Aktualizacja algorytmu Panda - robi się gorąco!

Blog page

Chyba większość osób z branży SEO od dłuższego czasu przeczuwała, że w najbliższym czasie dojdzie do zawirowań w wynikach wyszukiwania. Stało się! 21 maja Matt Cutts na swoim Twitterze poinformował o aktualizacji algorytmu Panda.

Panda Update 4.0 – o co chodzi?

Algorytm Panda jest związany z jakością treści zamieszczonych na stronach internetowych. Oznacza to, że po każdej aktualizacji Pandy, powinny zyskiwać bonus w postaci wyższych pozycji w wyszukiwarce, strony:

  • zawierające wysokiej jakości treść – dużo ciekawych informacji i materiałów użytecznych z punktu widzenia użytkownika;
  • przedstawiające unikalne treści, niepublikowane w innym miejscu w sieci;
  • nieprzeoptymalizowane, czyli stworzone z myślą o użytkowniku, a nie dedykowane wyłącznie robotom wyszukiwarki.

Celem wprowadzenia aktualizacji jest wyeliminowanie z wyników wyszukiwania stron z powieloną treścią oraz zawierających niskiej jakości treści wygenerowane przez synonimizatory.

Trzęsienie ziemi w wynikach wyszukiwania

Problem niskiej jakości treści dotyczy wielu stron, o czym świadczą zmiany notowane przez narzędzie monitorujące zawirowania w wynikach wyszukiwania:

Jeśli posiadasz na swoich stronach treść, która zachęca użytkownika do skorzystania z Twoich usług, jest regularnie rozwijana i aktualizowana, a do tego kontrolujesz, czy na innych stronach nie zostały skopiowane Twoje artykuły – nie musisz się obawiać Pandy, wręcz przeciwnie szanse na wysokie pozycje wzrastają.
Jeśli jednak nie przykuwasz dużej wagi do tego, czy użytkownik znajdzie praktyczne informacje na stronie i czy te same treści nie znajduję się na innych serwisach, to już teraz rekomendujemy opracowanie planu zmian na stronie.

Warto również wspomnieć o drugiej aktualizacji algorytmu Payday Loan, która miała miejsce w weekend. Najbardziej odczuli ją właściciele z branży narażonej na duże ilości spamu – czyli pożyczki i finanse.

Paweł Sądaj

Szef wszystkich szefów. Na jego głowie leży zarządzanie "kreatywnym zamieszaniem" jakim jest Netim. Optymalizacja czasu pracy i nadanie priorytetów zadaniom to główna idea przyświecająca Pawłowi. Z zamiłowania piłkarz.