Co oznacza błąd połączenia certyfikatu SSL i jak go naprawić?

Blog page
certyfikat-bezpieczenstwa-na-stronie

Certyfikat SSL pozwala zdobyć zaufanie konsumentów dbających o bezpieczeństwo. Weryfikuje tożsamość domeny i chroni wrażliwe dane internautów przed kradzieżą. Co, jeśli nie działa poprawnie? Oto najważniejsze przyczyny i skutki oraz sposoby radzenia sobie z błędami połączeń SSL.

Czym jest certyfikat SSL i jak wpływa na e-commerce?

Technologia bezpiecznej transmisji danych, znana jako Secure Socket Layer (SSL), chroni dane internautów przed wyłudzeniem. Serwer sklepu internetowego, banku czy innej usługi z certyfikatem SSL realizuje połączenia w szyfrowanym kanale. Nawet jeśli dojdzie do przejęcia wprowadzanych przez użytkownika informacji – nazwiska, numerów karty płatniczej, hasła czy wiadomości – to znaki zastąpi kod zrozumiały tylko dla posiadaczy pasującego klucza dostępu. Innymi słowy – komunikacja pomiędzy zaufanymi stronami będzie przebiegać bezpiecznie i bez zakłóceń, a działania złodziei czy podglądaczy zakończą się fiaskiem.

Czy certyfikat SSL jest potrzebny? Jeśli prowadzisz biznes w sieci i nie chcesz narażać się na straty, to zdecydowanie tak. Szyfrowanie danych w tym standardzie buduje wiarygodność, prestiż i rozpoznawalność marki. Przy nazwie zabezpieczonej domeny w oknie adresu przeglądarki pojawia się ikona kłódki. Jest to zrozumiały sygnał dla odbiorców, który zachęca ich do finalizacji zakupów, spędzania czasu na stronie oraz ponownego odwiedzania witryny w przyszłości. Masz problem z certyfikatem SSL w wyszukiwarce chrome?

Co oznacza brak certyfikatu SSL na stronie mimo jego uzyskania?

Implementacja rozwiązania sprowadza się do zakupu technologii od dostawcy (wystawienie zajmuje przeważnie 1-4 dni) oraz instalacji z poziomu panelu klienta przynależnego hostingowi. Pierwszego sprawdzenia certyfikatu SSL należy dokonać kilka minut po aktywacji. Jeśli protokół HTTP uległ zamianie na HTTPS i żaden alert nie został wyświetlony przez przeglądarkę, proces zakończył się sukcesem.

Optymalizacja techniczna strony jest wskazana po napotkaniu błędu połączenia SSL w formie ostrzeżenia na ekranie. Warto mu się dokładnie przyjrzeć, gdyż w treści zawarta jest informacja o kodzie napotkanego problemu.

Źródło: home.pl

Częste błędy połączenia SSL w Google Chrome to:

  • NET::ERR_CERT_DATE_INVALID – błąd systemowy związany z ustawieniami daty i godziny urządzenia dostępowego, siecią (np. Wi-Fi), plikami cookie bądź anomaliami pracy oprogramowania;
  • ERR_SLL_PROTOCOL_ERROR – wystąpił problem z połączeniem SSL, którego przyczyna leży po stronie serwera;
  • ERR_SSL_WEAK_EPHEMERAL_DH_KEY, ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH, ERR_SSL_OBSOLETE_VERSION – klucz bezpieczeństwa jest przestarzały i niezbędna jest jego aktualizacja;
  • NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID, ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID – wygenerowany certyfikat SSL dotyczy innej domeny;
  • ERR_SSL_FALLBACK_BEYOND_MINIMUM_VERSION – serwer używa certyfikatu, który nie jest wspierany przez przeglądarkę.

Przeglądarka Chrome od Google’a błąd połączenia SSL traktuje jako próbę naruszenia prywatności. Ostrzeżenie pojawia się w oknie każdej osoby próbującej wejść na stronę. Wyświetlenie zawartości nadal jest możliwe, ale wymaga od użytkownika wejścia w ustawienia zaawansowane i zaznaczenia odpowiednich zgód. Zdecydowana większość internautów opuszcza witryny oznaczone jako potencjalnie niebezpieczne, dlatego szybka naprawa usterek jest zalecana właściwie w każdym przypadku.

Co to jest błąd połączenia SSL typu mixed content?

Zdarza się, że po migracji strony do SSL poszczególne jej składniki nadal wyświetlają się za pośrednictwem niezabezpieczonego połączenia. Sytuacja ta przeważnie dotyczy rozbudowanych sklepów internetowych, portali internetowych i CMS-ów, których złożoność utrudnia kontrolę nad zawartością. Mixed content oznacza obecność elementów chronionych certyfikatem bezpieczeństwa oraz tych potencjalnie szkodliwych.

Rodzaje mixed content:

  • pasywne – zdjęcia, grafiki, nagrania audio i wideo, które nie wpływają na działanie strony internetowej, ale są wyświetlane torem nieszyfrowanym;
  • aktywne – skrypty, arkusze stylów, animacje iframes lub modyfikacje kodu, funkcjonujące jako luka dostępowa do wyłudzania danych.

Zasoby mixed content ładowane przez niezabezpieczone połączenie można odnaleźć z pomocą narzędzi deweloperskich zaszytych w Google Chrome (zakładka Console w panelu Inspect). Alternatywną metodą jest korzystanie z dedykowanego oprogramowania Why No Padlock, stworzonego z myślą o łatwej i bezkosztowej weryfikacji certyfikatu SSL.

Jak naprawić błędy połączenia certyfikatu SSL?

Usuwanie i naprawienie błąd certyfikatu SSL wraz z występującymi nieprawidłowościami szyfrowania warto rozpocząć od przypisania aktualnej daty i godziny do systemu operacyjnego, wyczyszczenia pamięci podręcznej (cache) przeglądarki oraz usunięcia zapisanych w niej zaufanych adresów. Ponowne odwiedzenie witryny na nowo załaduje jej ustawienia, co wyeliminuje usterki po stronie użytkownika.

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie podstawowej diagnostyki z pomocą wspomnianego wcześniej Why No Padlock lub SSL Checkera. Informacje o napotkanych błędach należy przesłać administratorowi witryny, który przystąpi do instalacji potrzebnych wtyczek, podmiany linków dla zasobów mixed content lub konfiguracji samego certyfikatu SSL.

Naprawa błędów połączenia SSL bywa czasochłonna i ryzykowna z punktu widzenia pozycjonowania. Certyfikat bezpieczeństwa jest istotny dla poprawnego funkcjonowania witryny, dlatego wszelkie kroki instalacyjne czy serwisowe warto przeprowadzić w porozumieniu z agencją SEO.

Potrzebujesz wsparcia w optymalizacji lub zabezpieczeniu strony?

Pomożemy Ci w tym.

Napisz do nas!

 

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂