Wordpress 4.0.2 Beta czyli nowa wersja na horyzoncie

Blog page

WordPress to ciągłe najpopularniejszy CMS na rynku i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Wybieramy go dlatego, że jest łatwy w obsłudze, posiada nieskończoną ilość wtyczek, dzięki którym w prosty sposób zmodyfikujemy naszą stronę oraz bazę darmowych szablonów. Ponadto należy wspomnieć o częstych aktualizacjach, które mają polepszać funkcjonalność tej darmowej platformy. Obecnie w fazie beta testów jest wersja WordPressa oznaczona numerkiem 4.0.2. Postanowiliśmy ją przetestować i wylistować najważniejsze zmiany w stosunku do poprzednich wersji.

Wybór języka

Możliwość wyboru języka podczas instalacji WordPress to pierwsza nowość jaką napotykamy. Dotychczas żeby zainstalować platformę w interesującym nas języku musieliśmy ściągnąć paczkę ze strony wordpress.org z odpowiednią wersją językową.

Edytor wpisów czyli TinyMCE

To co najbardziej zmieniło się w edytorze to możliwość osadzania filmów z YouTube poprzez samo wklejenie odnośnika. Dodatkowo możemy od razu podejrzeć osadzony film. Zmianie uległ również widok galerii czy wybory kolorów.

Widok edytora TinyMCE

Widok edytora TinyMCE

Biblioteka mediów

Zmianie uległa także biblioteka mediów. Mamy teraz możliwość ustawienia widoku załadowanych zdjęć w postaci siatki.

Po kliknięciu w danym element graficzny otwiera się nowe okno, w którym w łatwy i przejrzysty sposób możemy szybko edytować nasz plik.

Widok edycji elementu graficznego

Widok edycji elementu graficznego

Personalizacja motywu

WordPressowy Customizer oprócz nowego wyglądu zyskał także możliwość personalizacji widgetów dzięki czemu możemy ustawić podstawowe opcję strony z jednego poziomu.

Customizer czyli personalizacja motywu

Customizer czyli personalizacja motywu

Panel wtyczek

W przypadku panelu wtyczek sytuacja jest podobna do tej z edytora wpisów. Odświeżono tutaj wygląd i przedstawiono wtyczki w formie siatki.

Reasumując, nadchodząca aktualizacja nie wniesie żadnych zmian w silniku platformy WordPress. Dla jednych będzie to temat do narzekań, dla drugich okazja do dalszej modyfikacji obecnego. Zmiany dotyczą głównie sfery funkcjonalnej kokpitu. W naszym odczuciu są to zmiany, które rzeczywiście w pewien sposób polepszają pracę z WordPressem. Ostatnio modna jest prostota, przejrzystość przy zachowaniu odpowiedniej funkcjnalości. W tym kierunku zmierzają właśnie aktualizacje WordPressa.

Paweł Sądaj

Szef wszystkich szefów. Na jego głowie leży zarządzanie "kreatywnym zamieszaniem" jakim jest Netim. Optymalizacja czasu pracy i nadanie priorytetów zadaniom to główna idea przyświecająca Pawłowi. Z zamiłowania piłkarz.