Jak z pomocą Screaming Froga sprawdzić pisownię i gramatykę na stronie?

Blog page

Screaming Frog jest niezwykle wszechstronnym narzędziem i – podobnie jak w Excelu – zapewne 90% korzystających z niego osób nie zdaje sobie sprawy z jego pełnych możliwości. Jedną z oryginalniejszych, a przy tym rzadko wykorzystywaną funkcją jest Spell & Grammar Check, czyli możliwość sprawdzania pisowni i gramatyki na naszej stronie. Jak możemy ją wykorzystać w praktyce?

Spell & Grammar Check w polskich realiach – czy to ma sens?

Zanim przejdziemy do instrukcji, jak skonfigurować crawl z wykorzystaniem funkcji Spell & Grammar Check, musimy sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie – czy to ma sens?

Jak wiemy, polski język nie należy do najłatwiejszych, w związku z czym z pewnością wiele obaw budzi sam sens wykorzystywania narzędzia takiego jak Screaming Frog do sprawdzania pisowni – nie jest to w końcu jego domyślny język. Jednak muszę przyznać, że byłem zaskoczony (pozytywnie) tym, jak radzi on sobie z tym zadaniem.

Cały moduł Spelling & Grammar działa na podstawie bazy wiedzy wbudowanej domyślnie w program. Na chwilę obecną funkcja ta wspiera 39 języków, w tym również odmian językowych ze względu na regiony, np. język niemiecki posiada trzy odmiany w zależności od kraju, w którym jest wykorzystywany. Wśród wspieranych języków jest oczywiście również język polski.

Każdy z języków posiada swoją bazę zarówno popularnych błędów ortograficznych, jak i stylistycznych. Ich pula robi wrażenie i nie odbiega od pozostałych języków.

Odpowiadając więc na pytanie z nagłówka – moim zdaniem jak najbardziej. Screaming Frog pozwala na szybką analizę tekstu w obrębie całego serwisu i wyłapuje przy tym całkiem zręcznie możliwe błędy. Nie jest to narzędzie idealne, ale z pewnością spełniające swoją funkcję.

Pro tip. Spelling & Grammar Check pozwala również w prosty sposób namierzyć nieprzetłumaczone fragmenty motywu, które wskaże jako niepasujące do wybranego przez nas języka.

Jak skonfigurować crawl?

Funkcja Spelling & Grammar nie jest domyślnie włączona, więc nie zobaczymy jej wyników bez wcześniejszej konfiguracji. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, która przeprowadzi Cię przez ten proces.

Krok 1 – włączenie ‘Spell Check’ & ‘Grammar Check’

Aby użyć funkcji Spelling & Grammar, musimy przed uruchomieniem analizy wprowadzić drobne zmiany w konfiguracji crawla. W tym celu z menu programu wybierz Configuration > Content > Spelling & Grammar.

W uruchomionym oknie będziemy mieli możliwość konfiguracji funkcji Spelling & Grammar. są to dwa checkboxy, które musimy zaznaczyć.

Krok 2 – wybór języka

W tym samym oknie musimy wybrać język serwisu, który zamierzamy analizować. W naszym przypadku będzie to język polski. Wybieramy z listy rozwijanej „Polish” i zatwierdzamy wybór.

Krok 3 – uruchomienie crawla

Screaming Frog jest już gotowy do uruchomienia. W tym celu wpisujemy adres domeny i klikamy przycisk “Start”.

Krok 4 – analiza wyników

Otrzymane wyniki możemy analizować na dwa sposoby.

Po pierwsze z poziomu zakładki Content, w której znajdziesz filtry “Spelling Errors” oraz “Grammar Errors”. To tabela znajdująca się po lewej stronie ekranu. Znajdziemy tam adresy URL wraz z liczbą występujących na nich błędów.

W kolumnach program wyświetl liczbę błędów ortograficznych lub gramatycznych znalezionych na każdej stronie.

Po kliknięciu któregoś z adresów zobaczymy poniżej listę znalezionych przez Screaming Frog błędów wraz ze wskazaniem fragmentu tekstu na stronie i krótką informacją w języku polskim wyjaśniającą potencjalny błąd.

Innym miejscem, gdzie możemy znaleźć występujące błędy, jest moduł znajdujący się po prawej stronie narzędzia. Znajdziemy tam dedykowaną zakładkę o nazwie “Spelling & Grammar”. Przedstawia ona informacje o 100 najczęściej występujących błędach w sposób globalny dla całego serwisu. Z poziomu jednej tabeli widzimy od razu, jakie błędy najczęściej występują na stronie i ilu podstron dotyczą. W ten sposób możemy szybko wytypować błędy, którymi powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności.

Poprawa słownika i ignorowanie niepotrzebnych słów

Zakładka Spelling & Grammar z zestawieniem 100 najpopularniejszych błędów jest również świetnym miejscem do poprawy naszego słownika. Tak jak wspominałem wcześniej, ten nie jest on idealny, bo taki po prostu z wielu przyczyn być nie może.

Możemy się go szybko pozbyć poprzez kliknięcie niego prawym przyciskiem myszy. Zobaczysz wtedy 3 dostępne opcje:

  1. Ignore All – sprawi to, że Screaming Frog zignoruje wskazany błąd, jednak zapamięta to ustawienie tylko dla tego pojedynczego crawla.
  2. Add to Dictionary – jeśli chcemy na stałe wskazać programowi, że ten błąd tak de facto błędem nie jest, to powinniśmy dodać go do słownika. W ten sposób zapiszemy go w naszej bazie i nie zobaczymy go w kolejnych crawlach.
  3. Copy – po prostu kopiujemy naszą frazę 🙂

Ponowne sprawdzenie pisowni, bez wykonywania crawla

Po wprowadzeniu zmian w naszym słowniku lub zignorowania wskazanych błędów pojawi się na górze ikona z kręcącymi się strzałkami. Po jej kliknięciu Screaming Frog odświeży wyniki błędów bez konieczności uruchamiania ponownego crawla. To przydatna opcja szczególnie przy dużych serwisach, których wykonanie crawla zajmuje sporo czasu.

Eksport danych do arkusza

Tak jak wszystkie dane w Screaming Frogu również błędy pisowni i gramatyczne możemy wyeksportować do arkusza w formatach .csv, .xls, .xlsx oraz .gsheet.

W tym celu należy z menu głównego wybrać zakładkę Bulk Export > Content. Do naszej dyspozycji są dwie możliwości:

  • Spelling & Grammar Errors – lista adresów URL wraz z występującymi błędami.
  • Spelling & Grammar Errors Summary – podsumowanie 100 najczęściej występujących błędów, czyli identyczne dane jak z zakładki Spelling & Grammar.

Spelling & Grammar Check to stosunkowo prosta funkcja, która nie wymaga szczególnej znajomości zagadnień technicznych. Przy tym potrafi niezwykle ułatwić nam znalezienie błędów występujących w tekstach na stronie. Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania, piszcie śmiało w komentarzach – na pewno odpowiem 🙂 

Wojciech Tumiel

Specjalista SEO, dla którego praca stała się pasją. Zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami, z zamiłowaniem do testowania nowych narzędzi. Ceni innowacyjność i nieustannie dąży do doskonalenia swoich umiejętności. Poza biurem, jest zapalonym fanem sportu, ze szczególnym uwzględnieniem angielskiej Premier League.