Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

Blog page
seo

Otrzymujemy sporo zapytań od klientów na ten temat. Zapewne wszystkich bardzo ciekawi, po jakim czasie będą widoczne efekty pozycjonowania. Na to pytanie nigdy nie da się jednak jednoznacznie i konkretnie odpowiedzieć.

Czas, jaki potrzebny jest na osiągnięcie pierwszych efektów działań związanych z pozycjonowaniem, zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest konkurencyjność w wyszukiwarce na dane słowo kluczowe. Czasami efekty mogą być widoczne już po około dwóch tygodniach, innym razem dojście do czołowej dziesiątki wyników wyszukiwania może zająć nawet ponad pół roku.

Często na początku procesu pozycjonowania, po pojawieniu się pierwszych efektów, pozycje strony są bardzo niestabilne, raz jesteśmy w top10, za chwilę znacznie niżej. Na początku nie należy przywiązywać do tego większej uwagi, gdyż taka rozbieżność wyników jest jak najbardziej naturalna. Dopiero po pewnym czasie możemy spodziewać się stabilizacji pozycji strony na daną frazę w wynikach wyszukiwania.

Kolejnym z ważnych czynników decydujących o tym, jak szybko strona będzie widoczna w wynikach wyszukiwania, jest to, czy strona jest „świeża”, czy też jest już od jakiegoś czasu zindeksowana przez roboty wyszukiwarek. Pozycjonowanie zupełnie nowej strony trwa znacznie dłużej, ale także znacznie bardziej trzeba uważać przy pracach z tym związanych. Przy nowych stronach istnieje dużo większe ryzyko kar ze strony wyszukiwarek za nadmierne linkowanie. To wszystko przekłada się na to, że czas oczekiwania na pierwsze efekty także znacząco się wydłuża.

Paweł Sądaj

Szef wszystkich szefów. Na jego głowie leży zarządzanie "kreatywnym zamieszaniem" jakim jest Netim. Optymalizacja czasu pracy i nadanie priorytetów zadaniom to główna idea przyświecająca Pawłowi. Z zamiłowania piłkarz.