Czym jest profil linków i jak powinien być tworzony?

Blog page

Każda osoba, która choć trochę interesuje się SEO, na pewno spotkała się z definicją profilu linkowego. To nie zawsze respektowana, jednak bardzo ważna składowa efektywnego pozycjonowania. Przeprowadzona w odpowiedni sposób pomoże wspiąć się na wysokie pozycje kluczowych dla branży fraz. Czym dokładnie jest profil linkowy, jak go tworzyć i dlaczego jest tak ważny?

Profil linków – co to jest?

Link profile (z ang. profil linków) to zbiór wszystkich linków prowadzących do witryny oraz linków z niej wychodzących. Oprócz samego „linku”, czyli odniesienia do naszej witryny w sieci, kluczowymi aspektami składającymi się na jego jakość i wartość, jaką przekaże naszemu profilowi linkowemu, są:

 • Liczba linków przychodzących i wychodzących.
 • Liczba linków wychodzących bezpośrednio z miejsca jego pozyskania.
 • Typ i atrybut pozyskanego linku.
 • Anchor tekst i jego rodzaj.
 • Miejsce, z którego został pozyskany.

Skuteczne wzmacnianie i rozwój profilu linkowego wymaga analizy i odpowiedniej strategii. Przy użyciu odpowiednich narzędzi nie trzeba się jednak tego obawiać, a sam proces przygotowania i wdrażania, dzięki wiedzy nabytej w dalszej części, będzie już (mamy taką nadzieję) przyjemną praktyką.

Jakich narzędzi używać do analizy profilu linkowego?

Zanim przejdziemy do rozwinięcia elementów wymienionych w liście z poprzedniego akapitu, warto zapoznać się z narzędziami, które pozwolą nam rozpocząć analizowanie profilu linkowego z uwzględnieniem wcześniej wspominanych punktów.

Pierwszym i głównym narzędziem będzie Ahrefs. Ahrefs jest płatnym narzędziem, które pozwoli nam szczegółowo zapoznać się i przeanalizować każdy z kluczowych obszarów analizy profilu linkowego. Jest on również najczęściej używaną aplikacją do tego typu analiz. Innymi narzędziami, które również poradzą sobie z takim zadaniem są Majestic, czy SEMrush. Drugim narzędziem do analizy profilu linkowego będzie Google Search Console (GSC). Chociaż nie pozwoli nam na przeanalizowanie wszystkich aspektów profilu linkowego, jest rozwiązaniem darmowym, które pozwoli przeanalizować go w części.

Kompetentna analiza nie powinna jednak polegać jedynie na użyciu jednego narzędzia, takiego jak GSC, a powinna zostać uzupełniona narzędziem płatnym, takim jak Ahrefs. Razem obydwa narzędzia pozwolą nam na dokonanie pełnej analizy profilu linkowego.

Liczba linków przychodzących i wychodzących – jaki ma wpływ na jakość profilu linkowego?

Zagłębiając się w pierwszy punkt naszej analizy profilu linkowego, musimy zwrócić uwagę na liczbę linków przychodzących i wychodzących z witryny, z której chcemy pozyskać link do naszej strony.

Dlaczego ilość i jakość linków przychodzących ma znaczenie?

Analizując jakość i ilość linków przychodzących, możemy określić, czy profile linkowe witryn, z których chcemy pozyskać linki do naszej strony internetowej, są wartościowe. Szukając odpowiedniego miejsca do umieszczenia linku odwołującego do naszej strony internetowej, musimy sprawdzić profil linkowy tych witryn – czy jest bogaty w jakościowe linkowania z domen zewnętrznych oraz czy ich linkowania nie pochodzą głównie ze stron będących spamem. Jednym z parametrów, na który patrzymy przy wyborze miejsca z którego chcemy pozyskać link do naszej witryny, jest DR.

Wtrącenie od autora:

DR jest skrótem od nazwy „Domain Rating” (z ang. ccena domeny). Jest on metryką opracowaną przez firmy zajmujące się SEO, takie jak wcześniej wspominany Ahrefs, który ocenia siłę profilu linków zwrotnych danej strony internetowej w skali od 0 do 100. Sam wskaźnik DR opiera się na ilości i jakości linków zwrotnych kierujących do strony

DR nie jest jednak wskaźnikiem w 100% wartym zaufania i wymaga sprawdzenia ze względu na możliwe sztuczne metody jego zawyżania spamem i linkowaniami z domen niskiej jakości. Często po przeanalizowaniu pozornie atrakcyjnie wyglądającego miejsca z wysokim DR z którego warto zdobyć link, po wykluczeniu spamu i niskiej jakości stron, może okazać się, że link byłby bezwartościowy bądź szkodliwy dla profilu linkowego naszej witryny i trzeba by było się go pozbyć.

Jak historia pozyskiwania linków przez domeny może sugerować ich jakość?

Przy analizie linków przychodzących, warto jest również zobaczyć jak szybko linkowania zostały pozyskane, czy są to wolne i naturalne przyrosty, czy może nagłe zrywy pozyskanych linków zwrotnych sugerujących spam. Sam czas funkcjonowania domeny w indeksie Google, również powinien nam sugerować jakość jej profilu. Jeżeli domena funkcjonuje od 2 miesięcy, czy powinna mieć od razu ogromne wzrosty w liczbie linków przychodzących? Nie, nie powinna, ze względu na to, że organiczne ich pozyskanie, bądź ich zakup, wymaga przemyślanego działania oraz strategii. W poniższej tabelce przedstawiamy przykładowe rozpoznanie domeny (załóżmy, że pozyskanie linku kosztuje tyle samo)

Nazwa domeny Czas funkcjonowania Szybkość przyrostu Ilość przyrostów DR Jakość linków
Domena1.pl 4 lata Wolny/Średni <10 linków miesięcznie 34 Wysoka, znikomy SPAM
Domena2.pl 6 miesięcy Bardzo szybki >1500 linków miesięcznie 84 W większości SPAM z nielicznymi wartościowymi linkami

Z powyższego, możemy więc wywnioskować, że link z „Domena1.pl” będzie bardziej wartościowym wsparciem profilu linkowego niż z drugiej domeny (ponieważ przyrost linków wygląda naturalnie – nie jest zbyt szybki, co może sugerować działania związane ze spamem).

Dlaczego ilość linków wychodzących ma znaczenie?

Liczba linków wychodzących ma znaczenie w SEO z kilku powodów. Po pierwsze, strony, które linkują do wielu innych stron, mogą rozrzedzać wartość link juice, którą przekazują każdej z nich.

Wtrącenie od autora:

Link juice w SEO to potoczne określenie, które odnosi się do wartości lub autorytetu przekazywanego jednej stronie internetowej od innej poprzez linki zwrotne (backlinks). Ta wartość jest niejako „przenoszona” przez linki i może wpływać na ranking strony w wynikach wyszukiwania.

To znaczy, że im więcej linków wychodzących, tym mniej autorytetu może być przypisane do każdego z nich. Po drugie, nadmierne linkowanie może być postrzegane przez wyszukiwarki jako spam. Ważne jest więc zachowanie bilansu linków wychodzących do przychodzących.

Jak sprawdzić liczbę linków przychodzących i wychodzących z witryny?

Aby dowiedzieć się, jaką liczbę linków przychodzących i wychodzących ma witryna, wykorzystamy do tego wcześniej wspominane narzędzia: Ahrefs i GSC.

Sprawdzenie liczby linków przychodzących – Ahrefs

Po zalogowaniu się do Ahrefs, kopiujemy główny adres naszej witryny do narzędzia „Site Explorer”    Następnie, pokazana zostanie nam analiza strony, jej widoczność i parametry.

Sprawdzanie linków w ahrefs

Już na pierwszym widoku, możemy zauważyć liczbę linków zwrotnych (backlinks) do naszej witryny. Jednak aby zapoznać się z nimi dokładnie i przeanalizować linki docierające do naszej strony, musimy kliknąć opcję „Backlinks” w bocznym menu.  W ten sposób zostaniemy przeniesieni do podglądu wszystkich (dostępnych publicznie) linków zwrotnych naszej strony.

sprawdzenie linków przychodzacych w ahrefs

Sprawdzenie liczby linków przychodzących – Google Search Console (GSC)

Jeżeli nie posiadamy dostępu do płatnego narzędzia, jakim jest Ahrefs, bądź chcemy uzupełnić czy zweryfikować informacje, możemy to zrobić w narzędziu Google Search Console, który również zawiera informacje o linkach zwrotnych naszej strony.

Sprawdzanie linków przychodzących w GSC

Po wejściu do GSC, w bocznym menu trzeba wybrać zakładkę „Linki”, gdzie zobaczymy 2 tabele: „Linki zewnętrzne” oraz „Witryny z największą liczbą linków przychodzących”.

Sprawdzanie linków przychodzących w GSC

 

Powyższe dane możemy wyeksportować w formie tabeli w arkuszach Google, Excel czy CSV, a następnie przeanalizować domeny i liczbę linków zwrotnych z nich pochodzących.

Sprawdzenie liczby linków wychodzących – Ahrefs

Aby sprawdzić liczbę linków wychodzących z witryny, wykorzystamy kolejne narzędzie udostępniane nam przez Ahrefs, jest nim „Outgoing links” również dostępne z poziomu bocznego menu.

Outgoing link ahrefs

Bezpośrednio zostaną nam przedstawione linki wychodzące z analizowanej przez nas domeny do witryn zewnętrznych – tym samym pozwalając nam na ocenienie link juice w witrynie.

Czy można sprawdzić linki wychodzące w Google Search Console?

Niestety, Google Search Console nie udostępnia nam informacji z wychodzącymi linkowaniami z naszej strony internetowej, a dodatkowo nie sprawdzimy miejsca z którego chcemy pozyskać link zwrotny, bez dostępu do jego GSC. W tym przypadku musimy obejść się bez tego narzędzia i bazować na płatnych rozwiązaniach.

Liczba linków wychodzących bezpośrednio z miejsca jego pozyskania – dlaczego warto zwrócić temu uwagę?

Każdy z URL dostępnych na stronach internetowych, posiada swój autorytet (nazywany również link juice’m) zdobywany przez linkowanie wewnętrzne oraz linki zwrotne do niego przychodzące.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o linkowaniu wewnętrznym, sprawdź nasz wpis poświęcony tej tematyce: https://www.netim.pl/blog/linki-wewnetrzne-w-seo-co-warto-wiedziec-o-internal-linkach/ 

Wykres zależności linków wychodzących do autorytetu

Przyjmijmy, że zebrany autorytet przez dany URL to 100%, jak na powyższym wykresie. Każdy link wychodzący z danego URL do innej witryny, przekazuje autorytet (link juice) przez niego zebrany. Im większa liczba linków wychodzących z danego URL, tym bardziej rozmywa się jego uzbierany autorytet. Załóżmy poniższy scenariusz:

Wykres zależności linków wychodzących do autorytetu

Wykres zależności linków wychodzących do autorytetu

Wykres zależności linków wychodzących do autorytetu

Jak możemy zauważyć, w zależności od liczby linków, zmieniają się proporcje przekazywanego autorytetu do miejsca linkowanego, tym samym zmniejszając jakość pozyskiwanego linkowania, jak i jakość samego miejsca, z którego jest wykonywane linkowanie.

Na wykresie możemy zauważyć, że pierwszy link procentowo przekazuje największą część autorytetu z pozostałych linków. Ta zależność wywodzi się z teorii „First Link Priority”, mówiąca o tym, że pierwszy link w treści publikowanego artykułu przenosi za sobą największy autorytet (link juice).

Najczęściej pozyskujemy linki zwrotne (backlinki) do naszych witryn właśnie poprzez zakupienie miejsca na artykuł sponsorowany bądź wizytówkę naszej firmy na innych stronach. Warto zapoznać się z podejściem właścicieli witryny do linkowania i ich polityki w tym zakresie. Pozwoli nam to ocenić, czy pozyskany link zwrotny będzie wartościowy i rzeczywiście wzmocni nasz profil linkowy, czy będzie tylko kolejnym „pustym” linkiem w naszym profilu linkowym.

Jaki wpływ mają typy i atrybuty pozyskanego linku na profil linkowy?

Oprócz liczby linków przychodzących i wychodzących, kolejnym ważnym aspektem są typy i atrybuty pozyskiwanych linków zwrotnych. Ich poszczególne warianty, przekazują różne informacje, które roboty Google biorą pod uwagę.

Atrybuty linków zwrotnych i ich wpływ na profil linkowy

Atrybuty linku to specyfikacje w języku HTML, które informują roboty wyszukiwarek, jak traktować dane linkowania. Są to ważne wskazówki dla algorytmów Google, które pomagają zrozumieć kontekst i naturę linku. Wykorzystywane atrybuty linków zwrotnych to:

 1. Nofollow – ten atrybut wskazuje wyszukiwarkom, aby nie przekazywały autorytetu (link juice) z jednej strony na drugą. Głównie wykorzystujemy go do linkowania na strony zewnętrzne, gdzie nie chcemy przekazywać autorytetu.
  Typy i atrybuty linków w kodzie html
 2. Dofollow – to domyślny atrybut linku, który może być oznaczony w kodzie dzięki „rel = dofollow”. Pozwala on na przekazanie autorytetu SEO z jednej strony na drugą, co wpływa na wzmocnienie się profilu linkowego oraz pozycjonowania się strony docelowej
  .Typy i atrybuty linków w kodzie html
 3. UGC (User Generated Content) – atrybut ten jest stosowany dla linków zwrotnych generowanych przez użytkowników, np. w komentarzach czy na forach. Ma to na celu poinformowanie wyszukiwarek, że linki te pochodzą z treści tworzonych przez użytkowników, a nie przez właścicieli strony.Typy i atrybuty linków w kodzie html
 4. Sponsored – używany głównie do oznaczania linków reklamowych lub sponsorowanych. Informuje to Google, że dany link powstał w wyniku transakcji.Typy i atrybuty linków w kodzie html

Każdy z tych atrybutów ma inny wpływ na profil linkowy strony. Atrybuty UGC czy Sponsored są rzadziej wybierane, na co dzień stosowanymi opcjami są „nofollow” i „dofollow”. Dlaczego jednak pozyskiwać linki nofollow do naszego profilu linkowego skoro nie przekazuje nam autorytetu?

Dlaczego warto pozyskiwać linki zwrotne „nofollow” dla profilu linkowego?

Pozyskiwanie linków zwrotnych „nofollow” jest istotne dla profilu linkowego, ponieważ przyczynia się do jego naturalności i wiarygodności w oczach robotów wyszukiwarek.

W przeciwieństwie do linków „dofollow”, które przekazują autorytet, linki „nofollow” nie wpływają bezpośrednio na ranking strony, ale wskazują na różnorodność i „prawdziwość” profilu linkowego. Dodatkowo od dłuższego czasu, mówi się, że wystarczająco długo istniejące linki „nofollow” potrafią przekazywać autorytet i wartość dla profilu linkowego witryny, do której przekierowują, czyli stają się swego rodzaju linkami zwrotnymi „dofollow”.

Odpowiedni bilans pomiędzy linkowaniami „dofollow” i „nofollow” jest  szczególnie ważny, gdyż wyszukiwarki takie jak Google poszukują naturalnych wzorców linkowania, a nadmiar linków „dofollow” może wydawać się sztuczny i manipulacyjny. Linki zwrotne „nofollow” oprócz zakupionych miejsc na publikacje artykułów mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak komentarze na blogach, fora dyskusyjne, czy media społecznościowe, co dodatkowo wzbogaca profil linkowy strony o różnorodne punkty odniesienia.

Skąd wiedzieć jaki bilans linków zwrotnych „nofollow” i „dofollow” utrzymać?

Najprostszym sposobem, który pozwoli nam na uzyskanie efektywnego podglądu na zdrowy bilans linków „nofollow” i „dofollow” jest jak zawsze – analiza konkurencji. W ten sam sposób analizujemy profil linkowy – w tym wypadku linki zwrotne – topowych konkurentów na kluczowe frazy w naszej niszy, wyciągamy średnią linków „dofollow” oraz „nofollow”, jaką posiadają a następnie próbujemy dążyć do uzyskanego wyniku.

Jakie typy linków zwrotnych wyróżniamy i jaki mają wpływ na profil linkowy?

W kontekście SEO wyróżniamy różne typy linków zwrotnych, które mają różnorodny wpływ na profil linkowy strony. Najważniejsze z nich to:

 • Linki tekstowe – są to najbardziej powszechne linki zwrotne, które składają się z anchora (tekstu), zwykle zaznaczonego kolorem i podkreśleniem, sygnalizując użytkownikom możliwość kliknięcia.Link zwrotny tekstowyJest to najpopularniejsza forma umieszczania linków i jednocześnie najważniejsza forma linkwoania zwrotnego. Jest ona ważna ze względu na optymalizowanie anchorów pod kątem fraz kluczowych – które nastepnie bezpośrednio przyczyniają się do wzmocnienia pozyjconowania się na zawarte w nim frazy w wyszukiwarkach – o tym jednak porozmawiamy w dalszej cześci artykułu.
 • Linki graficzne – są to linki umieszczone w elementach graficznych, takich jak obrazy, logotypy czy banery. Wyszukiwarki nie „czytają” obrazów tak jak tekstu, więc do oceny takich linków wykorzystują atrybuty alt obrazów, które opisują zawartość graficzną. Dobrze zoptymalizowany atrybut alt może przyczynić się do lepszego rozumienia przez wyszukiwarki kontekstu linku.Typ linku zwrotnego graficznyHTML linku zwrotnego w formie graficznejHTML linku zwrotnego w formie graficznej
  Oba typy linków mają bezpośredni wpływ na profil linkowy i pozycjonowanie strony.

Jak anchor tekst i jego rodzaj wpływają na jakość profilu linkowego?

Anchor czyli tekst zawierający w sobie link, ma fundamentalne znaczenie dla jakości profilu linkowego i poglądu na niego przez roboty wyszukiwarek. Możemy wyróżnić następujące rodzaje anchorów:

 • Zero match anchor – anchor tekst nie zawierający żadnych słów kluczowych związanych ze stroną docelową, np. „czytaj więcej”, „sprawdź teraz”.
 • Exact match anchor – anchor tekst będący frazą kluczową 1:1 związaną ze stroną docelową. Jeżeli strona docelowa mówi o pozycjonowaniu stron, anchor będzie frazą kluczową „pozycjonowanie stron
 • Partial match anchor – anchor tekst zawierający część lub wariant słowa kluczowego strony docelowej. Jeżeli frazą kluczową jest „pozycjonowanie stron”, to anchorem partial match będzie „wydajne pozycjonowanie witryn”
 • Anchor URL – anchor tekst zawierający w sobie zamiast frazy, pełen adres URL strony docelowej. Przykładowo „https://www.netim.pl/pozycjonowanie-stron/”
 • Anchor brandowy – anchor tekst wykorzystujący nazwę marki lub firmy jako tekst. Przykładowo „netim.pl”

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach anchorów, co dokładnie znaczą i jaki mają wpływ na pozycjonowanie stron i sklepów, zapraszamy na nasz wpis blogowy poświęcony tej tematyce: https://www.netim.pl/blog/anchor-link-w-pozycjonowaniu/.

Wysoka różnorodność i naturalność w wyborze anchor tekstów świadczy o jakości profilu linkowego, ciągłe stosowanie tych samych fraz kluczowych i typów anchorów linków zwrotnych, może skutkować niechcianymi działaniami ze stron robotów wyszukiwarek w postaci oznaczenia linkowania jako spam, co negatywnie odbije się na jakości profilu linkowego oraz samego pozycjonowania. Dlatego kluczowe jest strategiczne i zrównoważone wykorzystanie różnych rodzajów anchor tekstów.

Jak naturalnie używać anchorów przy linkowaniu zewnętrznym?

Bardzo ważne jest, aby anchory były osadzane w kontekście treści, która jest związana tematycznie ze stroną docelową, do której linkuje. Oznacza to, że anchor powinien być częścią wartościowego i tematycznie zgodnego fragmentu tekstu, a nie wstawiony losowo w treści.

Poprawnie zastosowany anchor w linkowaniu zewnętrznym:

„W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie marketingu online, kluczowe jest zrozumienie różnych aspektów promowania strony w Internecie. Jednym z najważniejszych jest efektywne pozycjonowanie stron…”

Niepoprawnie zastosowany anchor w linkowaniu zewnętrznym:

„Oprócz pieczenia, ważne jest także zwrócenie uwagi na internetową widoczność naszych kulinarnych przepisów. Dlatego polecam pozycjonowanie stron dla każdego, kto chce być zauważony w sieci”.

Możemy zauważyć, że podczas treści prawdopodobnie skupionej na tematyce kulinarnej, nagle został wdrożony tekst związany z pozycjonowaniem stron – co jest przykładem niezgodnego fragmentu tekstu.

Jak obliczyć stosunek używanych rodzajów anchorów przy rozbudowie profilu linkowego?

Skoro wiemy już, że warto jest zadbać o naturalność linków zewnętrznych i ich anchorów, musimy wiedzieć jak poprawnie określić balans użycia ich konkretnych typów. Najprostszym (i zarazem najlepszym) sposobem na określenie w jakiej ilości używać anchorów jest analiza konkurencji przy pomocy narzędzia Ahrefs oraz Excela.

 1. Zaczynamy od wklejenia naszej witryny do narzędzia „Site Explorer” w Ahrefs i wejścia w zakładkę „Backlinks”obliczenie stosunku liczby linków ahrefs
 2. Następnie, filtrujemy wyniki po linkach z anchorem w treści i eksportujemy nasze wyniki do arkusza
 3. Po wyeksportowaniu wyników, opisujemy rodzaje wszystkich anchorów, a następnie określamy procentowo ile jakie stanowią procent naszego profilu linkowego.obliczenie stosunku liczby linków excel
 4.  To samo działanie powtarzamy dla konkurentów na frazy kluczowe nas interesujące i uśredniamy ich wyniki.

Dzięki temu działaniu pogląd, jaki stosunek rodzajów anchorów linków zwrotnych posiada konkurencja w topowych wynikach, który się sprawdza. Na podstawie tych informacji, można rozplanować anchory, ich rodzaje i stosunek, w jakim powinniśmy ich używać.

Czy tematyczność miejsca, z którego został pozyskany link zwrotny, ma znaczenia dla jakości profilu linkowego?

Ostatnim już aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy rozbudowanie profilu linkowego, jest tematyczność witryn, z których pozyskujemy linki zwrotne. Tematyczność miejsca, z którego pozyskany został link zwrotny ma istotne znaczenie dla jakości samego linku i jego efektów wzmacniających pozycjonowanie, jak i dla jakości całego profilu linkowego.

Linki pochodzące ze stron o podobnej tematyce co nasza strona, są bardziej wartościowe, ponieważ wyszukiwarki przywiązują dużą wagę do kontekstu i korelacji tematyki między stronami. Pozyskując linki zwrotne z witryn o zbliżonej tematyce, lepiej wzmacnia tematyczność witryny oraz jej autorytet w swojej branży/niszy co pozytywnie wpływa na profil linkowy oraz sam ranking w wynikach wyszukiwania. Na przykład dla strony poświęconej fitnessowi i zdrowemu trybu życia, linki zwrotne pochodzące ze stron o zdrowej diecie, będącymi z tej samej kategorii tematycznej będą oceniane jako bardziej wartościowe, niż te pochodzące z niepowiązanych tematycznie dziedzin jak np. forum budowlanego.

Podsumowując, linki z niezwiązanych tematycznie stron mogą być mniej skuteczne a czasem szkodliwe dla profilu linkowego. Dlatego staranne budowanie profilu linkowego z naciskiem na tematyczność stron, z których czerpiemy linki zwrotne jest kluczowe w strategii rozwoju profilu linkowego SEO.

Podsumowanie tworzenia profilu linkowego

Mam nadzieje że w artykule wystarczająco wyjaśnione zostało, jak ważne jest staranne budowanie profilu linkowego i jak Google i inne wyszukiwarki zwracają uwagę na sposób linkowania zwrotnego, które odpowiada naturalnym wzorcom użytkowników. Bądźmy naturalni w naszych działaniach i wczujmy się w rolę prawdziwego użytkownika sieci, budując nasze profile :).

Mikołaj Deras

Specjalista SEO z głębokim zafascynowaniem do dynamicznie rozwijającego się digital-marketingu. Prowadzony pasją do technologii, stale poszukuje najnowszych trendów i innowacyjnych rozwiązań, które mogą poprawić widoczność i skuteczność witryn internetowych. Fascynacja sztuczną inteligencją jest inspiracją do eksplorowania nowych perspektyw optymalizacji stron w wyszukiwarce.