Skuteczny research słów kluczowych krok po kroku. Z jakich narzędzi korzystać?

Blog page
Research słów kluczowych krok po kroku

Słowa kluczowe to zarówno przepustka do sukcesu w sieci, jak i przyczyna częstych kłopotów z pozycjonowaniem czy optymalizacją kampanii Google Ads. Oto metody oraz sprawdzone systemy do monitorowania wartościowych haseł. Z ich pomocą skutecznie rozwiniesz e-biznes.

Czym jest research słów kluczowych i dlaczego jest ważny?

Znacznie słów kluczowych w marketingu wzrosło wraz z upowszechnieniem się algorytmów do automatycznego skanowania zawartości witryn internetowych. Pod postacią frazy kluczowej (ang. keyword) kryją się słowa i semantyczne ciągi wyrazów mające istotne znaczenie dla użytkowników. Może to być po prostu nazwa marki („Nike”, „Burton”), kategoria produktu w stylu ogólnym („kurtka”) lub zawężonym („kurtka puchowa”, „kurtka na zimę”, „kurtka Warszawa”), a nawet dłuższy zwrot typu long tail („jak wybrać kurtkę na zimę”). 

Silnik wyszukiwarki kojarzy zapytania z treścią zaindeksowanej strony i przedstawia wyniki najlepiej pasujące do potrzeb internauty. Premiuje tym samym podmioty, które wyszukiwanie i wdrażanie słów kluczowych opanowały do perfekcji.

Marka, która umiejętnie korzysta z fraz kluczowych, uzyskuje wyższą pozycję w Google’u, staje się lepiej rozpoznawalna, a ruch w przynależnych jej kanałach stopniowo rośnie. Zainteresowanie poszczególnymi hasłami jest też znakomitą wskazówką dla twórców treści, którzy szukają angażującego tematu dla artykułu, vloga czy podcastu.

Podstawowe różnice między SEO a Google Ads

Popularne i niszowe zapytania monitorują obecnie specjaliści od reklamy internetowej czy SEO, którzy chcą precyzyjnie trafić z komunikatem w wybraną grupę docelową oraz wywalczyć silną, stabilną pozycję klienta na rynku usług online. Użytkownicy Google Ads mają ułatwione zadanie, gdyż platforma dysponuje wbudowanym narzędziem do odnajdywania wartościowych haseł. Dedykowany Planer oferuje praktyczne statystyki porównawcze. Umożliwia sprawdzenie konkurencyjności wielu fraz jednocześnie oraz prognozowanie kosztów kampanii. 

Poniższe podsumowanie wskazuje, że w pierwszym kwartale 2022 roku wzrosło zainteresowanie zapytaniem „kurtka wiosenna damska”. Akcja reklamowa zoptymalizowana pod kątem tego lub podobnego słowa kluczowego może liczyć się więc z ciepłym przyjęciem, zwiększoną aktywnością odbiorców, a z perspektywy nadawcy – satysfakcjonującą konwersją. Zupełnie inaczej jest w przypadku garderoby na mroźne dni. Działania promujące „kurtki zimowe” okażą się mniej skuteczne w bieżącym sezonie. Konsekwencją pochopnego działania będzie natomiast przepalenie budżetu.

Skuteczne pozycjonowanie sklepów online lub bloga wymaga pomocy z zewnątrz. Zawsze warto zacząć od audytu, który wskaże m.in. braki czy nadużycia w doborze słów kluczowych. W dalszej kolejności należy zidentyfikować zestawy zwrotów związanych z wartościami przedsięwzięcia oraz sprzedawanymi usługami czy produktami. Można to zrobić np. za pomocą narzędzi wskazanych w dalszej części tekstu. Niezbędna jest też odpowiednia ekspozycja słów kluczowych, tak aby zostały wychwycone przez crawlery skanujące Google’a. Służą do tego nagłówki, metatagi, anchory linków oraz inne elementy związane z kodem samej witryny.

Na koniec kwestia najważniejsza – pozycjonowanie przez słowa kluczowe jest zasadniczo bezpłatne, o ile autor strony jest w stanie wygenerować wartościowy kontent. W przypadku Google Ads wdrożenie kampanii zawsze wiąże się z opłatami, jednak efekt jest natychmiastowy i widoczny w wielu miejscach, np. nad wynikami organicznymi. 

Od czego zacząć? Research słów kluczowych krok po kroku

Frazami kluczowymi może posługiwać się każdy, pod warunkiem, że zdaje sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia współczesna technologia. Kolejne unowocześnienia wprowadzane przez Google’a zmierzają do całkowitego wyeliminowania tzw. keyword stuffingu, czyli umieszczania popularnych haseł w nieodpowiednim kontekście. Zbyt częste sięganie po słowa kluczowe (tzw. upychanie), zamiast wzrostu liczby wejść na stronę przyniesie odwrotny efekt – spadek pozycji w wynikach. W skrajnych sytuacjach adres witryny trafi na czarną listę i przestanie być widoczny dla użytkowników. Jest to jeden z powodów, dla których przedsiębiorcy tak chętnie korzystają ze wsparcia ekspertów.

Jakie są zatem dobre praktyki w zakresie doboru zapytań kluczowych? Frazy krótkie, ogólne czy oczywiste to często pierwszy wybór dużych podmiotów, inwestujących olbrzymie środki w pozycjonowanie. Na szczęście sami użytkownicy wykazują się sporą wyobraźnią i chętnie sięgają po sformułowania bardziej niszowe, dostępne dla każdego kreatywnego przedsiębiorcy. Warto wykorzystywać zatem doprecyzowane sformułowania – wolumen wyszukiwania będzie mniejszy, lecz ogólny koszt i skuteczność działań zrekompensują czas poświęcony na research słów kluczowych.

Atrakcyjne keywordsy na przykładzie Netim.pl:

Krok 1 – analiza witryny pod kątem tematyki

Po wpisaniu adresu URL do Planera słów kluczowych Google Ads otrzymasz propozycję haseł związanych z działalnością agencji. Oto niektóre z nich:

Krok 2 – interpretacja kosztów

Poszukaj wśród podpowiedzi słów kluczowych, które są relatywnie popularne, jednak rzadziej stosowane przez konkurencję. Wysokie stawki będą oznaczać, że wielu przedsiębiorców używa danego słowa kluczowego i jego efektywne wykorzystanie będzie wiązało się ze sporymi nakładami finansowymi. Zakres poszukiwań można zawęzić do fraz:

  • jak pisać teksty SEO
  • SEO co to
  • pozycjonowanie strony co to
  • SEO wordpress

Krok 3 – wykorzystanie słów kluczowych

Wiesz już, że powyższe keywordsy zostały pominięte przez wielu rywali, a jednocześnie często pojawiają się w wyszukiwarce. Teraz należy przystąpić do stworzenia treści, które te wyrażenia wykorzystają. Mogą to być wpisy na blogu, sitemapy, podpisy pod zdjęciami, kategorie z opisem usług itp.

Narzędzia do monitorowania słów kluczowych

Wspomniany wcześniej Planer Google Ads to tylko jeden z wielu systemów mierzących popularność fraz kluczowych. Dominują wśród nich rozwiązania płatne – aktualizowane każdego dnia i często bardziej intuicyjne w obsłudze niż podstawowe usługi udostępniane bez dodatkowych kosztów. Które z nich warto przetestować?

Google Search Console (bezpłatny)

Wiarygodne narzędzie do śledzenia przekierowań z wyszukiwarki Google’a. Umożliwia zbadanie słów kluczowych, które przywiodły internautów na stronę główną lub podstronę serwisu internetowego.

Podobne pytania Google (bezpłatny)

Warianty fraz kluczowych znajdziesz wśród wyników wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że o wiele z nich walczy konkurencja i przed podjęciem działań należy sprawdzić dokładne statystyki poszczególnych sformułowań.

Ubersuggest (częściowo bezpłatny)

Z pomocą platformy przeprowadzisz wstępny audyt SEO. Dowiesz się, czy witryna została należycie zoptymalizowana, i poznasz wyniki wdrożonych słów kluczowych. Pełne statystyki będą dostępne dopiero po wykupieniu subskrypcji.

Semstorm (płatny)

Polski produkt z generatorem tematów. Przydatna funkcja w kilka sekund wskaże gotowe, rozbudowane frazy, które angażują internautów. W osobnym oknie przejrzysz też słowa kluczowe wykorzystywane przez bezpośrednią konkurencję.

Sentione (płatny)

System z zaawansowanym silnikiem AI, analizujący trendy branżowe, potrzeby i zachowania w obrębie grup docelowych czy wzmianki na temat marki. Wielozadaniowe narzędzie do budowania zainteresowania w oparciu o keywordsy, również w Google Ads.

Senuto (płatny)

Baza ponad 100 mln słów kluczowych z opcjami filtrowania względem liczby wyszukań, CPC oraz innych wskaźników, przydatnych z punktu widzenia copywritera, specjalisty SEO czy managera e-commerce.

Research fraz kluczowych oraz poprawne ich wdrażanie to fundament marketingu w sieci, mający zastosowanie zarówno w skali międzynarodowego sklepu internetowego, jak i bloga z ambicjami. Jeśli chcesz zarabiać w internecie, zapoznaj się z zaleceniami Google’a w zakresie zwiększania widoczności lub zaangażuj specjalistę SEO, który od razu przystąpi do działania.

 

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂