Ile kosztuje pozycjonowanie?

Blog page
Skąd wynika cena SEO?

Przemyślana, nastawiona na cel strategia SEO/SEM otwiera drogę do skutecznego promowania marki w sieci przy relatywnie niskich wydatkach. Dotyczy to zarówno gigantów e-commerce, jak i przedsiębiorców działających w niszach rynkowych. Na których elementach pozycjonowania nie warto oszczędzać?

Co składa się na cenę SEO?

Pozycjonowanie to wszelkie działania zmierzające do podniesienia rankingu sklepu internetowego, strony firmowej lub innej witryny www wśród wyników wyszukiwania. Dzięki niemu strona staje się przyjazna dla przeglądarki i internautów, oferta produktów czy usług pojawia się bez błędów bądź opóźnień, a rosnąca widoczność marki pozwala jej wyprzedzić konkurencję i maksymalizować przychód.

Dla SEO znaczenie mają wyniki organiczne – uzyskiwane naturalnie i pozostające w zależności z najnowszymi aktualizacjami algorytmów Google’a. Pozycjonowania nie należy mylić z kampaniami SEM, które dotyczą płatnych promocji w sieciach reklamowych, np. z Google Ads.

Czynności wykonywane w ramach pozycjonowania to:

 • optymalizacja techniczna,
 • przygotowanie treści SEO,
 • audyty i analizy.

O SEO lepiej myśleć w ujęciu stałej współpracy z agencją, aniżeli jednorazowym czy samodzielnym przedsięwzięciu. Standardem branży są umowy uwzględniające co najmniej kilka miesięcy aktywnego pozycjonowania, gdyż im dłużej kontynuowane są działania, tym większe prawdopodobieństwo utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Współcześnie efektywnego pozycjonowania nie da się przeprowadzić bez wsparcia specjalistów różnych dziedzin. Czynniki rankingowe wymuszają zatrudnienie choćby programisty, grafika, copywritera SEO, analityka oraz stratega, który potrafi połączyć cele biznesu z narzędziami takimi jak słowa kluczowe. Cena pozycjonowania będzie więc niższa dla małych, nowoczesnych firm i wyższa dla właścicieli sklepów internetowych, wymagających np. kompletnego designu SEO, gdyż do osiągnięcia zadowalających rezultatów niezbędne są czas oraz zaangażowanie wielu specjalistów.

Chcesz rozpocząć działania SEO?

Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę.

Napisz do nas!

Czy warto inwestować w audyt SEO i ile to kosztuje?

Dobre agencje SEO wolą porozmawiać z przyszłym klientem i dokładnie zapoznać się z jego potrzebami, zanim określą dokładny koszt pozycjonowania. Powód jest prozaiczny – możliwości jest po prostu bardzo wiele, a charakter czy skuteczność dostępnych rozwiązań różnią się w zależności od branży, aktywności konkurencji bądź trendów w branży SEO

Audyt, czyli analiza potencjału SEO dla konkretnego przedsięwzięcia, pozwala wykazać, co tak naprawdę jest marce potrzebne. Wskazuje problemy techniczne w działaniu strony internetowej i zagospodarowanie najlepszych haseł kluczowych. Sprawdza też historię domeny, wartość linków przychodzących czy treści opublikowanych w serwisie. Wszystko to pod kątem aktualnych czynników rankingowych.

Z pomocą audytu SEO możliwe staje się określenie szans i zagrożeń stojących na drodze do osiągnięcia przyjętego celu marketingowego oraz wdrożenie strategii pozycjonowania przy minimalnym ryzyku nieprzewidzianych, kosztownych pomyłek. Wyszczególnienie słabych stron działalności oraz sposobów ich wyeliminowania pozwala też na doprecyzowanie ceny, którą zobaczysz na umowie.

Koszt opracowana audytu zaczyna się od kilkuset złotych. W Netim dołączamy go bezpłatnie do każdej dłuższej współpracy, gdyż naszym zdaniem jest to wartościowy kapitał zarówno dla osób pracujących nad strategią, jak i klienta, któremu zależy na bezpieczeństwie i jak najszybszym zwrocie z inwestycji. Oprócz audytu SEO opracowujemy również rozbudowany audyt contentu wraz z rekomendacjami.

Za co zapłacisz na etapie optymalizacji SEO?

Crawlery Google’a monitorują historię domen, czas ich ładowania, profil linków przychodzących i wychodzących, atrakcyjność opublikowanych tekstów oraz wiele innych czynników. Dobrze zoptymalizowane strony www wyświetlane są internautom częściej, a witryny archaiczne, z błędami bądź kodem uznanym za niebezpieczny, mogą zostać całkowicie odfiltrowane z ruchu. SEO gwarantuje, że Twój e-biznes zawsze pozostaje w tej pierwszej grupie.

W trakcie działań SEO, nazywanych czasem „on-site”, architektura sklepu internetowego czy strony firmowej zostaje przebudowana tak, aby roboty skanujące Google’a mogły ją łatwo przeglądać i analizować. Kod i zawartość witryny dostosowuje się z uwzględnieniem:

 • znaczników meta, 
 • przyjaznych adresów URL,
 • prawidłowej hierarchii nagłówków w strukturze h1, h2, h3, h4, h5,
 • wartości UX, czyli dopasowania witryny do wygody i pozytywnych doświadczeń z użytkowania (SEO wskaże m.in., jak przyspieszyć proces zakupowy i komfort poruszania się po stronie),
 • tempa ładowania zawartości,
 • responsywności dla urządzeń mobilnych,
 • treści (spam, duplikaty bądź wpisy o nieprawidłowym nasyceniu słowami kluczowymi, zostają zoptymalizowane i zastąpione wartościową zawartością, co zapobiega między innymi kanibalizacji słów kluczowych),
 • grafiki (opis semantyczny, redukcja wielkości pliku dla szybszego wczytywania),
 • przejrzystej mapy witryny.

Optymalizacja SEO to punkt wyjścia dla dalszych etapów pozycjonowania. Tylko solidny fundament pozwala na bezproblemowe skalowanie biznesu w przyszłości. Jednocześnie może pozostawać aspektem najbardziej czasochłonnym, gdyż każda zmiana algorytmu Google’a pociąga za sobą konieczność kolejnej optymalizacji strony internetowej. Dla dużych projektów oznacza to bieżącą edycję np. setek podstron produktowych.

Przeczytaj także: Optymalizacja strony na WordPressie – praktyczne rady oraz pomocne wtyczki

Jakie treści powstaną w celu skutecznego pozycjonowania firmy?

Działający serwis online to tylko połowa sukcesu. Trzeba go jeszcze rozwinąć. Najwięksi przedstawiciele rynku e-commerce w trakcie miesiąca potrafią opublikować setki nowych wpisów na blogu, artykułów sponsorowanych, landing page’y i opisów produktów. Wszystkie te media zawierają słowa kluczowe, zdjęcia, infografiki czy wideo, które opracowano z myślą o jak najskuteczniejszym SEO.

Pozycjonowanie stron nie może obyć się więc bez całego zespołu copywriterów i managerów koordynujących. Ci pierwsi tworzą teksty pozycjonujące, które następnie są rozsyłane do serwisów partnerskich lub publikowane w domenie klienta. Z ich pomocą prowadzony jest tzw. link building – w jego ramach powstaje sieć przekierowań, która zwiększa liczbę odwiedzin i wpływa pozytywnie na ranking SERP.

Ile takich tekstów potrzebujesz? Na to pytanie może odpowiedzieć tylko dobry strateg. Z pewnością nie wystarczy publikowanie kilku wpisów na kwartał w przypadkowych miejscach. Trzeba robić to z głową – celując w najlepsze media i używając starannie dobranych słów kluczowych.

Zapoznaj się: Copywriting SEO w optymalizacji strony, czyli jak stworzyć treści dla użytkowników i robotów?

Optymalny budżet dla kampanii SEO/SEM

Jak wysoki jest koszt profesjonalnego pozycjonowania? Wszystko zależy od wielkości serwisu internetowego, zakresu prac oraz tempa wdrożenia. Małe biznesy można pozycjonować skutecznie już przy budżecie oscylującym w przedziale 1000-1500 PLN/m-c i stopniowo zwiększać go wraz z rozwojem działalności. Dla tych z zasięgiem ogólnopolskim i globalnym cena początkowa będzie kilkukrotnie wyższa.

Cena zaproponowana przez agencję SEO wzrośnie, jeśli dysponuje ona doświadczeniem popartym sukcesami. W Netim stawiamy na partnerską współpracę i bezpośredni kontakt ze specjalistami. Możesz zgłosić się do nas, a w założonym budżecie zaproponujemy najlepsze rozwiązania SEO i połączymy je z celami sprzedażowymi czy wizerunkowymi. Zadbamy też, aby raporty z efektów pracy powstały na czas i pozostały zrozumiałe dla każdego.

Pozycjonowanie jest procesem – im dłużej kontynuowane są działania, tym większe prawdopodobieństwo utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Wraz z lepszym rankingiem przychodzi wzrost liczby odwiedzin, konwersji czy transakcji. Dla wielu przedsiębiorców wydatki poniesione na SEO amortyzują się więc już po kilku miesiącach.

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Skutecznie zwiększymy widoczność Twojej strony w internecie.

Napisz do nas!

 

Zespół Netim

Naszą redakcję tworzą eksperci marketingu internetowego: specjaliści SEO, SEM/PPC, social media i copywriterzy. Chętnie dzielimy się wiedzą – jeśli masz do nas pytania, zostaw je w komentarzu. Z przyjemnością na nie odpowiemy 🙂