Festiwal SEO 2023 Katowice by WhitePress – nasza relacja!

Blog page
festiwal seo 2023

W miniony piątek (13.10.2023) nasza SEOwa delegacja spakowała się i ruszyła w trasę do Katowic, gdzie odbyła się jedenasta już edycja kultowego Festiwalu SEO. Po raz kolejny spotkaliśmy tam specjalistów z całej Polski, z którymi mieliśmy okazję wymienić się swoją wiedzą i doświadczeniami. Jak nam się podobało? Przeczytaj naszą relację z wydarzenia! 

Krótko o Festiwalu SEO 2023

Naszą firmę w Katowicach reprezentował trzyosobowy skład – Wojciech Tumiel, Mikołaj Deras oraz nasz najnowszy Netimowy nabytek – Klara Witkowska 🔥.  

Tegoroczna edycja Festiwalu SEO odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy Katowickim Spodku. Jest to nowoczesne miejsce, które robi wrażenie swoją skalą. Cała impreza była bardzo dobrze przemyślana i zorganizowana. Najlepszym dowodem na to jest to, że była to pierwsza edycja w historii, która zakończyła się o planowanym czasie! Kto był na konferencjach tego typu, wie doskonale, jakie jest to wyzwanie 😂.  

Całość składała się z 10 prelekcji podzielonych na 3 sesje, konkursu z wiedzy o SEO i nie tylko oraz przerw, w trakcie których, można było nawiązać nowe znajomości oraz odwiedzić stoiska sponsorów wydarzenia. Owocem jednej z tych rozmów okazała się nowo powstała współpraca, której efekty zobaczycie już niedługo! 

Zanim jednak przejdziemy do opisania naszych wrażeń z prelekcji, musimy się czymś pochwalić – we wcześniej wspomnianym konkursie z wiedzy o SEO organizowanym przez Contadu nasz Mikołaj okazał się lepszy od ponad 200 specjalistów z całej Polski i zajął 2 miejsce! Mikołaj, jeszcze raz serdeczne gratulacje! 👏

festiwal seo 2023 rozdanie nagród

źródło: Facebook Silesia SEM

Sesja I

Pierwsza sesja składała się z trzech wystąpień. 

Pierwszym prelegentem był Michał Pustuł, który opowiadał, w jaki sposób utrzymać wysoką marżę dzięki SEO, kiedy wszystko wokół drożeje? Jego prezentacja utwierdziła nas w przekonaniu, że wspólne działania wszystkich obszarów marketingowych oraz podejście proklienckie to jedyna prawidłowa droga w marketingu internetowym. Podpisujemy się pod tymi wartościami obiema rękoma!

Kolejny na scenę wyszedł prawdziwy ekspert w kwestii linkowania wewnętrznego! Rafał Borowiec, bo o nim mowa, przygotował prezentację pod tytułem Zaawansowane techniki linkowania wewnętrznego w SEO. Co tu dużo mówić… dawka wiedzy, jaką Rafał zaserwował nam ze sceny, może przyprawić o ból głowy i stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy, z której będziemy korzystać w kolejnych tygodniach. Jeżeli dotąd traktowaliście linkowanie wewnętrzne po macoszemu lub nie wiedzieliście, jak się za nie zabrać to skontaktujcie się z nim koniecznie.

Ostatnim prelegentem w części pierwszej był doskonale znany w branży Sebastian Heymann, który niczym Quentin Tarantino zaserwował nam wspaniałe show. Jego prezentacja pod tytułem Jak będziesz starszy, to zrozumiesz! Czyli kiedy przekazywana jest reputacja…? z pewnością wystrzeliła z butów nie tylko jego (tak było, nie ściemniam). Oczywiście za bardzo dobrą prezentacją w parze szła również merytoryka, która poparta odpowiednią metodologią i testami przyniosła wszystkim słuchaczom odpowiedź na pytanie odmieniane na setki sposobów, jednak sprowadzające się do popularnego “kiedy link kopie?”.

festiwal seo 2023 sebastian heymann

źródło: Facebook Silesia SEM

Sesja II

Druga sesja składała się aż z 4 prelekcji i poświęcona była rozwojowi AI. W jej ramach mogliśmy wysłuchać prelekcji:

  • Mateusz Malinowski – Czy AI to tylko copywriting?
  • Mateusz Markiel – OpenAI, playground i API w służbie SEOwcom
  • Grzegorz Świerk – Hackathon AI: Szybkie i szalone projekty marketingowe dla e-commerce
  • Paweł Węcko – AI w codziennej pracy specjalisty SEO – hit czy kit?

Każdy z prelegentów pokazał nam rozwój AI od nieco innej perspektywy, obrazując, jak szerokie może być jego wykorzystanie. Szczególnie gorącą dyskusję jednak wywołało stwierdzenie, że powinniśmy traktować AI jak naszego sługę i przedstawiać mu zadania w trybie rozkazującym. Nie wiem jak wy, ale ja jednak dotąd wciąż ładnie prosiłem AI o wykonanie zadań 😂. 

Na szczególną uwagę zasługuje również Grzegorz Świerk, który z pewnością zasłynie w branży swoją Skalą Świerka (świetnie obrazującą perspektywy działań z AI) oraz wirtualną koleżanką – Anią, która mimo początkowej niechęci do wypowiadania, w końcu się przełamała i świetnie poprowadziła prezentację.

Z racji na to, że Mikołaj zdecydowanie najlepiej czuje świat AI w naszej firmie, poprosiłem go o krótki komentarz:

Sesja II, poświęcona zwariowanemu światu AI, zdecydowanie była dobrym kompendium wiedzy o sztucznej inteligencji. Wiedzy głównie podstawowej, ale dotykającej również sfery bardziej zaawansowanej. Cała AI-sekcja  uświadomiła nam, jak ważne jest dziś wdrażanie procesów usprawniających nasze codzienne obowiązki przy pomocy AI i jak wiele sztuczna inteligencja ma nam jeszcze do zaoferowania (a raczej MY sami dzięki niej mamy sobie do zaoferowania). Ciągle rozwijający się repertuar języków LLM oraz narzędzi wykorzystujących ich możliwości pokazuje nam, że naszym ograniczeniem jest tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. 

Pozwolę w tym wypadku sobie przytoczyć znane wyrażenie Walta Disneya, które z moją małą parafrazą idealnie podsumowuje całą sekcję: If you can dream it, AI can do it. 😉 

Sesja III

Podczas ostatniej części konferencji ponownie mogliśmy usłyszeć 3 prezentacje. 

W pierwszej z nich Paweł Gontarek, pod tajemniczą nazwą prezentacji Depresja seowca uzmysłowił nam jak ważną rolę pełnią treści w internecie i jak odpowiedzialna potrafi być nasza praca. Szczególnie jeśli prowadzimy projekty zahaczające o ludzkie zdrowie – zarówno to fizyczne jak i psychiczne. Z tego miejsca, chcieliśmy Pawłowi bardzo podziękować za to co zrobił i jaką odwagą musiał się wykazać, podejmując ten temat. Korzystając z okazji, chcemy wesprzeć inicjatywę podjętą przez Pawła – jeżeli bliska Ci osoba nie radzi sobie ze swoimi emocjami, to nie bój się korzystać z odpowiedniego wsparcia. Jednym z miejsc, gdzie na pewno uzyskasz należytą pomoc, jest serwis https://116111.pl/, czyli telefon wsparcia dla dzieci i młodzieży.

Wagę przygotowywanych treści podkreśliła także kolejna prelegentka – Anna Zaborowska, która mimo prezentacji niezwiązanej bezpośredni z SEO okazała się jedną z naszych faworytek. Dzięki niej poznaliśmy wiele skomplikowanych i ciężkich do wymówienia słów jednak jedno z nich – konwersacyjność z pewnością utkwi w naszych głowach na dobre i wpłynie na naszą codzienną pracę. Świetny temat, prezentacja i odpowiedzi podczas sekcji pytań i odpowiedzi!

festiwal seo 2023 anna zaborowska

źródło: Facebook Silesia SEM

 

Całe wydarzenie zamykał Damian Hliwa z Delante, który podjął się tematu Wróżyć czy liczyć? Jak być wróżką data-driven – o przewidywalności wyników i estymowaniu efektów. Damian świetnie przedstawił złożoność estymowania wyników pozycjonowania i potwierdził, że trafna estymacja w naszej branży jest praktycznie niemożliwa. Przedstawił jednak fajne argumenty, dla których mimo to warto ją robić. 

Podsumowanie

Skłamałbym mówiąc, że na tym zakończył się nasz udział w Festiwalu SEO, bowiem nasi przedstawiciele dzielnie kontynuowali networking na oficjalnym after party. Jednak tej części nie będę już opisywał, ponieważ co wydarzyło się w Vegas, zostaje w Vegas. 

Dziękujemy jednak wszystkim, z którymi mieliśmy możliwość zamienić słowo oraz organizatorom całego wydarzenia. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Wojciech Tumiel

Specjalista SEO, dla którego praca stała się pasją. Zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami, z zamiłowaniem do testowania nowych narzędzi. Ceni innowacyjność i nieustannie dąży do doskonalenia swoich umiejętności. Poza biurem, jest zapalonym fanem sportu, ze szczególnym uwzględnieniem angielskiej Premier League.