Jak taniej odnawiać domeny?

Blog page

Prowadząc biznes w sieci, gdy chcemy zaprezentować naszą ofertę, posiadanie domeny internetowej jest praktycznie nieodzownym elementem. Można, oczywiście, działać bez domeny, ale profesjonalne zaprezentowanie naszego biznesu jednak tego wymaga. Z pewnością zastanawialiście się, jak zmniejszyć koszt odnowienia takiej domeny, który może sięgać nawet 150 zł rocznie. Sam posiadam kilkaset domen, więc koszt ich odnowienia jest istotnym wydatkiem w działalności mojej firmy, a więc muszę zwracać szczególną uwagę na ten aspekt. Nawet posiadając jedną lub kilka domen warto przeanalizować tę kwestię, aby zwyczajnie nie przepłacać.

Jest na to kilka sposobów. W tekście tym, postaram się je przybliżyć.

Uważajcie na pozorne promocje

Rejestrując domeny, często skuszeni licznymi promocjami typu „Rejestracja trzech domen za darmo”, „Pierwszy rok gratis”, „Domeny za złotówkę”, nie zastanawiamy się nad kosztem ich przedłużenia. Natomiast właśnie koszt przedłużenia, powinien decydować o tym, gdzie rejestrujemy nasze domeny internetowe. Jest to istotny czynnik, często po prostu pomijany.
Później okazuje się, że co prawda pierwszy rok był za darmo, ale przychodzi nam do zapłaty faktura na 130 zł netto, gdzie u innego operatora, tę samą domenę moglibyśmy odnowić za 70 zł netto lub też znacznie taniej, korzystając z cenników hurtowych.

Porównaj cenniki odnowień

Mamy sporo podmiotów, które umożliwiają nam rejestrację domen w Polsce. Warto jednak zawsze porównać sobie cenniki rejestracji, a co ważniejsze koszt przedłużenia domeny. Koszt przedłużenia domeny u operatorów, gdy porównujemy okres np. 3 lat, może okazać się u jednego operatora nawet dwukrotnie większy niż u innego operatora.
Nie jest tajemnicą, iż jedne z wyższych kosztów przedłużenia domen mają najwięksi operatorzy w naszym kraju, czyli nazwa.pl i home.pl i też u nich znajdziemy najwięcej „promocji” związanych z domenami.

Co zrobić, jeżeli mam już zarejestrowaną domenę?

Jeżeli macie już zarejestrowaną domenę i pozostał jeszcze czas do jej wygaśnięcia (zależnie od rejestratorów – od 7 do 30 dni), to możecie przenieść ją do innego operatora, gdzie to odnowienie będzie tańsze. U większości operatorów można to zrobić przy pomocy cesji elektronicznej. Zwykle taka czynność trwa od kilku godzin, do kilku dni.

Hurtowe cenniki domen

Jeżeli jesteśmy abonentami kilkudziesięciu domen, to warto zapytać, bądź sprawdzić rabaty, wynikające z tego, iż posiadamy większą ilość domen zarejestrowanych u danego operatora. Przykładowo cennik hurtowy na domeny.tv umożliwia przedłużanie domen (.pl) w cenie nawet 41 zł netto.

Wystrzegaj się naciągaczy

Skrajne przypadki, jak to w Polsce, także występują. Kilkukrotnie dzwoniono do mnie, czy też członków mojej rodziny, znajomych, ze „wspaniałymi” ofertami czy też okazjami, jakie chciała nam taka czy inna firma zaoferować. Mechanizm jest prosty i mniej więcej zawsze (bo dzwoniło kilka podmiotów) układał się tak: firma dzwoni, mówiąc, że ktoś chce zarejestrować domenę z taką samą nazwą firmy jak nasza, tylko z inną końcówką (np. com) ale z tej racji, że firma wspaniałomyślnie o nas pomyślała, to mamy możliwość „zastrzeżenia” sobie naszej marki, rejestrując w tej firmie kilka domen z innymi końcówkami. Oczywiście koszt tej niepotrzebnej operacji to kilkaset złotych, normalnie wykonując taką czynność, zapłacilibyśmy kilkadziesiąt złotych.

Paweł Sądaj

Szef wszystkich szefów. Na jego głowie leży zarządzanie "kreatywnym zamieszaniem" jakim jest Netim. Optymalizacja czasu pracy i nadanie priorytetów zadaniom to główna idea przyświecająca Pawłowi. Z zamiłowania piłkarz.