Rok 2018 w wyszukiwarce, czyli co wyszukiwali internauci w Polsce i na świecie

Blog page
co-wyszukiwano-w-2018

Początek roku to czas podsumowań, robienia różnych planów oraz licznych postanowień. Dziś skupię się na tym pierwszym aspekcie. A dokładniej – sprawdzę, czym interesowali się internauci z Polski oraz ze świata. Jakie tematy były najchętniej wyszukiwane, o czym chcieliśmy czytać w 2018 roku, co wzbudzało największe emocje. Spośród wielu kategorii, które znaleźć można w Google Trends wybrałam następujące:

 • najpopularniejsze, wydarzenia i ludzie w Polsce,
 • wyszukiwania, aktualności i ludzie na świecie.

Google Trends tworzy takie listy na podstawie najczęściej wyszukiwanych haseł. Dodatkowo zestawia je z identycznymi hasłami z poprzedniego roku i sprawdza, które stały się bardziej popularne w stosunku do ubiegłego roku. Zdecydowałam się przeanalizować wyszukiwania z Polski oraz ze świata oraz pokrótce wytłumaczyć, dlaczego właśnie te tematy znalazły się w piątce najczęściej wyszukiwanych haseł.

Najpopularniejsze tematy wyszukiwane w Polsce w 2018 roku

Kategoria 1 – Najpopularniejsze

 1. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 – Polacy uwielbiają piłkę nożną. Nie dziwi zatem tak ogromna liczba wyszukiwań tego hasła w czerwcu ubiegłego roku. I mimo że reprezentacja Polski nie wyszła nawet z grupy, to warto było obejrzeć niezwykły finał między Francją a Chorwacją.
   
 2. Avicii ­– Tim Bergling był szwedzkim DJ-em i producentem muzycznym, który w drugiej połowie kwietnia popełnił samobójstwo.
 3. Wybory samorządowe 2018 – październik był miesiącem wyborów samorządowych w Polsce. W związku z tym w tym właśnie miesiącu to hasło miało najwięcej wyszukań.
 4. Tomasz Mackiewicz – styczniową wyprawą na Nanga Parbat oraz poszukiwaniem zaginionych tam Tomasza Mackiewicza oraz Élisabeth Revol żyła nie tylko cała Polska, ale również i świat. Revol została uratowana przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubkę, Mackiewicz tej wyprawy nie przeżył.
 5. About You – hasło to wyszukiwane było najczęściej na początku sierpnia. About You to nazwa platformy sprzedażowej, dzięki której kupić można ubrania oraz buty bardzo znanych światowych marek. Co ciekawe, na ten wynik wyszukiwania wpływ miała również 25% zniżka, którą można było wykorzystać w terminie 9-12 sierpnia.

W rankingu tym ciekawe jest to, że te wydarzenia nie odbywały się cyklicznie. Trwały kilka, może kilkanaście dni, ale wzbudziły tak duże zainteresowanie polskich użytkowników Internetu, że znalazły się w pierwszej piątce najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w ubiegłym roku.

Kategoria 2 – Wydarzenia

 1. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018
 2. Wybory samorządowe 2018
 3. Eurowizja 2018 – początek maja był czasem zmagań w konkursie Eurowizji, którą wygrała izraelska wokalistka Netta piosenką Toy. Polskę reprezentował Gromme, który zajął 14. miejsce. Co ciekawe, Polaków interesowała także odbywająca się w grudniu Eurowizja dla dzieci ze względu na to, że konkurs wygrała Polka – Roksana Węgiel piosenką Anyone I Want to Be.
 4. Egzamin gimnazjalny 2018 – dwie niezmienne od kilkunastu lat daty w polskiej oświacie to matury w maju oraz egzaminy gimnazjalne w kwietniu. I w tym właśnie miesiącu to hasło cieszyło się największą popularnością. Uczniowie szukali w Internecie arkuszy egzaminów oraz prawidłowych do nich odpowiedzi.
 5. Mistrzostwa świata w siatkówce 2018 – wysoki wynik wrześniowych wyszukiwań tego hasła nie wziął się wyłącznie z chęci sprawdzenia wyników poszczególnych meczów. Warto tutaj przypomnieć, że Polacy rozegrali fantastyczny turniej i obronili tytuł mistrzów świata. To z pewnością również przyczyniło się do wysokiej pozycji tej frazy w rankingu Google Trends.

Analizując tę kategorię, dostrzec można, że polscy internauci szukają interesujących ich wydarzeń, wpisując na końcu hasła bieżący rok. W podobny sposób wyszukiwane były także wydarzenia znajdujące się na dalszych miejscach, to znaczy Black Friday, skoki narciarskie, ferie zimowe oraz matura.

Kategoria 3 – Ludzie

 1. Avicii
 2. Tomasz Mackiewicz
 3. Kora Jackowska – śmierć wokalistki zespołu Maanam wzruszyła nie tylko jej największych fanów, ale także znaczną część polskiego środowiska muzycznego. W tym czasie (sierpień) można było przeczytać wspomnienia wielu muzyków i dziennikarzy na jej temat. Bardzo ciekawa jest sama fraza – to połączenie pseudonimu oraz nazwiska Kory, która naprawdę nazywała się Olga Jackowska.
 4. Meghan Markle – żoną księcia Harry’ego Polacy interesowali się w ubiegłym roku dwukrotnie. Najpierw w maju, kiedy odbył się przepiękny Royal Wedding, a następnie w październiku, gdy okazało się, że Harry i Meghan spodziewają się pierwszego dziecka.
 5. Alfie Evans – sprawa Alfiego Evansa w kwietniu wywołała ogromne kontrowersje i była głośno komentowana zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Zespół lekarzy chciał odłączyć od aparatury podtrzymującej życie tego właśnie chłopca chorującego na nieznaną chorobę. Z tym stanowiskiem nie zgadzali się rodzice Alfiego, którzy skierowali sprawę do sądu. Ostatecznie chłopiec zmarł.

Z powyższego rankingu wywnioskować można, że najczęściej wyszukiwane nazwiska związane są z osobami zmarłymi. Internauci w takich chwilach szukają wspomnień o zmarłych, a także informacji na temat przyczyn śmieci czy daty pogrzebu.

Najpopularniejsze tematy wyszukiwane w 2018 roku na świecie

Kategoria 1 – Searches (Wyszukiwania)

 1. World Cup – nie tylko Polacy żyli w czerwcu Mistrzostwami Świata w piłce nożnej mężczyzn. Na świecie było równie kolorowo od barwnych kibiców oraz flag wielu państw występujących na tej sportowej imprezie.
 2. Avicii
 3. Mac Miller – Malcolm James McCormick był amerykańskim raperem, który zmarł na początku września, mając zaledwie 26 lat. W Polsce Mac Miller znalazł się na 9. miejscu w wynikach wyszukiwania w kategorii Ludzie.
 4. Stan Lee – pojawiający się w większości ekranizacji komiksów Marvela Stan Lee zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Był współtwórcą tak znanych bohaterów, jak Spider-Man, Hulk, Doktor Strange czy Czarna Pantera.
 5. Black Panther – świat oszalał na punkcie marvelowskich filmów. Do długiej listy tych produkcji zalicza się także Czarna Pantera. Jej premiera odbyła się na przełomie stycznia i lutego 2018 roku i właśnie wtedy była najczęściej wyszukiwanym hasłem wśród internautów. Ciekawe, na którym miejscu w rankingu wyszukiwań tego roku znajdzie się finałowa część przygód Avengersów… 🙂

Jak widać, na świecie wyszukiwane były nieco inne tematy niż w Polsce, chociaż 1. i 2. miejsce pokrywają się. Nie dziwi tak duża popularność wyszukiwań na temat piłkarskich mistrzostw świata, osób, które odeszły oraz kolejnej już marvelowskiej produkcji.

Kategoria 2 – News (Aktualności)

 1. World Cup
 2. Hurricane Florence – Huragan Florence z końcem sierpnia uderzył w Stany Zjednoczone. Siła tej burzy tropikalnej chwilami osiągała prędkość nawet 220 km/h. Florence wyrządził ogromne straty. W jego wyniku zginęło kilka osób.
 3. Mega Millions Result – liczba wyszukiwań wyników tej amerykańskiej loterii na świecie przez cały rok jest mniej więcej taka sama. Jednak to październikowa rekordowa kumulacja pozwoliła jej zająć ostatnie miejsce na podium tej kategorii. Od lipca 2018 roku nikomu nie udało się trafić szóstki w Mega Milions. To spowodowało, że pod koniec października wygrana wynosiła 1,6 mld dolarów. Wygrany (i bardzo szczęśliwy) los został kupiony w Karolinie Północnej. Zwycięzca otrzymał około 1,5 mld dolarów.
 4. Royal Wedding – piękny ślub Harry’ego i Meghan długo nie schodził z pierwszych stron internetowych serwisów informacyjnych. Świat (nieco bardziej niż Polacy) interesował się każdym, nawet najdrobniejszym szczegółem tej ważnej uroczystości. Podobnie jak w naszym kraju – najwięcej wyszukiwań było w maju, nieco mniej w październiku.
   
 5. Election Results – jak widać wyniki wyborów nie intrygowały jedynie naszego społeczeństwa. Temat ten cieszył się dość dużą popularnością w Zimbabwe, gdzie w lipcu przeprowadzono wybory pierwszy raz od czasu obalenia byłego prezydenta oraz w USA, gdzie w listopadzie odbyły się wybory do Kongresu.

Ważne wydarzenia, którymi żył świat w 2018 roku to wspomniane już wielokrotnie mistrzostwa świata w piłce nożnej, wybory, ślub królewski oraz skutki nieprzewidywalnego żywiołu. Te kilkudniowe epizody wyszukiwane są w krótkim czasie tak często, że znajdują się w rankingu znacznie wyżej niż tematy wyszukiwane regularnie przez cały rok.

Kategoria 3 – People (Ludzie)

 1. Meghan Markle
 2. Demi Lovato – o aktorce głośno zrobiło się pod koniec lipca, gdy w mediach pojawiła się informacja o tym, że trafiła do szpitala prawdopodobnie po przedawkowaniu narkotyków. Kilka dni później Lovato udała się na kilkumiesięczny odwyk. Sama poinformowała o całym wydarzeniu swoich obserwatorów za pośrednictwem Instagrama.
 3. Sylvester Stallone – na początku lutego w Internecie pojawiła się informacja o śmieci Stallone’a. Sam aktor szybko zdementował te pogłoski, mówiąc: Please ignore this stupidity… Alive and well and happy and healthy… still punching!
 4. Logan Paul – ten amerykański youtuber niezbyt przemyślał swoje zachowanie podczas kręcenia styczniowego vloga z Japonii. Będąc w lesie samobójców (Aokigahara) sfilmował zwłoki przypadkowo znalezionej tam osoby. Został za to bardzo mocno skrytykowany przez zagranicznych i polskich youtuberów. Kilka dni po tym zdarzeniu nagrał film z przeprosinami.
 5. Khloé Kardashian – amerykańska celebrytka była w centrum zainteresowania na początku kwietnia, kiedy to w mediach pojawiła się wiadomość, że urodziła swoje pierwsze dziecko.

Skandale, fake newsy, narodziny dzieci, ślub – o tym chcieli czytać odbiorcy Internetowi na całym świecie. Dzięki takim informacjom gwiazdy i celebryci, często idealizowani przez media oraz portale społecznościowe pokazują, że też zmagają się z codziennymi problemami oraz popełniają błędy.

Podsumowanie

Tematyka najczęstszych wyszukiwań w 2018 roku nie różniła się z pewnością od tematów wyszukiwanych w ubiegłych latach. Zmieniły się jedynie osoby i sytuacje, których dane wydarzenia dotyczyły. Zdecydowanymi faworytami większości rankingów były wydarzenia związane z piłkarskimi mistrzostwami świata, śmiercią Avicciego oraz ślubem Harry’ego i Meghan. Masz jeszcze czas? Obejrzyj zatem dwuminutowy filmik Google’a o epizodach, którymi żyła społeczność internetowa w 2018 roku.

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂