Depozycjonowanie – co to jest i kiedy warto zastosować tę metodę w SEO?

Blog page
Netim_blog_depozycjonowanie_stron_internetowych

Depozycjonowanie stron internetowych wzbudza wiele kontrowersji w branżowym świecie. Prowadzenie praktyk Black Hat SEO to nieczyste zagranie ze strony konkurencji, które przyczynia się do obniżenia pozycji domeny w wynikach wyszukiwania. Nie wszystkie działania w obrębie strony internetowej można jednak uznać za negatywne – kiedy warto zastosować techniki depozycjonowania w SEO, aby zwiększyć ruch organiczny na swojej witrynie?

Czym jest depozycjonowanie strony?

Depozycjonowanie strony internetowej to głównie nielegalne działania prowadzone przez konkurencję w celu obniżenia pozycji stron znajdujących się na wyższych pozycjach w Google. Takie praktyki zazwyczaj nie są przypadkowe, a zaplanowane i zlecone specjalistom z myślą o większym zysku i utracie autorytetu domeny konkurencji z lepszymi wynikami. Depozycjonowanie konkurencji nie jest legalne i może być karalne, gdy zostaną przedstawione solidne dowody.

Nie zawsze właściciel strony internetowej, który wdraża działania depozycjonujące zostanie uznany za nieuczciwego gracza. Przy wykorzystaniu depozycjonowania w obrębie własnej domeny internetowej można poprawić jej widoczność i zwiększyć liczbę wizyt naturalnie. Kiedy depozycjonowanie strony ma sens?

Pozytywne aspekty depozycjonowania strony

Przy braku zaplanowanej strategii SEO na stronie internetowej może panować nieład doprowadzający do obniżenia pozycji serwisu w wyszukiwarce. Taka sytuacja ma miejsce, gdy występuje kanibalizacja treści lub roboty Google niepoprawnie uznają wybrane podstrony za docelowe. Dla wskazania wartościowych i właściwych treści robotom crawlującym strony warto zastosować depozycjowanie wewnętrznych stron w obrębie własnej domeny. Dzięki podjęciu takich działań można ograniczyć widoczność wybranych podstron na frazy kluczowe, na które nie powinny się wyświetlać, co w efekcie zapewni osiągnięcie wyższych pozycji pozostałym podstronom serwisu.

Sposoby depozycjonowania strony

Za działania związane z depozycjonowaniem strony uznaje się przede wszystkim sprawdzenie linków wewnętrznych, które umożliwiają poruszanie się robotom Google i użytkownikom po serwisie. Jeśli ich zbyt duża liczba prowadzi do podstron poprzez niewłaściwie sformułowane anchor text, warto przeredagować treść exact match, która jest przychylna pozyskaniu ruchu na innej podstronie. W takim przypadku jednym z rozwiązań jest umieszczenie głównego słowa kluczowego na stronie zbierającej cały ruch i poprowadzenie przez anchor linku wewnętrznego do nadrzędnej podstrony.

Depozycjonowanie wewnętrznej strony to także działania optymalizujące strukturę nagłówków oraz obecnych w tytule i śródtytułach fraz. Poprzez zamienienie głównych słów kluczowych na zapytania z długiego ogona można skutecznie przenieść część ruchu na podstronę o nadrzędnej wartości w strukturze domeny.

Drugi ważny krok to sprawdzenie, na jakie słowa kluczowe konkretny URL wyświetla się w wynikach wyszukiwania i ewentualna deoptymalizacja wybranych treści pod względem nasycenia i obecności niektórych fraz. W przypadku zbyt dużej liczby powielonych słów kluczowych na podstronach o podobnej tematyce warto rozważyć wykorzystanie tagu rel=canonical i skierować ruch robotów na tę z nich, która ma więcej wartościowych treści.

Warto również pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość wykluczenia niektórych fraz kluczowych z podstron, które odpowiadają wybranemu zakresowi tematycznemu. W takiej sytuacji warto rozważyć poprowadzenie linkowania wewnętrznego do podstrony o równorzędnej wartości (w strukturze domeny) poprzez link w treści poprzez odpowiednio dobrany anchor text.

Potrzebujesz wsparcia w pozycjonowaniu?

Pomożemy Ci szybko wypromować stronę.

Napisz do nas!

 

Depozycjonowanie konkurencji

Depozycjonowanie konkurencji, jak już wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu – to nieetyczne praktyki prowadzące do obniżenia pozycji i autorytetu domen konkurentów w Google w niedozwolony sposób. Dzięki wykorzystaniu nielegalnych działań off-site oraz on-site depozycjonerzy mogą poprawić wyniki swojej witryny i znaleźć się wyżej na pierwszej stronie Google. Praktyki wdrażane na stronie (on-site) zazwyczaj wymagają uzyskania niezbędnych dostępów i skorzystania z pomocy hakerów. Przy znajomości podstawowych technik depozycjonowanie konkurencji poza stroną można wykonać samodzielnie. Na jakie ataki ze strony nieuczciwych konkurentów warto uważać?

Praktyki depozycjonowania off-site

Prawidłowa struktura link-buildingowa zwiększa autorytet domeny i wpływa na pozycje. Niestety obecność linków pochodzących z serwisów o niskiej jakości może niekorzystnie wpłynąć na miejsce w rankingu Google. Nie zawsze jest się czego bać – dzięki licznym zmianom algorytmu Google coraz lepiej radzi sobie z rzetelnym rozpoznaniem wartościowych stron internetowych, a mała liczba spamowych linków przychodzących przy stosowaniu dobrych praktyk SEO nie zaprzepaści dotychczas włożonej pracy w pozycjonowanie domeny. W przypadku zauważenia dużej liczby spam linków lub linków wątpliwej jakości warto zrzec się ich przy użyciu narzędzia Disavow Tool oferowanego przez Google Search Console. 

Jednym z czynników rankingowych Google jest wartościowy i unikalny content, dlatego w celu zaszkodzenia konkurencji depozycjonerzy powielają teksty dostępne na innych stronach. Duplikacja treści nie jest odbierana pozytywnie, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy ktoś z sieci nie dopuścił się plagiatu. Administratorzy stron powinni szczególnie zwracać uwagę na ten aspekt w przypadku powielania treści przez strony o mocnej pozycji. Jeśli taka witryna dopuści się plagiatu tuż po publikacji tekstu na Twojej stronie, istnieją duże szanse na to, że Google w pierwszej kolejności zaindeksuje stronę konkurenta.

Trzecia, kluczowa rzecz, która wpływa na depozycjonowanie strony, a także postrzeganie marki w oczach klientów to opinie. Wpisy o negatywnych charakterze w sekcji Google Moja Firma mogą skutecznie wpłynąć na utratę dotychczasowych odwiedzających i spowodować, że pozycja strony spadnie w rankingu wszystkich wyników wyszukiwarki.

Jak nie dać się depozycjonowaniu konkurencji?

Dostarczanie wartościowych treści i prowadzenie działań White Hat SEO to najlepsza droga do uzyskania wysokich i mocnych pozycji w wyszukiwarce. Nielegalne próby obniżenia pozycji warto śledzić na bieżąco poprzez monitorowanie profilu linków, opinii lub duplicate content przy wykorzystaniu narzędzi przydatnych przy SEO m.in. Google Search Console oraz Ahrefs. Ważne jest także regularne sprawdzanie konkurencji, które pozwoli Ci zyskać większą świadomość na temat głównych działań rywali w branży.

Ewelina Pawłowska

Perfekcjonistka w tekstach. W branży content marketingu obecna od 2 lat. Jak sama mówi, lubi swoją pracę za to, że może się popisać. Stale rozwija swoje umiejętności praktyczne i zgłębia tajniki SEO. Wolne chwile spędza na praktyce jogi i spotkaniach z przyjaciółmi.