Czym są orphan pages i jak je znaleźć?

Blog page

Orphan pages (osierocone strony) mogą mieć negatywny wpływ na szeroko rozumiane pozycjonowanie witryny. Jednocześnie ich wykrycie i późniejsze włączenie w strukturę serwisu relatywnie proste. Można w tym celu wykorzystać darmowe narzędzia.

Orphan pages – czym są i skąd się biorą?

Orphan pages (strony osierocone, tzw. sierotki) to takie strony internetowe lub dokumenty w witrynach, do których nie prowadzą żadne linki. Strony istnieją, jednak nie można do nich dotrzeć bezpośrednio ze strony (np. z menu lub linku w artykule). Można to zrobić tylko przez wpisanie ich adresu URL w okno przeglądarki.

Strony osierocone powstają często w wyniku pomyłki, na przykład:

  • w związku z reorganizacją treści witryny,
  • po usunięciu strony, z której wcześniej prowadziły linki,
  • przez przypadkowe usunięcie linku, 
  • inne błędy podczas tworzenia strony internetowej.

Dlaczego orphan pages mogą stanowić problem?

Osierocone strony są niepożądane z kilku powodów. Użytkownicy strony mogą nie docierać do istotnych informacji, a roboty Google (które poruszają się ścieżką wytyczoną przez odnośniki) mogą mieć problem z ich odnalezieniem. To z kolei powoduje: 

  • Trudności w indeksowaniu – ponieważ strony osierocone nie są połączone z żadną inną częścią witryny poprzez linki, wyszukiwarki mogą mieć trudności z ich znalezieniem i zindeksowaniem, co przekłada się na ograniczenie widoczności.
  • Niewykorzystany potencjał treści – jeśli strony są nieosiągalne dla użytkowników i wyszukiwarek (a także dla użytkowników, którzy przeglądają witrynę), potencjalny ruch i zaangażowanie, jakie mogłyby generować, są tracone.
  • Niewykorzystany potencjał linkowania wewnętrznego – które pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę witryny oraz dystrybuować wartość strony (tzw. link juice) pomiędzy różnymi stronami. Strony osierocone nie uczestniczą w tej dynamice, co może osłabić ogólną strukturę linkowania wewnętrznego witryny.

Orphan pages mogą być interpretowane przez roboty wyszukiwarki jako znak słabej organizacji treści, co z kolei może obniżyć ogólną ocenę jakości witryny. Jeśli stron bez odnośników jest dużo, mogą też być odebrane jako próba manipulacji rankingiem (techniki black hat SEO).

Jak znaleźć osierocone strony?

Aby zminimalizować negatywny wpływ, jakie orphan pages wywierają na SEO, właściciele witryn powinni regularnie przeprowadzać audyty SEO, identyfikować takie strony i integrować je z resztą witryny poprzez dodawanie odpowiednich linków wewnętrznych (albo usuwanie podstron, które nie są już wartościowe lub aktualne).

Najskuteczniejsza metoda to przeskanowanie całej witryny (wszystkich stron, które się na nią składają) korzystając z odpowiedniego narzędzia do crawlowania. Takim narzędziem jest na przykład Screaming Frog. Możesz wykorzystać także inne aplikacje skanujące, np. Sitebulb, czy OnCrawl. Funkcję odnajdywania osieroconych stron ma też popularna wtyczka Yoast SEO w wersji premium.

Jak znaleźć osierocone strony krok po kroku, z wykorzystaniem Screaming Froga przeczytasz w przeczytasz w naszym artykule: 7 nieoczywistych zastosowań Screaming Froga.

Krzysztof Gachowski

W Netim odpowiada za treści – dba o ich jakość, unikalność i wartość merytoryczną. Z contentem formalnie związany od 6 lat, w praktyce niemal od zawsze. Lubi słowa w każdej postaci, w wolnym czasie podróżnik-amator i czytelnik dobrej literatury.