Blog to źródło informacji o produktach lub usługach, ale też miejsce pozwalające zdobyć widoczność w wyszukiwarkach relatywnie niskim kosztem. Jak podejść do tworzenia treści, aby proces ten przebiegał możliwie najbardziej efektywnie?
Spis treści
Zacznij od strategii
Aby zdobyć widoczność w Google (i w innych wyszukiwarkach), warto działać według strategii. Zasadniczo pierwszym elementem w tworzeniu bloga powinno być określenie grupy docelowej – kim są Twoi użytkownicy, jakich informacji potrzebują, jak możesz im pomóc i odpowiedzieć na ich potrzeby. Zastanów się też, czego nie lubią, co może ich irytować i jakie działania mogą negatywnie wpłynąć na odbiór Twojej strony. Określ cel bloga – o czym chcesz mówić, w jakim obszarze się wyspecjalizować, jak chcesz wyróżnić się spośród innych blogów o podobnej tematyce (ważny jest research konkurencji).
Gdy już to wiesz, można przystąpić do planowania (a później tworzenia) treści. Przypadkowe dodawanie artykułów, bez planu, researchu i analizy konkurentów, może nie przynieść rezultatów lub przynieść je słabsze i dużo później.
Pozycjonowanie bloga w Google – sprawdź dostępne narzędzia
Zasady pozycjonowania bloga w Google są dość dokładnie rozpisane w dokumentacji udostępnianej przez wyszukiwarkę. Dotyczy to zarówno zasad tworzenia treści, jak i dobrych praktyk technicznej optymalizacji witryny. W materiałach Google znajdziesz między innymi przewodnik po optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek czy zasady tworzenia treści zgodnie z zasadą E-E-A-T (Experience, Expertise, Authoritativeness, Trust).
Jeśli masz bloga na WordPressie, możesz skorzystać z wtyczek, które pomogą Ci pozycjonować treści blogowe, a także ułatwią optymalizację techniczną (przykładowe pluginy i narzędzia podaję na końcu artykułu). W tym artykule skupię się jednak głównie na planowaniu i tworzeniu treści.
Od czego zatem zacząć pozycjonowanie bloga? Na wstępie warto sporządzić content plan – spis artykułów, które będziesz kolejno tworzyć i co ważne – między które rozdzielisz frazy kluczowe.
Czym są frazy kluczowe i dlaczego są ważne?
Frazy kluczowe to nic innego jak zwroty, które użytkownicy wpisują w okno wyszukiwarki. Dla przykładu, jeśli prowadzisz sklep z artykułami dla zwierząt, frazy powiązane z Twoją dziedziną to na przykład najlepsza karma dla kota, obroża gps dla psa, legowiska dla kota, czy pies może jeść bób itd.
Jeśli na stronie (w Twoich wpisach blogowych) znajdują się frazy dopasowane do zapytań użytkowników, ma ona większą szansę pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania.
O czym pamiętać przede wszystkim?
Sprawdź konkurencyjność fraz
Dobrym wyborem mogą okazać się frazy rzadziej wyszukiwane, o które rywalizuje mniej blogów/stron podobnych do Twojej. Dla przykładu fraza „żwirek dla kota” jest bardzo ogólna i co miesiąc szuka jej około 22 000 osób. Konkuruje o nią wiele witryn, a w wynikach wyszukiwania pokazują się głównie strony oferujące możliwość zakupu (czyli fraza ma intencję sprzedażową). Tymczasem do wpisu blogowego warto wykorzystać kilka fraz, które mają mniejszy wolumen wyszukiwań, ale pozwolą szybciej zdobyć widoczność. Możesz stworzyć wpis na temat: „Jaki żwirek można wyrzucać do toalety?” (ta fraza ma około 200 wyszukiwań w miesiącu lub „Jak wybrać żwirek dla kota, który się nie roznosi?” (około 90 wyszukiwań) lub „Alternatywy dla żwirku dla kota – co wybrać?” (fraza „co zamiast żwirku dla kota” ma około 90 wyszukiwań w miesiącu.
Częstość wyszukiwania fraz sprawdzisz w narzędziach takich jak Senuto czy Ahrefs. Są to narzędzia płatne.
Jeśli nie masz możliwości skorzystać z płatnych narzędzi, możesz kierować się własną intuicyjną analizą wyników wyszukiwania dla danej frazy, choć oczywiście nie będzie ona tak dokładna.
Zwróć uwagę na intencję fraz kluczowych
Niektóre z nich mają intencję sprzedażową (osoba, która je wpisuje, chce kupić produkt). To wspomniana wcześniej fraza „karma dla kota”, której wpisanie skutkuje wyświetleniem podstron produktowych e-sklepów. W tworzeniu bloga skup się na frazach informacyjnych, które odpowiadają na pytania użytkowników/rozwiązują konkretne problemy. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiły się tam także frazy sprzedażowe (ale to nie one powinny grać tu pierwsze skrzypce).
A dodatkowo:
- Stosuj frazy naturalnie – pamiętaj o ich odmianie i naturalnym dopasowaniu do reszty zdania. Stosuj je także w prawidłowym kontekście.
- Stosuj frazy z umiarem – nie używaj ich w dużej ilości (czyli unikaj keyword stuffingu), pamiętaj, że więcej wcale nie znaczy lepiej.
Podsumowując, dla początkujących blogów warto stosować mniej popularne frazy, o które łatwiej konkurować. Z czasem możesz postawić na te trudniejsze – gdy Twoja strona zyska już uznanie czytelników i autorytet robotów wyszukiwarki.
Przeczytaj więcej: Research słów kluczowych krok po kroku – z jakich narzędzi korzystać?
Stwórz content plan
Content plan to spis artykułów wraz z harmonogramem publikacji. Ustalasz tutaj, jakie artykuły powstaną (na jakie tematy, co będą zawierać), a także przyporządkowujesz frazy do każdego z nich.
Przygotuj zestaw słów kluczowych dla każdego artykułu, a następnie sprawdź, czy nie powtarzają się one w poszczególnych tekstach. Możesz wykorzystać w tym celu funkcje filtrowania i sortowania danych w Excelu lub arkuszach Google (może Ci się przydać: Przydatne funkcje w Excelu i Google Sheets dla specjalistów SEO). Rozdzielenie fraz pozwoli zapobiec kanibalizacji słów kluczowych, które (zazwyczaj, choć nie zawsze) jest niekorzystnym zjawiskiem z punktu widzenia SEO.
Sprawdź strategię klastrów tematycznych
W planowaniu treści na bloga pomoże Ci też tzw. klastrowanie, czyli grupowanie artykułów powiązanych ze sobą tematycznie. Struktura klastra składa się z głównej strony tematycznej (pillar page) oraz powiązanych z nią artykułów (cluster content), które szczegółowo rozwijają poszczególne aspekty głównego tematu. Poszczególne artykuły warto wzajemnie podlinkowywać, co pozwala wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę i kontekst treści. Użytkownikom z kolei ułatwia nawigację i znalezienie przydatnych informacji.
Przykład kastrowania treści:
Strona główna tematyczna (pillar page) – “Kompletny przewodnik po marketingu internetowym” – ogólne omówienie marketingu internetowego, w tym kluczowych elementów takich jak SEO, content marketing, media społecznościowe, e-mail marketing i reklama online. Stronami powiązanymi (cluster content) będą w tym przypadku konkretne tematy związane z e-marketingiem:
Pillar page | Klaster 1 | Klaster 2 | Klaster 3 | Klaster 4 | Klaster 5 |
---|---|---|---|---|---|
Kompletny przewodnik po marketingu internetowym | SEO dla początkujących: jak poprawić widoczność w wyszukiwarkach? | Content marketing: jak tworzyć angażujące treści? | Marketing w mediach społecznościowych: jakie platformy wybrać? | E-mail marketing: jak tworzyć kampanie, które przynoszą rezultaty? | Reklama online: Google Ads i inne platformy reklamowe |
Każdy z tych artykułów zawiera odnośniki do głównej strony tematycznej (ale też do innych powiązanych artykułów) w ramach linkowania wewnętrznego. Tworzy to spójną strukturę, ułatwiającą użytkownikom dostęp do szczegółowych informacji oraz poprawiającą indeksowanie strony przez wyszukiwarki.
Klastry pozwolą Ci także budować topical authority, czyli poziom autorytetu dla strony w odniesieniu do Twojej branży. Google często premiuje strony, które dobrze zagospodarowały niszę, w której funkcjonują i dzielą się specjalistyczną wiedzą. Im więcej wartościowych informacji (związanych z tematem działalności) dostarczysz dzięki swoim treściom, tym większa szansa na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.
Pamiętaj też, że jeśli tworzysz treści wartościowe, tzn. takie, które:
- odpowiadają na pytania użytkowników,
- są odpowiedniej długości (pokrywają temat),
- są napisane poprawnie językowo,
- są dobrze sformatowane (przyjazne w odbiorze, podzielone na akapity),
- zatrzymują użytkowników na stronie (ponieważ znaleźli tu wszystkie potrzebne informacje),
masz szansę zdobyć zaufanie w oczach Google (lub innej wyszukiwarki). Wtedy Twoje nowe treści mogą automatycznie być uznawane za wartościowe i szybko wskakiwać na wysokie pozycje w SERP-ach (wynikach wyszukiwania). Warto więc już na początku postawić na treści wysokiej jakości.
Jak wybierać tematy?
Najważniejsze, to rozwiązać problem użytkownika lub w inny sposób odpowiedzieć na jego intencję (na przykład dostarczyć wszystkich informacji, których potrzebuje). Oczywiście ważne jest, aby tematy nawiązywały do działalności, którą się zajmujesz i w której jesteś ekspertem.
Przed wyborem tematu artykułu sprawdź przede wszystkim, czy:
- jest on rzeczywiście wyszukiwany przez użytkowników (wpisz go w wyszukiwarkę, zobacz czy ma wiele podobnych zapytań, a jeśli masz dostęp do narzędzi analizujących frazy kluczowe – zobacz, jak często są one wyszukiwane).
- sprawdź, co napisała konkurencja – i jeśli możesz podejść do tematu od innej strony lub dodać coś, czego inni nie zawarli, zrób to, z dużym prawdopodobieństwem się to opłaci.
- Zastanów się nad długością tekstu – zasadniczo tekst ma odpowiedzieć na potrzebę użytkownika. Czasem wystarczy do tego kilka akapitów, innym razem rozbudowany, wielowątkowy artykuł.
W researchu tematów artykułów pomoże Ci także analiza treści napisanych przez konkurencję – sprawdź, czego brakuje, jakich wątków nie poruszono i opisz je na swoim blogu. Jeśli możesz wnieść coś nowego, zdecydowanie warto to zrobić i z dużym prawdopodobieństwem zostanie to docenione przez algorytm wyszukiwarki.
Pamiętaj o optymalizacji treści
Artykuły na blogu powinny być nie tylko napisane poprawnie pod względem językowym i mieć dużą wartość merytoryczną. Ważna jest także forma – tak, aby były przyjazne w czytaniu. Odpada więc nieczytelny font, niedostateczny kontrast, zbyt mała interlinia czy ciągnące się na całą stronę bloki tekstu. Najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić w optymalizacji artykułu, to:
- krótkie, równomiernie rozłożone bloki tekstu, rozdzielone nagłówkami (na przykład co 500-1000 znaków)
- nagłówki (tytuł powinien być sformatowany jako nagłówek H1 – na stronie powinien być tylko jeden taki nagłówek – a śródtytuły jako nagłówki H2), nagłówki to także dobre miejsce do umieszczana słów kluczowych,
- listy punktowane,
- mile widziane są także tabele, infografiki i inne elementy zwiększające czytelność,
- pogrubienia najważniejszych informacji.
W kontrolowaniu nagłówków pomoże Ci na przykład wtyczka „SEO meta in one click”, dzięki której możesz zbadać nagłówki i inne podstawowe parametry.
Zwróć uwagę na frazy kluczowe w miejscach mniej oczywistych
Dobrze, jeśli najważniejsza fraza kluczowa pojawi się w adresie URL wpisu (podobnie jak w tytule). Zadbaj o przyjazny adres URL – taki, który zawiera frazę kluczową, jest możliwie krótki i nie składa się z przypadkowych ciągów cyfr lub znaków.
Pamiętaj też o meta tagach – meta title i meta description. To fragmenty kodu html strony, które są widoczne w wyszukiwarce – jako skrót, zapowiedź strony. W tym miejscu warto umieścić słowo kluczowe i ciekawy opis, tak by zachęcić użytkowników do kliknięcia. Sprawdzi się tutaj język korzyści i różnego typu CTA.
Przeczytaj więcej na ten temat: Optymalizacja meta descriptions – jak ważny może być meta opis strony?
Zwróć też uwagę na opis alternatywny obrazków (nazywane też atrybutami alt lub tagami alt) – to opis, który podpowiada robotom wyszukiwarek, co znajduje się na grafice. Może być także pomocny w sytuacji, gdy obrazek z jakichś powodów nie załaduje się na stronie.
Aktualizuj content
Tworząc treści, weź pod uwagę, że niektóre z nich mogą być aktualne tylko przez jakiś czas. Dobrym wyborem, szczególnie na początku, będą tzw. treści evergreen – aktualne przez długi czas. Jednak nawet one powinny być weryfikowane co pewien okres. Na początku każdego roku możesz sprawdzać, czy daty nie wymagają aktualizacji, nie zmieniły się przepisy lub inne elementy, o których pisałeś lub pisałaś w swoich artykułach. Czasem nawet dopisanie kilku zdań może uchronić tekst przed spadkami w wynikach wyszukiwania lub podnieść go na wyższe pozycje.
Sprawdzaj też, jak radzą sobie Twoje treści w Google Analytics (darmowe), lub narzędziach do analizy, takich jak Ahrefs czy Senuto (płatne). W optymalizacji podstawowych parametrów strony pomoże Ci też Google Search Console – narzędzie udostępniane przez Google za darmo. Sprawdzisz tutaj między innymi indeksowanie strony, (aby przebiegało sprawnie, warto utworzyć prawidłową mapę witryny).
Zadbaj o optymalizację techniczną bloga
To, obok treści, bardzo ważna kwestia w pozycjonowaniu. Istotna jest szybkość ładowania witryny, przyjazny układ strony (UX), a także kwestie bezpieczeństwa – Google może blokować dostępność stron, które nie zabezpieczają danych użytkowników, zawierają zbyt dużo reklam lub posiadają treści wprowadzające w błąd.
Zadbaj więc o poprawne wyświetlanie strony, czas jej ładowania i nie przesadź z reklamami bądź innymi elementami, które będą zakłócać odbiór treści.
Aby skrócić czas ładowania strony, optymalizuj zdjęcia – warto je skompresować przed dodaniem na stronę, kontrolując jednocześnie, czy nie odbyło się to kosztem jakości. Dobrze jest także umieszczać w tekście wspomniane wcześniej zdjęcia, tabele, wykresy lub odnośniki do treści wideo – zdecydowanie ułatwi to percepcję tekstu, a algorytmy wyszukiwarki przychylnie patrzą na tak urozmaicone treści.
Pamiętaj o linkowaniu i promocji
W miarę, gdy Twój blog będzie rósł w siłę, skorzystaj z linkowania wewnętrznego – twórz odnośniki między powiązanymi artykułami, co pozwoli zainteresowanym użytkownikom łatwo zdobywać kolejne informacje. Po sieci takich lików poruszają się też algorytmy wyszukiwarki, które – gdy dostrzegą spójną strukturę i zasadne powiązania – mogą podwyższyć ranking związanym linkami artykułom.
W pozycjonowaniu mogą pomóc Ci także linki zewnętrzne – odnośniki prowadzące do twojego bloga z innych serwisów, na przykład informacyjnych, innych blogów czy portali tematycznych. Możesz poprosić o taki link w ramach współpracy (np. barterowej) lub wykupić artykuł sponsorowany w wybranej redakcji internetowej.
Jeśli chcesz szybko wypozycjonować bloga, możesz zdecydować się na outsourcing usług marketingowych, w tym outsourcing SEO, który obejmuje zarówno opracowanie strategii contentowej i tworzenie treści, jak i optymalizację techniczną strony czy pozyskiwanie linków z zewnętrznych serwisów (link building).
Zestaw narzędzi do skutecznej promocji bloga
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem, czy już masz pewne doświadczenie, odpowiednie narzędzia SEO mogą znacząco ułatwić Ci proces pozycjonowania. W SEO dla blogów możesz wykorzystać wiele narzędzi, wtyczek i aplikacji – część z nich jest darmowa, dlatego przy odrobinie czasu i chęci możesz rozwijać swoją stronę nawet przy ograniczonym budżecie. Oto kilka narzędzi wartych rozważenia:
Przydatne narzędzia znajdziesz podsumowane w tabeli:
Narzędzie | Opis | Typ |
---|---|---|
Google Search Console | Monitoruje widoczność witryny w wynikach Google, pokazuje błędy indeksowania i słowa kluczowe | Darmowe |
Google Analytics | Analizuje ruch na stronie, źródła odwiedzin, zachowania użytkowników | Darmowe |
Yoast SEO | Wtyczka WordPress do optymalizacji treści, meta tagów i struktury strony | Darmowe (z opcją premium) |
RankMath SEO | Wszechstronna wtyczka WordPress do SEO z zaawansowanymi funkcjami i intuicyjnym interfejsem | Darmowe (z opcją premium) |
Bing Webmaster Tools | Podobne do Google Search Console, ale dla wyszukiwarki Bing | Darmowe |
PageSpeed Insights | Analizuje szybkość ładowania strony i sugeruje usprawnienia | Darmowe |
MozBar | Rozszerzenie do przeglądarki pokazujące metryki SEO dla odwiedzanych stron | Darmowe |
Keyword Surfer | Rozszerzenie pokazujące miesięczne wyszukiwania słów kluczowych podczas przeglądania Google | Darmowe |
AnswerThePublic | Generuje pomysły na treści na podstawie pytań zadawanych przez użytkowników | Darmowe (z limitem) |
Google Trends | Pokazuje popularność fraz w czasie i porównuje je między sobą | Darmowe |
XML Sitemaps Generator | Tworzy mapę witryny, ułatwiając indeksowanie strony przez wyszukiwarki | Darmowe |
Screaming Frog | Zaawansowany crawler do audytu technicznego SEO strony | Płatne (z ograniczoną wersją darmową) |
Ahrefs | Kompleksowe narzędzie do analizy linków, słów kluczowych i konkurencji | Płatne (z okresem próbnym) |
Senuto | Narzędzie do analizy widoczności w polskiej wersji Google, słów kluczowych i konkurencji | Płatne (z okresem próbnym) |
Semrush | Wszechstronne narzędzie do badań słów kluczowych, analizy konkurencji i audytu SEO | Płatne (z ograniczoną wersją darmową) |
Zwróć też uwagę na:
- SEO Meta in one click – dzięki tej wtyczce sprawdzisz najważniejsze parametry podstrony jednym kliknięciem, takie jak nagłówki, opisy ALT, grafiki i linki.
- Chat GPT, Claude 3,5 lub inne narzędzia AI – przydatne do tworzenia tabel, infografik, pomysłów na artykuły, a w przypadku łatwiejszych tematów, także pisania fragmentów artykułów.
Może Ci się przydać: Wtyczki do Chrome przydatne w pracy SEOwca
Warto powtórzyć – potrzeby użytkownika są najważniejsze
Celem treści blogowych powinno być jak najlepsze zaadresowanie potrzeb użytkownika. Jeśli się uda, efekty pozycjonowania bloga mogą przyjść relatywnie szybko. Warto skupić się na tym aspekcie, zamiast na technicznych próbach dostosowania się do algorytmu Google (choć i ten aspekt jest oczywiście ważny). Dobre, merytoryczne i dopasowane do intencji czytelnika treści będą dobrym punktem wyjścia w strategii pozycjonowania każdego bloga.
W Netim odpowiada za treści – dba o ich jakość, unikalność i wartość merytoryczną. Z contentem formalnie związany od 6 lat, w praktyce niemal od zawsze. Lubi słowa w każdej postaci, w wolnym czasie podróżnik-amator i czytelnik dobrej literatury.