Instagram Reels – co to jest i jak je nagrywać?

Blog page
Instagram Reels

Nagrywanie krótkich i angażujących form video dziś stanowi nieodłączny element obecności w mediach społecznościach. Funkcja Reels w aplikacji Instagram ułatwi Ci tworzenie filmów, które możesz publikować bezpośrednio w profilu. Tworzenie rolek na Instagramie zyskało dużą popularność, a do samodzielnego zmontowania video nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności. Co to jest Reels i jak zacząć nagrywać rolki na Instagramie?

Co to jest Reels?

Reels to stosunkowa nowa funkcja, która pojawiła się w aplikacji Instagram w Polsce w październiku 2021 roku. W dobie rosnącej popularności platformy TikTok twórcy apki odpowiedzieli konkurencji, dodając w swoich social mediach nowy kanał komunikacji umożliwiający tworzenie video w krótkiej i – wygodnej w konsumpcji formie.

Użytkownicy Instagrama mogą nagrywać kilkudziesięciosekundowe video – początkowo rolka na Insta mogła maksymalnie trwać minutę, ale od niedawna pojawiła się opcja montowania filmów trwających nawet do 90 sekund. Filmy możesz nagrywać bezpośrednio w aplikacji lub z jej poziomu łączyć i edytować poszczególne klipy przesłane z galerii aparatu. Reels daje możliwość dodania ciekawych efektów do filmu, a także popularnej muzyki dostępnej w bibliotece Instagrama oraz własnego dźwięku.

Format Reels na Instagramie – czy warto z niego korzystać?

Instagram Reels cieszą się dużą popularnością. Poza okazją do dzielenia się fragmentami swojego życia z innymi użytkownikami rolki pozwalają wypromować się twórcom, a także pomagają w rozwoju biznesu firmom i osobom prowadzącym własną działalność. W odróżnieniu od Instagram Stories, czyli 24-godzinnych relacji Reels nie znikają z profilu – mogą być widoczne zarówno z poziomu głównego feedu (oznaczone na miniaturze ikoną kamery), jak i po przejściu w sekcję dedykowaną wyświetlaniu rolek.

Sekcja wyświetlania Reels w aplikacji Instagram

Sekcja wyświetlania Reels na profilu w aplikacji Instagram

Rolki są dostępne dla wszystkich użytkowników aplikacji, a dzięki przychylności algorytmów – mogą one dotrzeć do znacznie większego grona odbiorców. Wyróżnia je również dłuższe życie – czasem dopiero kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy po publikacji zasięg odtworzeń wybranego Reelsa wzrasta, pozwalając dotrzeć do nowych odbiorców. Video w porównaniu do tradycyjnych postów w większym stopniu angażuje użytkownika i daje możliwość budowania pozytywnych wrażeń. Dzięki temu możesz zwiększyć świadomość marki w internecie, a także poprawić wyniki sprzedażowe.

Jak zrobić Reels?

Do zrobienia swojego pierwszego Reels na Instagramie potrzebujesz tylko smartfona z aparatem. Gdy masz już sprzęt pod ręką, przejdź do środkowej sekcji z Menu na dole aplikacji Utwórz, a następnie wybierz opcję Rolka.

Publikacja reels

Publikacja reels

Instrukcja publikacji Reels na Instagramie

Po wykonaniu tych kroków zobaczysz ekran do nagrywania filmu i edycji video. Możesz rozpocząć tworzenie bezpośrednio z poziomu smartfona lub wybrać kilka klipów z galerii telefonu i połączyć je w jeden film.

Funkcja Reels daje również możliwość zmiany kolejności poszczególnych ujęć, przycinania filmów, zmiany szybkości odtwarzania video, a także dodawania efektów specjalnych i muzyki.

Instrukcja nagrywania reels

Instagram Reels – krok po kroku

Więcej informacji o tym, jak stworzyć rolkę na Instagramie krok po kroku znajdziesz w poradniku od twórców platformy tutaj.

Warto korzystać z funkcji oferowanych przez Instagram, które są pomocne w promowaniu video wśród innych użytkowników aplikacji, a przy tym angażują do podjęcia akcji m.in. naklejek oraz ankiet. W związku z rosnącą popularnością form video powstało również wiele aplikacji na smartfony do edycji krótkich filmów, które oferują dostęp do ciekawszych funkcji – i nie wymagają zaawansowanych umiejętności montażu. Do najpopularniejszych należą m.in. CapCut, InShot czy Mojo. Nie mniej przy końcowej edycji warto korzystać z funkcji Instagrama – muzyka oraz efekty dodane w aplikacji pozwolą Twoim Reels dotrzeć do większej liczby użytkowników.

Jak nagrywać rolki na Instagramie z dostępem do większej bazy utworów?

W aplikacji Instagram przy tworzeniu Rolek możesz korzystać z licencjonowanej biblioteki muzycznej, która obejmuje dostęp do kolekcji ponad 9 tysięcy nagrań i utworów. Ich wykorzystanie w formacie Reels, Instagram Stories oraz przy tworzeniu reklam jest w pełni legalne i zgodne z polityką Instagrama. Obecność muzyki w Rolce lub Relacji ma znaczący wpływ na zasięg video. Takie treści przyciągają uwagę odbiorców, wywołują pozytywne emocje i angażują do rozsyłania filmików znajomym, dlatego tym bardziej warto zadbać o element pojawienia się muzyki w naszej kreacji.

Niestety, w przypadku prowadzenia konta profesjonalnego – dostęp do pełnej biblioteki utworów na Instagramie jest ograniczony – ale możesz to zmienić w kilku krokach.

 

Przejdź do Ustawień, wybierz Konto i Przełącz typ konta. Następnie kliknij Przełącz na konto Twórcy. Dzięki temu nawet na koncie profesjonalnym zyskasz dostęp do pełnej gamy utworów, które możesz wykorzystać w swoich Reels.

Tworzenie rolek na Instagramie – o czym warto pamiętać?

Szanse na dotarcie Twoich rolek do większej publiki zwiększa podążanie za trendami, które są popularyzowane przez innych użytkowników aplikacji. W ten sposób zyskasz możliwość wyświetlania się osobom o podobnych zainteresowań, które śledzą trendy. Może to być video estetyczne, rolki motywacyjne zawierające cytaty z przesłaniem, mini vlogi, tutoriale, porady, a także produkty przedstawione w niecodziennej formie, która zainteresuje użytkownika i nakłoni ich do odwiedzenia Twojego profilu.

Pamiętaj o dodawaniu tematycznych hashtagów, a także możesz pokusić się o dodanie CTA w formie napisu na okładce rolki. W ten sposób zaserwujesz użytkownikowi krótką zajawką na temat tego, o czym jest Twój Reels.

Przykłady profili z dobrze funkcjonującą sekcją Reels:

 

 

Przykłady sekcji reels na Instagramie

Źródło: Instagram: agatakoman, cheers.stories, morebanas.pl

W przypadku publikacji Reels z myślą o rozwoju profilu ważna jest również regularność – nie czekaj na zrobienie perfekcyjnego video. Twórz, eksperymentuj i publikuj, a dzięki praktyce Twoje filmy będą z czasem coraz lepsze i ciekawsze dla społeczności.

Ewelina Pawłowska

Perfekcjonistka w tekstach. W branży content marketingu obecna od 2 lat. Jak sama mówi, lubi swoją pracę za to, że może się popisać. Stale rozwija swoje umiejętności praktyczne i zgłębia tajniki SEO. Wolne chwile spędza na praktyce jogi i spotkaniach z przyjaciółmi.