Rozwój w czasach zarazy – kursy i szkolenia online tworzenia stron internetowych i marketingu internetowego

Blog page
Czas pandemii to dobry czas na kursy online marketingu internetowego.

Przescrollowałes całego Facebooka, obejrzałeś wiele seriali na Netflixie i chcesz wreszcie zrobić coś pożytecznego? Przez dłużącą się kwarantannę straciłeś zapał do czegokolwiek? A może niestety właśnie dostałeś wypowiedzenie i chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Zainspiruj się poniższym artykułem, nie marnuj więcej czasu w trakcie domowej kwarantanny i sprawdź darmowe kursy, szkolenia, webinary, dzięki którym zdobędziesz nowe kompetencje.

Nauka HTML, CSS, JS

EDX

EDX to platforma, która oferuje kursy z bardzo różnych dziedzin: analityka danych, statystyka, ekonomia i finanse, programowanie, informatyka, języki, ale także: muzyka i sztuka, architektura, zdrowie i dietetyka. Większość z nich jest w języku angielskim, ale znajdziesz także w hiszpańskim, francuskim, chińskim czy włoskim. Dostęp do platformy otrzymasz, jeśli utworzysz konto w serwisie i się na nim zalogujesz. Przez miesiąc możesz korzystać z wybranych kursów za darmo. Jeśli chcesz zdobyć certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności albo uzyskać nielimitowany dostęp do szkolenia, musisz dodatkowo zapłacić.

Kursy, które polecam Twojej uwadze to:

Dla początkujących:

 • podstawy CSS (Basic CSS) – jest dostępny dla każdego, nie musisz mieć wiedzy i bez żadnych wstępnych wymagań
 • JavaScript Introduction (wstęp do JS)
 • HTML5 and CSS Fundamentals (HTML 5 i podstawy CSS)

Dla bardziej zaawansowanych:

 • HTML5 Coding Essentials and Best Practices (dla znających HTML5, podstawy CSS oraz JavaScript)
 • HTML5 Apps and Games (Tworzenie aplikacji lub gier w oparciu o HTML5, CSS i JavaScript)

 

Na platformie edx znajdują się kursy z różnych dziedzin nauki.

Khan Academy

Ogromną zaletą tej platformy jest to, że jej treści i kursy są dostępne po polsku. Jeśli nie posługujesz się sprawnie angielskim, Khan Academy jest właśnie dla Ciebie. Poziom kursów jest raczej dla bardzo początkujących i początkujących, ale jest to świetne miejsce na start – na pewno nie zniechęcisz się do danego tematu i będziesz jeszcze bardziej chciał zgłębiać wiedzę. Po przyswojeniu podstaw nie jesteś pozostawiony samemu sobie, dostajesz wskazówki, miejsca i ścieżki, w których możesz się dalej rozwijać. Treści w kursach tłumaczone są wręcz “łopatologicznie”, więc nawet osoby, które w ogóle nie miały styczności z daną dziedziną, sobie poradzą. Wszystkie kursy są bardzo profesjonalnie przygotowane i przyjemnie się z nich korzysta. W trakcie lekcji masz do wykonania praktyczne zadania, dzięki czemu utrwalasz wiedzę na bieżąco. Z darmowego dostępu do kursów skorzystasz nawet bez zakładania konta, ale jeśli chcesz śledzić swoje postępy, zapisywać materiały i ćwiczenia, powinieneś je założyć. 

Moje propozycje kursów to:

 • Wstęp do HTML/CSS: Tworzenie stron internetowych
 • Wprowadzenie do JS: Rysowanie i animacja
 • Wstęp do SQL: Zarządzanie danymi i tworzenie zapytań
 • HTML/JS: Tworzenie interaktywnych stron internetowych


Kursy internetowe na Khan academy to dobry początek nauki programowania.

Codecademy

Tutaj wszystkie kursy są po angielsku – jeśli znasz go na poziomie min. B1, nie będziesz miał problemu ze zrozumieniem treści. Jeśli chcesz otrzymać dostęp do kursów na platformie Codecademy, musisz utworzyć konto w serwisie. Po zalogowaniu otrzymujesz darmowy dostęp do niektórych kursów:

 • Introduction to HTML
 • Learn CSS
 • Introduction to JavaScript

Bardziej zaawansowane i rozbudowane kursy możesz wypróbować za darmo przez 7 dni:

 • Building Interactive JavaScript Websites (tworzenie interaktywnych stron z użyciem HTML, CSS i JS)
 • Introduction to jQuery (poznanie biblioteki Java Script – jQuery)
 • Learn Responsive Design (nauka projektowania responsywnych stron)
 • Learn Bootstrap (nauka popularnego frameworka)
 • Learn Sass (poszerzenie wiedzy z CSS o składnie SCSS, zagnieżdżanie i funkcje)

Bonus dla studentów i uczniów powyżej 13 roku życia 

W związku z zamknięciem szkół i uczelni (z wiadomego względu ;)) Codecademy oferuje 10 000 stypendiów w postaci 90-dniowego dostępu do konta premium za darmo. Aby je otrzymać, masz do wyboru 2 możliwości. Jeśli posiadasz maila z końcówką @edu, załóż na niego konto w serwisie – automatycznie otrzymasz konto premium. Zdaję sobie sprawę, że w Polsce rzadko się zdarza, żeby studenci posiadali takie adresy mailowe, więc jeśli go nie masz, wypełnij specjalny formularz, który jest weryfikowany około 2-3 dni. Po zatwierdzeniu otrzymujesz 90-dniowy dostęp do wszystkich kursów za darmo.

 

Kursy online z programowania na codecademy są dla osób, które znają angielski.

Kursy SEO online

MOZ Academy

MOZ Academy jest platformą z kursami popularnego narzędzia do SEO. Na czas pandemii oferują bezpłatny dostęp do prawie wszystkich (oprócz jednego) kursów za darmo. Utwórz konto w serwisie, wybierz interesujące Cię szkolenie i przy zakupie wpisz kod: wegotthis, a cena będzie wynosiła 0$. Co ciekawe, dostęp do wybranych przez siebie kursów wygasa dopiero po roku od “zakupu”. Kursy trwają średnio od 60 do 120 minut i są podzielone na kilku, kilkunastominutowe lekcje. Jeśli się zmęczysz nauką, w każdej chwili możesz ją łatwo przerwać i wrócić do niej w wybranym przez siebie czasie. Zagadnienia omawiane są na konkretnych przykładach, a dodatkowo autorzy dodali śmieszne memy i GIF-y – dzięki temu treści są łatwiejsze do zapamiętania. Na końcu otrzymasz podsumowanie zdobytej wiedzy, egzamin oraz wskazówki do dalszej nauki. Wszystkie kursy są w języku angielskim, lektorka mówi dość wolno i wyraźnie – jeśli znasz go na poziomie min. B1, nie będziesz miał problemów z ich zrozumieniem. 

Możesz wybrać kursy, dostosowane do twojej wiedzy i umiejętności.

 1. Początkujący (dla osób, które nie mają żadnej wiedzy o SEO i chcą zacząć swoją przygodę z pozycjonowaniem):
  – SEO Fundamentals (Podstawy SEO),
  – Keyword Research (Research słów kluczowych),
  – Local SEO Fundamentals (Postawy lokalnego SEO).
 2. Nowicjusz (dla osób o podstawowej wiedzy o SEO):
  – Page Optimization (Optymalizacja strony),
  – Backlink Basics (Postawy linkowania),
  – Reporting on SEO (Raporty w SEO),
  – Backlink Audit & Removal (Audyt linków i ich usuwanie).
 3. Średnio zaawansowany (dla osób, które mają już dość sporą wiedzę na ten temat, chcą ją ugruntować i pogłębić):
  – The Fundamentals of SEO Client Prospecting (Podstawy pozyskiwania klientów SEO),
  – Finding Potential SEO Clients (Szukanie potencjalnych klientów SEO),
  – Prepare For The SEO Client Pitch (Przygotowanie oferty SEO dla klienta),
  – Technical SEO Site Audit (Techniczny audyt SEO strony).
   

Kursy od MOZ Academy są podzielone 3 stopnie zaawansowania.

Yoast Academy

Yoast Academy to platforma z kursami od producentów popularnej wtyczki Yoast SEO do WordPressa. Co musisz zrobić, aby uzyskać do nich dostęp? Oczywiście – założyć konto na ich stronie. Po zalogowaniu skorzystasz z kilkunastu darmowych szkoleń, m.in.:

 • All-around SEO – kurs dla osób, które chcą się nauczyć podstaw SEO w praktyce. Poznasz zagadnienia związane z researchem słów kluczowych, SEO copywritingiem, technicznym SEO, off-site SEO, UX-em i nie tylko.
 • WordPress for beginners – po tym kursie będziesz wiedział: na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu i domeny, jak swobodnie poruszać po zapleczu WordPressa i jego narzędziach, jak zainstalować i dostosować motyw na Twojej stronie, jak i gdzie używać widżetów WordPressa i wiele, wiele więcej.
 • Yoast SEO for WordPress (classic editor) – tutaj poznasz szczegółowo wszystkie funkcjonalności wtyczki Yoast SEO dla WordPressa. Dowiesz się jak z niej korzystać i w których miejscach WordPressa będziesz mógł z jej pomocą zmieniać treści i ustawienia.

To nie wszystkie darmowe kursy oferowane przez Yoast Academy, ale według mnie najbardziej wartościowe. Wszystkie są w języku angielskim, więc aby z nich skorzystać, musisz znać ten język co najmniej na poziomie B1. Treści są przedstawione w formie wideo, materiałów do czytania oraz quizów, dzięki czemu bardzo przyjemnie się z nich korzysta.

 

Na Yoast Acaademy znajdziesz m.in. kurs podstaw WordPressa.

Ahrefs Academy

Ahrefs Academy proponuje 2 szkolenia na ich stronie: Marketing with Ahrefs oraz Blogging for business – oba dostępne zarówno na ich stronie internetowej, jak i kanale na YouTube, oczywiście po angielsku.

Marketing with Ahrefs

To zbiór tutoriali przedstawiających, jak używać narzędzia Ahrefs, które prowadzi sam Sam Oh – ich konsultant marketingowy. Myślisz, że to kurs tylko dla początkujących? Otóż nie. Jeśli tak jak ja uczyliście się Ahrefsa, po prostu na nim pracując, możecie nie znać wielu fantastycznych jego zastosowań dla marketingu internetowego. Starzy wyjadacze Ahrefsa mogą pominąć takie lekcje, jak: “How to Use Ahrefs for SEO and Competitor Research” albo “7 Easy SEO Hacks using Ahrefs’ New Traffic Filter”, ale już w takich lekcjach, jak: “Broken Link Building in Action (Strategies, Outreach Emails and Stats Revealed)” czy “SEO Mistakes: Why 91% of Content Gets No Organic Traffic” znajdą coś, czego do tej pory nie wiedzieli.  

Blogging for business

Jeżeli masz SEO w małym paluszku, zajmujesz się content marketingiem lub prowadzisz własnego bloga i dotrwałeś do tego miejsca – oto Twoja nagroda. Świeżutki kurs od Ahrefs Academy wydany 1 kwietnia 2020 roku, przygotowany przez Tima Soulo – szefa marketingu w Ahrefs. Dowiesz się na nim m.in. dlaczego mitu częstego publikowania postów jest nieprawdziwy, jak przekonać odwiedzających do subskrybcji, jak znaleźć pomysły na wysokiej jakości treści w Twojej branży, jak tworzyć treści, które “się sprzedają” i jeszcze więcej. Ten kurs to naprawdę konkret – wszystkie treści, uwagi, wskazówki i porady zawarte w tym kursie są oparte o sześcioletnią pracę nad wzrostem liczby odwiedzających blog ahrefsa – z 15 tysięcy do 150 tysięcy osób miesięcznie. 6 lat pracy specjalistów w 5-godzinnym kursie rozłożonym na 10 lekcji za darmo! Ja już oglądam, a Ty?

 

Ahrefs Academy posiada wiele przydatnych kursów online marketingu.

Mimo że dłużąca się pandemia nie sprzyja w zupełności motywacji do rozwoju, to może warto jednak się przemóc? Kiedy zacząć się uczyć, jeśli nie teraz? Jeśli wrócisz do codziennych obowiązków i przyjemności, będziesz miał dużo mniej czasu, chętniej spotkasz się w pubie z przyjaciółmi, niż spędzisz dodatkowe godziny przy komputerze. Dlatego – do dzieła!

Alicja Trela

Specjalistka SEO. Uwielbia się ciągle rozwijać, doszkalać i uczyć nowych rzeczy. Kocha śpiew operowy, spacery po Karkonoszach, wspinaczkę i jazdę na nartach biegowych. Marzy, żeby kiedyś zamieszkać na Islandii.