Czym są modele atrybucji w Google Ads?

Blog page

Jeśli prowadzisz kampanie reklamowe w Google Ads, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest śledzenie skuteczności Twoich reklam. Jednym z kluczowych aspektów, który może pomóc Ci zrozumieć, które kanały marketingowe i etapy ścieżki zakupowej odgrywają najważniejszą rolę, są modele atrybucji. W tym artykule dowiesz się, czym są te modele i dlaczego są niezbędne do efektywnej optymalizacji kampanii w Google Ads.

Czym są modele atrybucji?

Modele atrybucji to narzędzie, które pomaga zrozumieć, jak różne punkty dotarcia do klienta przyczyniają się do konwersji. W kontekście Google Ads konwersja oznacza zamknięcie pożądanej akcji, takiej jak zakup produktu lub wypełnienie formularza kontaktowego. Modele atrybucji pomagają przyznawać wartość różnym sposobom dotarcia do klienta w trakcie drogi zakupowej (np. gdy po czasie od kliknięcia w reklamę wyszukujemy organicznie produkt/usługę, gdzie dokonamy konwersji, udział zostanie rozdzielony pomiędzy cpc i organic w przypadku modelu opartego na danych).

Dostępne modele atrybucji w Google Ads

Oparty na danych – rozdziela udział w konwersji na podstawie historycznych danych związanych z działaniem powodującym konwersję. Różni się od innych modeli atrybucji tym, że używa danych o konwersji z Twojego konta do obliczania rzeczywistego udziału poszczególnych interakcji na różnych etapach ścieżki konwersji. Model „oparty na danych” to domyślny model atrybucji w przypadku większości działań powodujących konwersje.

Ostatnie kliknięcie – przypisuje cały udział w konwersji reklamie, która została kliknięta jako ostatnia i powiązanemu z nią słowu kluczowemu. W tym modelu atrybucji wartość konwersji przyznawana jest ostatniemu kliknięciu, które poprzedziło zamknięcie akcji (np. zakupu). Pozwala to bardziej zaobserwować aktywność użytkownika bezpośrednio przed konwersją.

W Google Ads do niedawna również były dostępne modele: 

 • pierwsze kliknięcie,
 • liniowy,
 • spadek udziału z upływem czasu, 
 • uwzględnienie pozycji, 

jednak od lipca 2023 zostały one wyłączone z użytku.

Dodatkowe ustawienia atrybucji w Google Analytics 4

W Google Analytics 4 możemy dodatkowo zmienić kanały, które mają mieć przypisywany udział w konwersjach. Znajdziemy je w sekcji „Wyświetlanie danych” w zakładce  „Ustawienia atrybucji”, gdzie wybieramy kanały płatne Google lub kanały płatne i bezpłatne Google.

Znajdziemy tam również ustawienia okna konwersji. Przez to, że konwersje mogą mieć miejsce po pewnym czasie od interakcji z reklamą, okno konwersji określa, jak długo możemy śledzić te interakcje. Na przykład 30-dniowe okno konwersji oznacza, że uwzględniamy interakcje między 1 dniem (kliknięciem w reklamę), a 30 dniem (zrealizowaniem konwersji). Do wyboru mamy okresy: 7, 30, 60 oraz 90 dni.

Dlaczego modele atrybucji są tak ważne?

Znajomość różnych modeli atrybucji pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jakie kanały marketingowe i etapy ścieżki zakupowej mają największy wpływ na Twoje konwersje. To z kolei umożliwia lepsze dostosowanie strategii marketingowej, optymalizację wydatków reklamowych, czy zwiększenie skuteczności kampanii.

Modele atrybucji to narzędzia, które dają nam znacznie większą kontrolę nad tym, jak przypisywane są konwersje do różnych interakcji z reklamą. To oznacza, że dzięki nim możemy:

 • Zrozumieć, jakie działania marketingowe wpływają na klientów na etapie rozważania zakupu, jeszcze zanim dokonają finalnej konwersji. Pozwala to skoncentrować się nam na tych interakcjach, które mają wpływ na kształtowanie decyzji zakupowych.
 • Dostosować model do swojej konkretnej branży i sposobu, w jaki klienci szukają produktów lub usług. Dzięki temu możemy uzyskać bardziej precyzyjne i dokładne dane na temat efektywności naszych działań marketingowych.
 • Dokładniej określić, które interakcję z reklamą przynoszą najwięcej wartości. Pozwala to lepiej optymalizować stawki reklamowe, inwestując więcej w te kanały i interakcje, które są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu, a jednocześnie ograniczając wydatki na te, które mają mniejszy wpływ na konwersje.

  Podsumowanie

  Modele atrybucji w Google Ads są kluczowym narzędziem do śledzenia efektywności kampanii reklamowych i zrozumienia wpływu różnych kanałów marketingowych na konwersje.

  Korzystanie z modeli atrybucji staje się coraz bardziej istotne w świecie marketingu online, gdzie ścieżki konwersji są często skomplikowane i wieloetapowe. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć zachowanie naszych klientów i dostosować nasze działania reklamowe, aby osiągać lepsze wyniki. Dlatego warto eksperymentować i analizować dane, aby zoptymalizować swoje kampanie i osiągnąć jak najlepsze wyniki.

  Pamiętaj też, że wybór odpowiedniego modelu atrybucji zależy od specyfiki Twojego biznesu i celów marketingowych.

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂