujemy lub prowadzimy. A dodatkowo: prowadzone albo zrealizowane projekty, otrzymane wyróżnienia i nagrody, wyniki testów zawodowych, języki które znamy i organizacje do których należymy.

 

optymalizacja profilu osobistego na LinkedIn

 

Zainteresowania — wydawać by się mogło, że mało znaczący element profilu. Jednak naszej sieci dużo o nas mówi. Pokazuje, na jakich polach można z nami znaleźć wspólny nie tylko biznesowo język. Ta zakładka jest też ważna pod kątem proponowanych nam przez LinkedIn treści. W pierwszej kolejności dostaniemy codziennie na stronie głównej dawkę informacji związanych nie tylko z naszą siecią kontaktów, ale i wybranymi zainteresowaniami.

Zwiększaj efektywność profilu na LinkedInie

Wpisanie wszystkich niezbędnych informacji to ważny krok, ale kolejny — niemniej istotny — to aktywność. LinkedIn punktuje uzupełnione profile, ale jeśli są one „martwe”, nie można oczekiwać efektów.

Co trzeba robić, żeby wykorzystywać potencjał swojego konta na LinkedIn?

Przede wszystkim trzeba być aktywnym, czyli:

Postować — dawać odbiorcom wartościową treść, najlepiej robiąc to regularnie. Nie chodzi tu o to, żeby codziennie wrzucać „coś”, ale żeby to „coś” interesowało społeczność. Nawet jeśli będzie to jeden post w miesiącu.

Udostępniać i polecać — pokazujmy, co nas interesuje, co jest wartościowe i że jesteśmy na portalu obecni, więc można się do nas zwrócić z pytaniem, czy ofertą, bo zapewne na nią szybko odpowiemy.

Komentować — dzielmy się swoimi opiniami. LinkedIn to portal do tego przeznaczony — dzielimy się tu wiedzą, doświadczeniem i opiniami. Komentując posty, pokazujemy swoje kompetencje i wiedzę, ale też wpisujemy się w pamięć użytkowników.

Aktualizować profil — dobrze uzupełniony profil to profil aktualny. Każda nowa umiejętność, udział w szkoleniu czy ciekawym projekcie powinna zastać na nim odnotowana.

Pokazywać profil — odnośnik na stronie, blogu, w CV czy stopce maila na pewno zwiększą częstotliwość wejść na konto.

Uczestniczyć w życiu grup – grupy od niedawna dają duże pole do popisu i spore możliwości dzielenia się wiedzą. Dodatkowy atut przynależności do grupy to możliwość wysyłania wiadomości do jej członków, nawet jeśli nie są w naszej sieci kontaktów.

 

skuteczny profil osobisty na LinkedIn

 

Stosując się do wszystkich powyższych wskazówek, nie można zapomnieć o kluczowej sprawie – profil musi być widoczny dla innych czyli publicznie dostępny. Im więcej informacji udostępnimy, tym skuteczność będzie wyższa.

I pamiętajmy – LinkedIn jest miejscem dla każdego, jednak należy dostosować się do zasad tego medium. Jest to kanał służący do nawiązywania relacji biznesowych, które z czasem mogą przerodzić się w relacje towarzyskie, nie na odwrót. Nasz profil i nasza aktywność to nasza wizytówka. LinkedIn daje ogromne możliwości, z których wystarczy odpowiednio korzystać.

Potrzebujesz pomocy z kanałem na Linkedin? Sprawdź ofertę social media marketingu w Netim!

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂