Jak sprawdzić SEO i poprawić pozycjonowanie strony?

Blog page

Marki stosujące optymalizację SEO odnotowują wyższe zyski ze sprzedaży online. Poza widocznością lepsza pozycja w wynikach wyszukiwania zapewnia im bowiem rozpoznawalność i zaufanie konsumentów. Sprawdź, jak poprawić pozycję strony w Google’a, aby użytkownicy częściej ją odwiedzali i chętnie wybierali jej ofertę.

Pozycja strony w Google’u – od czego zależy?

Pochodzący z wyszukiwarki ruch organiczny odpowiada średnio za 40% przychodów w branży e-commerce (Search Engine Journal). Ponad połowa z tego zakresu trafia do przedsiębiorców stawiających na długofalowe SEO, umożliwiające utrzymanie pozycji w TOP 3 wyników wyszukiwania. Potrzeba awansu w Google’u wydaje się więc całkowicie zrozumiała, jednak efekty pozycjonowania bywają trudne i czasochłonne do wypracowania w praktyce.

Googleboty monitorują witryny pod kątem ponad 200 czynników rankingowych. Punktują przede wszystkim:

 • techniczno-użytkowe aspekty witryny (responsywność, szybkość, bezpieczeństwo),
 • jakość zamieszczanych treści (optymalizację contentu),
 • związek z innymi zaufanymi domenami (profil linków). 

Im więcej wymagań Google’a spełnia strona, tym wyższa staje się jej pozycja w rankingu SERP (wyników wyszukiwania). Serwisy internetowe konkurują tu na równych zasadach – awansu nie można kupić, tak jak w przypadku reklamy Google Ads. Można na niego tylko zapracować. Jak zatem poprawić pozycjonowanie? Na początku warto przyjrzeć się bliżej samej witrynie, a w szczególności słowom kluczowym, które są z nią związane.

Widoczność w Google’u – narzędzia do weryfikacji SEO

Obecność strony w wynikach wyszukiwania sprawdzisz, wpisując jej nazwę w oknie wyszukiwarki. Jeśli tylko została poprawnie zaindeksowana, to prawdopodobnie pojawi się na pierwszej stronie. Czy świadczy to o dobrym SEO i wysokiej pozycji SERP? Niestety nie, gdyż większość użytkowników poszukuje informacji przy użyciu fraz kluczowych, opisujących lokalizacje, cechy czy kategorie produktów, usług lub marek. Weryfikacja keywordsów, na jakie pozycjonuje się dana witryna, jest prosta – wystarczy skorzystać z Google Search Console lub innych narzędzi do analityki ruchu w sieci.

Jak poprawić pozycję z Google Search Console? Otwórz panel i przejdź do zakładki „Skuteczność”. Znajdziesz w niej statystyki odwiedzin, w tym m.in. średnią pozycję wszystkich bądź wybranych zapytań z Google’a. Koniecznie sprawdź też zakładkę „Zapytania”. To właśnie tam zgromadzone zostaną słowa kluczowe, dzięki którym internauci trafiają na Twoją domenę.

jak sprawdzić pozycjonowannie w Google Search Console

Z Google Search Console sprawdzisz wiele elementów wpływających na SEO strony internetowej. Upewnisz się, że witryna działa szybko i prawidłowo, z dala od złośliwego oprogramowania. Wykryjesz też źródła ruchu z innych domen. Wszystko to zrobisz bezpłatnie.

W sieci znajdziesz wiele płatnych alternatyw dla Google Search Console. Zaletą rozbudowanych narzędzi, takich jak Semstorm, Senuto czy Ahrefs, jest możliwość monitorowania fraz kluczowych stosowanych przez konkurencję i łatwego wyszukiwania tych z dużym potencjałem. 

Optymalizacja SEO – od czego zaczynają profesjonaliści?

Dane pozyskane z Google Search Console lub innych usług do analityki SEO trzeba jeszcze zinterpretować. Często okazuje się, że fraza generująca stosunkowo niewielki ruch przynosi znaczącą konwersję i odwrotnie – popularne wyszukiwania ściągają odbiorców, jednak nie wzmacniają sprzedaży. Z tego powodu w Netim tak starannie podchodzimy do audytów SEO, dających jednoznaczny obraz bieżącej sytuacji danej domeny, jej otoczenia rynkowego oraz szans na wyjście do atrakcyjnych pozycji SERP w bliskiej i dalszej przyszłości.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na eksperymentowanie, narażać się na koszty i ryzykować usunięciem witryny z Google’a za praktyki Black Hat SEO, nie rezygnuj z konsultacji ze specjalistami. Dzięki profesjonalnymi audytowi SEO pozycjonowanie przyniesie konkretne efekty sprzedażowe czy wizerunkowe.

Chcesz wypozycjonować swoją stronę?

Pomożemy Ci w tym.

Napisz do nas!

Jak poprawić pozycję strony w Google’u z pomocą contentu i linkowania?

Content SEO to grupa działań marketingowych, których celem jest poprawa pozycji SERP przy pomocy słów kluczowych wplecionych w zawartość strony internetowej. Regularna publikacja tekstów na blogu to za mało, by domena mogła wysoko rankingować. Niezbędne jest też odpowiednie oznaczenie nagłówków i linków, stosowanie optymalnego nasycenia keywordsami czy unikanie duplikatów. Fundamentami marketingu treści są unikalność (niepowtarzalność contentu) oraz użyteczność (treści tworzone na potrzeby internautów). Ważna pozostaje też optymalizacja techniczna na potrzeby crawlerów Google’a (użycie opisów meta oraz linków dofollow i nofollow).

Jak zwiększyć pozycjonowanie strony, wykorzystując content SEO – 8 rad na początek:

 1. Twórz content pod frazy kluczowe wyszukiwane przez internautów do poszukiwań możesz użyć np. Trendów Google’a.
 2. Unikaj upychania słów kluczowych ważna jest jakość stosowanych keywordsów, a nie ich liczba w tekście lub – co gorsza – w jednym zdaniu.
 3. Zadbaj o hierarchię kodu HTML – stosuj w szczególności tagi H1-H5 w nagłówkach.
 4. Nie kopiuj treści z innych stron opisy produktów i artykuły skopiowane od producentów nie wzmocnią SEO.
 5. Duplikaty są uznawane za spam – wyszukuj je i usuwaj.
 6. Zadbaj o różnorodność – używaj ilustracji, zdjęć, tabel czy filmów z YouTube’a.
 7. Korzystaj z Rich Snippets, Knowledge Graphs czy Direct Answers – dzięki nim odnośniki w Google’u będą wyróżniać się na tle konkurencji.
 8. Monitoruj treści dodawane przez internautów – wystarczy komentarz z nieodpowiednim linkiem, słowem lub fotką, by strona trafiła na listę podejrzanych witryn Google’a. 

Wydajność SEO znacząco podnosi prawidłowy profil linków – on-site i off-site. Linkowanie wewnętrzne omówiliśmy już na naszym blogu, w tekście Co warto wiedzieć o internal linkach. Linkowanie zewnętrzne (backlinki) pozycjonuje lepiej, jednak wymaga publikacji w innych domenach. Jak podnieść pozycję strony w Google’u w ten sposób? Wiele e-biznesów sięga po kampanie artykułów sponsorowanych. Kreatywni marketingowcy tworzą też konkursy i akcje sponsoringowe, przyciągające uwagę mediów i użytkowników.

Jak poprawić pozycjonowanie strony dzięki optymalizacji technicznej?

Najważniejszym czynnikiem rankingowym związanym z działaniem witryny www jest prędkość ładowania. Na pozycję wpływają różnice rzędu kilku milisekund, przy czym całościowa ocena Google’a zależy od szeregu czynników. Sprawdzisz je na przykład z pomocą bezpłatnego narzędzia PageSpeed Insights.

jak sprawdzić szybkość strony (narzędzie PageSpeed Insights)

Analiza techniczna wykonywana jest zgodnie z podejściem Mobile First Indexing – najpierw dla smartfonów i tabletów multimedialnych, a dopiero później dla komputerów. Dopasowanie strony do urządzeń mobilnych jest więc niezbędnym działaniem SEO.

Jak polepszyć pozycjonowanie strony? Drogi są dwie – pierwsza (mniej korzystna) zakłada stworzenie kilku wersji strony. Trendy idą jednak w stronę responsywności, czyli szaty graficznej automatycznie dostosowującej się do ekranu urządzenia.

Pozycjonowanie to złożony proces, w którym tak drobne elementy jak dostępność strony z poziomu czytników ekranowych, lepszy kontrast między tekstem i tłem czy obecność certyfikatu bezpieczeństwa SSL mogą zaważyć o awansie bądź spadku w Google’u. Dla agencji SEO najważniejsze są dane. To właśnie one pozwalają stwierdzić, jakie działania warto podjąć, by efekty były widoczne jak najszybciej.

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂