Jak działa Canva i jak z niej korzystać?

Blog page
Canva-jak-korzystać

Canva to obecnie jeden z najpopularniejszych programów do projektowania i edycji grafiki. Program ten jest odpowiedni zarówno dla osób całkowicie początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych oraz może być wykorzystywany w wielu różnorodnych celach. W tym artykule przedstawiamy podstawowe funkcje Canvy oraz podpowiadamy jak z niej korzystać.

Canva – co to?

Canva jest programem graficznym, w którym możliwe jest stworzenie oraz edytowanie grafiki – zarówno wektorowej, jak i rastrowej. Swoją popularność Canva zawdzięcza między innymi prostemu i intuicyjnemu interfejsowy oraz bogatej bibliotece szablonów, ikon oraz zdjęć. Wszystko to przekłada się na różnorodne możliwości wykorzystania Canvy. Oznacza to, że może być ona przydatna w szeroko rozumianym marketingu i reklamie – zarówno online, jak i w działaniach outdoorowych, a także wykorzystywana w celach edukacyjnych, biznesowych oraz prywatnych. 

Przykłady wykorzystania Canvy:

canva-popoularne-projekty
źródło: Canva | popularne projekty
canva-biznes
źródło: Canva | projekty biznesowe
canva-edukacja
źródło: Canva | projekty edukacyjne

Co istotne, aby korzystać z Canvy nie trzeba mieć zaawansowanych umiejętności graficznych. Czyni to program doskonałą alternatywą dla bardziej skomplikowanych narzędzi graficznych o znacznie wyższym progu wejścia.

Rejestracja w serwisie Canva

Jeśli chcesz zacząć korzystać z programu Canva, w pierwszej kolejności musisz się zarejestrować. Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:

  1. Wejdź na oficjalną stronę canva.com
  2. Wybierz formę rejestracji – na przykład poprzez konto Google, Facebook lub adres mailowy
  3. Wypełnij formularz rejestracyjny oraz ustaw hasło
  4. Aktywuj konto poprzez unikalny link przesłany na podany adres e-mail
  5. Twoje konto jest już aktywne!

Warto zaznaczyć, że zarówno rejestracja, jak i korzystanie z podstawowych funkcji Canvy jest w pełni darmowe. Jeśli jednak chcesz odkryć pełen potencjał narzędzia, możesz zdecydować się na jeden z płatnych planów. Ile kosztuje Canva Pro oraz Canva Teams, możesz sprawdzić poniżej.

canva-ile-kosztuje
źródło: Canva | plany cenowe

Canva – jak korzystać?

Korzystanie z Canvy możesz rozpocząć od kliknięcia przycisku Utwórz projekt. Następnie możesz wybrać gotowy rodzaj projektu wraz z wymiarami – na przykład post na Instagram, prezentację multimedialną czy wizytówkę do druku – lub samodzielnie określić wymiary Twojego projektu. Możesz także zaimportować gotowy projekt z dysku do edycji.

Tworzenie grafik w programie Canva

Canva działa na zasadzie edytora drag and drop, czyli przeciągnij i upuść. Oznacza to, że możesz dowolnie przeciągać elementy Twojego projektu oraz tworzyć własne kompozycje. Do dyspozycji masz między innymi gotowe grafiki i ikony, ramki, zdjęcia oraz pliki wideo, a także tabelki lub siatki. Możesz także korzystać z szablonów.

canva-elementy
źródło: Canva | elementy graficzne

Dodatkowo możesz również dodawać pola tekstowe oraz wybierać różnorodne fonty, a także modyfikować treść na wiele sposobów, na przykład poprzez ciekawe efekty oraz animacje lub zmieniając kolory.

canva-edycja-tekstu
źródło: Canva | edycja tekstu

Pozostając w temacie kolorów – Canva daje dużo możliwości edytowania kolorystyki Twojego projektu. Możesz korzystać między innymi z kolorów domyślnych lub gotowych gradientów, a także z samodzielnie wybranych kolorów w systemie HEX.

canva-kolory
źródło: Canva | edycja kolorów

Canva umożliwia również przysłanie własnych materiałów zdjęciowych lub filmowych oraz wykorzystywanie ich w projektach. Co więcej, w wersji Pro masz także możliwość stworzenia folderu Identyfikacja marki, w którym możesz umieścić logo marki, jej kolory oraz właściwe fonty – wszystko to znacznie ułatwi Ci projektowanie oraz zapewni spójność wszystkich materiałów graficznych tworzonych dla danej marki.

Edycja zdjęć

Istotną funkcja Canvy jest również edycja zdjęć. Program oferuje wiele możliwości w tym zakresie. Do dyspozycji użytkowników jest między innymi zestaw narzędzi umożliwiających podstawowy retusz zdjęć w zakresie ustawienia balansu bieli, światła, koloru oraz tekstury zdjęcia.

Możesz także nakładać różne ciekawe filtry na zdjęcia oraz zdecydować się na użycie efektów takich jak rozmycie czy autofokus.

Magiczne Narzędzia w Canvie

Ciekawą funkcją dostępną od jakiegoś czasu w Canvie są tak zwane Magiczne Narzędzia. Jest to nic innego jak inteligentne funkcje, które umożliwiają z pozoru skomplikowaną edycję zdjęć w szybki i prosty sposób. Możesz między innymi usuwać poszczególne elementy, wyodrębniać postacie lub przedmioty z tła czy też rozszerzyć zdjęcie za pomocą AI.

canva-magiczne-narzędzia
źródło: Canva | Magiczne Narzędzia

Aplikacje

Canva oferuje także szereg wbudowanych aplikacji. Znajdziesz wśród nich między innymi aplikacje pozwalające na różnorodne eksperymenty z generowaniem grafik z użyciem sztucznej inteligencji czy też programy do automatycznej obróbki zdjęć. Co więcej, możesz także połączyć się bezpośrednio z aplikacjami takimi jak Instagram czy Facebook, co znacznie usprawni Twoją pracę w zakresie publikacji treści w mediach społecznościowych.

Canva w wersji darmowej a Canva Pro

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na wykupienie Canva Pro? Oto kilka najważniejszych różnić pomiędzy bezpłatną i płatną wersją programu.

Canva FreeCanva ProCanva Teams
Szablony
i elementy
Ograniczona liczbaDostęp do wszystkich premiumDostęp do wszystkich premium
Rozmiar zespołu1 użytkownik1 użytkownikDowolna liczba użytkowników
Zarządzanie markąNieTakTak
Magazynowanie5 GB1 TB1 TB na użytkownika
Magiczne narzędzia oraz zmiany rozmiarówNieTakTak
Funkcje AITak, w ograniczonym zakresieTakTak

Zalety korzystania z Canvy

Canva to narzędzie, które bez wątpienia ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest łatwa i intuicyjna obsługa, która umożliwia korzystanie z programu nie tylko osobom doświadczonym w projektowaniu i edytowaniu grafik, ale także początkującym. Narzędzie ma również bogatą bibliotekę zarówno gotowych szablonów, jak i pojedynczych elementów, dzięki czemu każdy z użytkowników może stworzyć projekt odpowiadający jego potrzebom – w celach marketingowych, biznesowych, edukacyjnych oraz prywatnych. Co więcej, Canva jest dostępna jako aplikacja internetowa oraz aplikacja mobilna, co daje elastyczność w tworzeniu projektów w dowolnym miejscu i czasie.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie przygotowania grafik dla Twojego biznesu – na przykład do mediów społecznościowych? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie atrakcyjną ofertę!

Aleksandra Michaliszyn

Copywriterka oraz specjalistka social media marketingu. Pasjonatka brandingu, która nieustannie poszukuje kreatywnych metod pozwalających na rozwój marki. Prywatnie miłośniczka pilatesu, alternatywnych metod parzenia kawy oraz dobrej literatury, a także opiekunka cocker spanielki o imieniu Mavis.