Projekt #INTEGRACJA! Jak zorganizować integrację firmową w biurze?

Blog page
Integracja firmowa

Integracja w firmie – niepotrzebne oderwanie od pracy czy wydobycie z zespołu pokładów kreatywności i energii, której nie widać na co dzień? Zdecydowanie ta druga opcja! Chociaż, żeby tak było integrację trzeba odpowiednio zorganizować.

#POMYSŁ

Piątek – 7 czerwca – był dla nas dniem nietypowym. Nie spędzaliśmy czasu przed swoimi komputerami, mimo że cały dzień byliśmy w biurze. Dlaczego? Ponieważ postanowiliśmy poświęcić ten dzień na firmową, kreatywną integrację. Słowo kreatywna pojawia się w tym tekście kolejny raz nie bez powodu. To nie miał być bezproduktywny dzień bez pracy, spędzony na plotkowaniu i jedzeniu pizzy, ale czas, w którym przez zabawę wpadniemy na ciekawe rozwiązania związane z naszą firmą i prowadzonymi przez nas projektami. Skąd w ogóle pomysł? Jeśli śledzicie konto Netim na Instagramie, wiecie, że od jakiegoś czasu organizujemy wewnątrz-firmowe warsztaty kreatywne.

warsztaty kreatywne

Przygotowujemy i prowadzimy je sami, bez udziału osób z zewnątrz. Co tydzień w środę, chętni spotykają się w sali konferencyjnej po to, żeby przez jedną godzinę dzięki różnym zadaniom pobudzić swoją wyobraźnię, a potem wykorzystać to w pracy. Po kilku takich spotkaniach okazało się, że całkiem przypadkiem rodzą się ciekawe pomysły dotyczące rozwoju naszego i firmy.

Integrację zespołu z planszówkami w tle planowaliśmy już wcześniej, ale dzięki warsztatom powstał pomysł, by obie te aktywności połączyć. I takim sposobem zorganizowaliśmy dzień dla nas, a jednocześnie dzień dla firmy.

#PLAN

Oczywiście, żeby to wszystko mogło się udać, trzeba było stworzyć plan dnia. Integracja kojarzy się ze spontanicznością, ale to nie znaczy, że nie można zaplanować, co będziemy robić o 9:00, a co o 12:00. Idąc na spotkanie czy szkolenie, każdy z nas najpierw patrzy na agendę i szuka informacji, czego może się tam spodziewać. My (tzn. nasza trójka organizatorów – w skrócie: Kasia i Adrian – z działu Copy i Kasia – Social Media) też chcieliśmy pokazać reszcie zespołu, że będzie ciekawie i na pewno nie zmarnują czasu, więc wszyscy poznali ogólną agendę. Jednocześnie nie zdradzaliśmy tego, co dokładnie będziemy robić, żeby zachować element niespodzianki. Celem projektu #INTEGRACJA było miłe spędzenie czasu, a przy okazji zebranie pomysłów na wspólne działania dotyczące firmy i naszego rozwoju. Chcieliśmy, żeby każdy znalazł coś dla siebie — nawet fani siatkówki, których w Netim mamy niemało — i dzięki odpowiedniej organizacji to się (jak widać na poniższym zdjęciu) udało :).

firmowa integracja

 

#TESTOWANIE

Plan planem, ale żeby być pewnym powodzenia misji konieczna była faza testów. I tak razem z Kasią i Adrianem podczas kilku spotkań omówiliśmy, a następnie przetestowaliśmy wersję demo naszych pomysłów. Takim sposobem niektóre zaplanowane na integrację aktywności nabrały całkiem nowego kształtu. Bardzo zależało nam, żeby integracja nie przerodziła się w cotygodniowe spotkanie całego zespołu w sali konferencyjnej, kiedy to omawiamy bieżące sprawy. Postawiliśmy na rozgrzewkę, część merytoryczną i zabawę na koniec. Nie zapomnieliśmy też, że warto zorganizować obiad dla wszystkich, żeby nikomu nie zabrakło energii i uwzględnić krótkie przerwy między poszczególnymi atrakcjami.

Czy piątek to dobry dzień na taki projekt, skoro to nie tylko zabawa, a każdy myślami pewnie już jest na weekendzie? Jeśli zadba się o to, żeby nikt się nie nudził i każdy był zaangażowany w poszczególne zadania, to piątek jest na to świetnym terminem. Teraz możemy to potwierdzić w stu procentach.

warsztaty kreatywne

 

#PRAKTYKA

Zaczęliśmy od czegoś na rozruszanie naszych szarych komórek, a przy okazji na sprawdzenie, co my tak naprawdę wiemy o firmie i o sobie nawzajem. Jesteśmy niedużym zespołem i rozmawiamy ze sobą codziennie. Dlatego, jeśli jedna osoba opowie, co robiła na wakacjach, jest duże prawdopodobieństwo, że każdy o tym usłyszy. Wykorzystaliśmy ten aspekt, przygotowując quiz wiedzy o firmie, w którym padały pytania zarówno dotyczące nas, jak i związane z naszymi klientami czy partnerami. Quiz nazwaliśmy „Jeden z Netimu” (tak tak – dobrze myślą ci, którzy od razu pomyśleli „Jeden z dziecięciu”– ten teleturniej był dla nas inspiracją). Okazało się, że wiemy o życiu Netimu całkiem sporo, chociaż niektóre pytania zaskakiwały i sprawiały trudność. Najwięcej poprawnych odpowiedzi – eliminując tym samym pozostałych uczestników – udzieliła Martyna i to ona została „jedną z Netimu” 🙂

integracja firmowa

 

Po rozgrzewkowym quzie przyszedł czas na krótką prezentację o tym, jak robić dobre zdjęcia i materiały video smartfonami. Kilka przykładów, kilka ogólnych rad i wskazówek, a jakość zdjęć i filmów o niebo lepsza. Oglądając wspólnie zdjęcia i filmy z naszych  firmowych wydarzeń, nauczyliśmy się, jak robić je dobrze i na co zwracać uwagę.

 

szkolenie

 

Następnie głos oddaliśmy naszemu szefowi – Pawłowi, który mówił o pomysłach na rozwój nasz i firmy. Jak zwykle mogliśmy dzielić się swoimi spostrzeżeniami, więc dyskusja trwała aż do czasu, kiedy zadzwonił dzwonek do drzwi naszego biura. Pizzaaaa! Tak – to była pizza, więc przyszedł czas na obiad i krótką przerwę, po której postanowiliśmy już na dobre uruchomić kreatywne pokłady naszego zespołu.  

W jaki sposób?

Zadaniem copywriterskim pod tytułem „rozwiń skrót na 5 sposobów”. Wiedzieliście, że URL można rozwinąć jako – „utopia rajska lemurów”, albo „uraz ręki lewej”?! To tylko namiastka tego, co stworzyła nasza zdolna ekipa. Okazało się, że z kreatywnością nie ma u nas najmniejszego problemu. Co potwierdziło kolejne z literackich wyzwań, jakim była zabawa – „wyjaśnij pojęcie”. Słowa, które losowaliśmy, wiązały się ściśle z branżą SEO.

story cubes

I tak pojawił się np. „content marketing”, „link dofollow”, „pozycjonowanie stron”, „kanibalizacja” czy „kampanie Google Ads”. Wyjaśnienie takich pojęć to pestka, jeśli pracuje się, jako Specjalista ds. SEO, ale czy to taka sama pestka, jeśli w tym wyjaśnieniu musi pojawić się słowo „tipi” i „ognisko”? Żeby nasza zabawa nie przypominała szkolnej kartkówki, wykorzystaliśmy w niej popularne kostki Story Cubes. Wyrzucone na kostkach obrazki musiały znaleźć się w wyjaśnieniu pojęcia, a historia miała zachować sens. I tu dopiero zaczęła się zabawa. O ile po dziale Copy można było się spodziewać lotnych historii i metafor, o tyle nasi SEO-wcy zaskoczyli nas swoimi niesamowitymi literackimi zdolnościami i pomysłowością. Jedno jest pewne, z contentem w naszym zespole problemu nie będzie nigdy!

 

#WRAŻENIA

To był naprawdę fajny dzień. Tak po prostu. I co najważniejsze dzięki urozmaiconej aktywności, włączeniu elementu szkoleniowego w postaci prezentacji czy burzy mózgów, a także stworzeniu gier opartych o to, czym zawodowo zajmujemy się na co dzień, na pewno nie był to dzień bezproduktywny.

integracja

 

Wniosek: pozwalajcie sobie na takie dni w Waszych firmach. To przynosi korzyści nie tylko samym pracownikom, ale szefom również. Pomysły i rozwiązania, które powstają w czasie tak zaplanowanego dnia, nigdy nie będą miały szansy wyjść na światło dzienne w trakcie standardowego dnia pracy. Rozwijając siebie i włączając się aktywnie w rozwój firmy, dajemy jej podwójną wartość, a te codzienne obowiązki na pewno wykonywane są na wyższym poziomie.

 

#VIDEO

Jeszcze jedna wartość z takiej integracji – mnóstwo materiałów foto i video – zobaczcie sami, jak wyglądał nasz projekt #INTEGRACJA:

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂