Uszkodzone linki w WordPress – jak nad nim zapanować?

Blog page

Jednym z elementów wpływających na optymalizację i widoczność witryny jest odpowiednie linkowanie wewnętrzne. Każdy z odnośników powinien zwracać kod 200 i kierować do istniejącej strony. W małym serwisie możemy zapanować nad nim ręcznie. A co jeśli dostaniemy pod opiekę serwis z setką lub nawet tysiącami wpisów na blogu? A do tego większość linków z artykułów jest błędnych tj. niepotrzebne wewnętrzne przekierowania 301 lub uszkodzone linki wychodzące. Ich ręczna lokalizacja i naprawa może zająć mnóstwo cennego czasu.

Jak zlokalizować i naprawić błędne linki w WordPress?

Istnieje wiele sposobów na naprawę błędnych linków wewnętrznych oraz wychodzących z serwisu. Możemy zlokalizować je za pomocą większości crawlerów np. Screaming Frog i poprawiać ręcznie. Hurtowo podmienimy je poprzez zapytanie do bazy MySQL lub chociażby wtyczkę Better Search & Replace. Na szczęście istnieją lepsze i szybsze sposoby na ogarnięcie problemu.

Z pomocą przychodzi wordpressowa wtyczka o nazwie Broken Link Checker. Jak piszą o niej autorzy, wtyczka \”monitoruje i testuje wszystkie wewnętrzne oraz wychodzące linki pod względem błędów a także pomaga je naprawić\”. Oczywiście dotyczy to wyłącznie istniejących odnośników, a nie potencjalnych błędów 404, które można sprawdzić np. w logach serwisu.

Więcej o optymalizacji strony na WordPressie dowiesz się z naszego artykułu: Optymalizacja strony na WordPressie – praktyczne rady oraz pomocne wtyczki

Zalety wtyczki Broken Link Checker

  • monitoruje linki w postach, stronach, komentarzach a nawet polach typu ACF
  • sprawdza odnośniki do błędnych obrazków
  • monitoruje wewnętrzne przekierowania i proponuje podmianę na ostateczny adres URL
  • pozwala zablokować niepoprawne URLe dla robotów (poprzez dodanie parametru rel=nofollow)

a to wszystko przedstawione w przystępny i zautomatyzowany sposób!

Po instalacji pluginu, będziemy musieli poczekać dłuższą chwilę (w zależności od wielkości serwisu) na przeskanowanie wszystkich podstron i zebranie linków. Następnie, zostanie im przydzielony odpowiedni status z podziałem na zakładki jak na screenie poniżej (Narzędzia → Niedziałające linki).

\"\"

Plugin dzieli linki na sekcje takie jak:

  • wszystkie – wszystkie wykryte linki w serwisie (wewnętrzne i wychodzące),
  • niedziałające – najważniejsza zakładka pokazująca uszkodzone odnośniki,
  • ostrzeżenia – bardzo często pojawiają się tutaj linki do YouTube, które działają, jednak zwracają niepoprawny status; linki do przejrzenia i zaakceptowania lub odrzucenia,
  • przekierowanielinki wewnętrzne i wychodzące zawierające przekierowanie, które można podmienić na docelowy url,
  • odrzucono – urle oznaczone przez nas jako \”odrzucone\”,

Każdy adres url można edytować, usunąć go, oznaczyć jako działający lub automatycznie naprawić przekierowanie. Przy edycji URLa możemy go podmienić hurtowo we wszystkich miejscach, w których występuje. Taki sposób prezentowania danych znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Zmiany zostają na stałe, dlatego po przejrzeniu wszystkich alertów, wtyczkę można odinstalować. Chyba że nadal chcemy monitorować linki, co z resztą będzie się odbywało automatycznie, a w przypadku wykrycia błędów zostaniemy poinformowani mailowo.

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂